PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Ardanowski ma plan

Ardanowski ma plan
Minister Jan Krzysztof Ardanowski; fot. premier.gov.pl

Autor:

Dodano:

Tagi:

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski mówi o swoich planach dotyczących pracy resortu.Wczoraj w Głogowie k. Torunia, a dziś w sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski przedstawił informację o planowanych działaniach resortu. Dzisiaj doprecyzował wczorajsze doniesienia.

Więcej o spotkaniu w Głogowie:

Ardanowski: Będziemy pomagali rolnikom w zmniejszaniu kosztów 

Posiedzenie będzie składało się z dwóch części, odbędzie się z przerwą – zapowiedział przewodniczący KRiRW Jarosław Sachajko.

Koszty prowadzenia produkcji rolniczej są duże – wskazał minister. – Zostanie podniesiona ilość paliwa, do którego należy się zwrot akcyzy – zapowiedział. Nastąpi podniesienie zwrotu akcyzy w paliwie rolniczym z 86 do 100 litrów dla tych, którzy nie mają produkcji zwierzęcej, a dla hodujących  bydło dołożone będzie 30 litrów paliwa na jedną jednostkę przeliczeniową, będzie to obowiązywać od przyszłego roku. 1 mld 180 mln zł będzie dopłacało państwo do paliwa rolniczego – mówił minister. Jak zapowiedział, wystąpi też do dużych operatorów krajowych o upusty na paliwo dla rolników.

Z sytuacji rynkowej – niskich cen płodów rolnych – wynikają kolejne plany.

Państwo nie może nakazać ceny skupu – mówił Ardanowski. Jak stwierdził, sytuacja istniejąca na rynku spowodowana jest brakiem zbilansowania podaży i popytu oraz importem. Importu z UE nie można ograniczać, nie ma możliwości zablokowania tego – przekonywał, co wywołało poruszenie na sali. Pytania zapowiedziano w drugiej części.

Będę zachęcał rolników, aby mobilizowali się do wspólnego działania – zapowiedział Ardanowski. Podaż musi być modyfikowana pod popyt – mówił. Jak stwierdził, „złodziejska prywatyzacja” doprowadziła do obecnego braku związku rolników i przetwórstwa. – Chcę stworzyć mechanizm, który pozwoli to „odkręcić” – utworzyć „narodowy holding" - zadeklarował. Miałyby go utworzyć: KSC, Elewarr, rynki hurtowe i niektóre spółki strategiczne skarbu państwa. Holding miałby stymulować ceny przez prowadzenie skupu – ale nie byłoby rynku skupu państwowego, miałby jednak kreować sytuację na rynku. Rolnicy także kapitałowo mieliby być obecni w firmach przetwórczych.

Ustawa zaostrzająca znakowanie żywności wprowadzanej na rynek będzie jutro głosowana – zapowiedział minister w kontekście importu. Zarządzono kontrole skarbowe i IJAR-S, aby powstrzymać wprowadzanie na rynek żywności o niepewnym pochodzeniu.

Sprzedaż bezpośrednia – ustawa jest przygotowana, w Sejmie przyjmiemy rozwiązania, które drobnym rolnikom pozwolą prowadzić sprzedaż artykułów przetworzonych i nieprzetworzonych w sklepach - zapowiedział.

Z 30 do 40 tys. zwiększy się kwota możliwa do osiągnięcia z tego tytułu bez opodatkowania, powyżej niej podatek to 2 proc.

Restauracje, stołówki, gosp. agroturystyczne, szkoły, szpitale w pierwszej kolejności mogą mieć żywność polską - mówił minister.

Żywność wysokiej jakości powinna być polskim znakiem, postaramy się wypromować polską żywność jako najlepszą na świecie, na to będą przeznaczone fundusze promocji – to są pieniądze rolników, muszą służyć na pobudzanie rynku - stwierdził Ardanowski i poinformował, że będą etaty dla radców rolnych w ambasadach – aby tam pilnowali interesów polskich firm, także mniejszych, które chcą eksportować.

 Trzeba przyspieszyć proces rozwoju gosp. ekologicznych - produkcja ta jest niewystarczająca na potrzeby polskiego rynku,  a to może być naszą szansą eksportową, Polska ma doskonałe warunki do takiej produkcji.

Trzeba skończyć z fikcją i dopłacaniem do gospodarstw nie dających produkcji - zapowiedział minister.

Praca nad ustawą o znakowaniu żywności wolnej od GMO będzie kontynuowana. - Nie zabraniam stosowania pasz z GMO, ale musi to być precyzyjnie oznakowane, aby klient mógł to wiedzieć - mówił.

Upraw GMO w Polsce nie będzie. W paszach moratorium będzie skrócone – wprowadzony będzie polski program białkowy. Są nowe możliwości przetwarzania nasion rzepaku fermentowanego – to będzie podstawowe źródło białka na przyszłość. Dla rzepaku wyjątkowo przywrócono zaprawy neonikotynoidowe – jednorazowo, aby przywrócić poziom produkcji. Będzie też polska soja – dla tych, którzy uważają ją za niezbędną.

Ok. 3 mln ha to niewykorzystywane użytki zielone – trzeba te grunty przywrócić, muszą pracować dla zwierząt, głównie przeżuwaczy. Na tych obszarach ma być zintensyfikowany program hodowli bydła mięsnego, co powinno być polską specjalnością. Oprócz tego hodowla owiec i kozy w typie rzeźnym. To ma być obecne w ramach polityki górskiej, dedykowanej obszarom górskim, gdzie jest niezbędne inne niż w całym kraju wsparcie – promocja odpowiednich ras i działalności pozarolniczej, a także wsparcie dla winiarstwa.

Z ustawy o ochronie zwierząt zostanie wycofany zapis dotyczący wstrzymania hodowli zwierząt futerkowych i uboju rytualnego.

- Pozostałym zapisom nie będę się przeciwstawiał – zapowiedział minister. Mają być certyfikacje ferm, każda ferma będzie sprawdzona.

Od przyszłego roku będzie wprowadzony program odbudowy żyzności gleb w Polsce – tu nie chodzi tylko o wapno, ale o grupę nawozów organicznych. Umożliwiona ma być produkcja nawozów kombinowanych, mieszanych, także opartych o odpady z biogazowi – to wielki rynek, z którego można zarobić wielki biznes, i np. wpłynąć na zatrzymanie wody. Ma to kosztować „kilkaset milionów na początek”. Wody Polskie będą realizowały systemy retencji. Poprawi to klimat i dostępność wody. Na obszarach najlepszych gleb będą budowane systemy nawadniające. Trzeba odtworzyć zbiorniki powierzchniowe i wykorzystywać tę wodę rolniczo - wskazywał minister.

Uniezależnienie od warunków klimatycznych to jedna z najważniejszych dla Polski spraw – trzeba więc rozwiązać problemy zarządzania wodą i sprawy żyzności gleb.

- Może jest potrzebne rozszerzenie możliwości hodowli drobnego inwentarza? – rozważał Ardanowski, wskazując na duże zapotrzebowanie na gęsi. To łatwe do wprowadzenia i dla małych gospodarstw może być istotnym źródłem dochodu. 5 gęsi daje dochód jak jedna świnia – mówił minister i oburzył się niechęcią wyrażaną głośno przez obecnych na posiedzeniu rolników. Jak mówił, zdaje sobie sprawę, że jego program będzie poddany krytyce zwłaszcza przez tych, którzy nic nie robili przez lata – i teraz powinni milczeć chociaż przez parę miesięcy.

Zagospodarowanie biomasy do zgazowania powinno być uzupełnieniem rolnictwa – mówił Ardanowski. Jak dodał, nie chodzi o uprawę biomasy, ale np. wykorzystanie powierzchni poprzemysłowych, które nie mogą być wykorzystane do produkcji żywności.

Megatrendem jest, że ludzie chcą być zdrowi i piękni – część rolnictwa na świecie przestawia się pod te zapotrzebowania i może to być źródłem dochodu rolników, np. uprawa ziół, suplementy diety, parafarmaceutyki, żywność specjalistyczna. Polskie rolnictwo na to wszystko musi odpowiedzieć, bo inaczej wszystko to dostaniemy z importu, a nie z polskiego rolnictwa. Mamy wyniki instytutów badawczych, trzeba to wdrożyć – stwierdził.

Zapowiedział utworzenie departamentu poświęconego nauce i doradztwu rolniczemu. Kluczową instytucją dla powodzenia zmian będzie KOWR – tam pracujący muszą być nawet bardziej kreatywni od MRiRW, mają promować polską żywność i szukać nowych rynków.

ARiMR ma być „sprawnym kasjerem”. W tym roku będzie 70 proc. zaliczek dopłat z I filara i 85 proc. w II filarze. Wypłaty rozpoczną się od połowy października, końcówki do wypłaty dopłat będą niewielkie.

W tym roku pasze można pozyskiwać z ziemi objętej programami rolnośrodowiskowymi – to może poprawić sytuację paszową.

Techniki satelitarne mają być wykorzystywane do kontroli użytków zgłoszonych do płatności. Nowe techniki mają być stosowane do kontroli złożonych wniosków, a tylko tam, gdzie jest to niezbędne trafi pracownik z dronem – Polska jest satelitarnie fotografowana za darmo, od przyszłego roku będzie to funkcjonowało, bo Polska zostanie wdrożona do unijnego programu pilotażowego.

Minister zapowiedział też zmiany w szacowaniu strat dotyczącym gospodarstw ze zwierzętami.

Teraz w posiedzeniu KRiRW  trwa przerwa na konferencję prasową w KPRM.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (47)

 • Justi 2018-08-02 11:57:45
  Ardanowski twierdzi, że z ustawy o ochronie zwierząt zostanie wycofany zapis dotyczący wstrzymania hodowli zwierząt futerkowych, ponieważ jest związany z hodowcami norek, gdyż był doradcą fundacji hodowcy norek i jest z nim częstym gościem u Rydzyka.
 • Ciechan, kupiłem działkę obok gazu odwiertu do jądra ziemi do pół ha za 20tyś zł idąc w ślad za wójtami Gminy Chełm. 2018-07-26 16:13:46
  Tych pseudo rolników korzystających z naszych środków unijnych większość po wsiach wyklina , powywieszaliby cwaniaczków na suchych gałęziach, do tego afera która jest wciąż w obiegu prawnym resortowym z gruntami, masowego przekształcani gruntów rolnych na mieszkalne , deble chcą doprowadzić do wojny domowej widocznie, co z uczciwymi podatnikami z obrębów miast którzy nic nie dostali?
 • Aga 2018-07-20 12:38:01
  Przyznaje, ze jak na przedwyborczy okres , to dobry jest w przekonywaniu. Super psychologicznie przygotowane. Niespodziewalam sie , ze z takiego wyrazu twarzy taka osobowosc sie wyloni. Nawet tego nie czytam, bo wybory juz niedlugo. To, o czym on nadaje , to juz dawno powinno byc wdrozone bez zadnej laski.
 • Jarek 2018-07-20 08:32:18
  Najgorsza jest tonacja zwalania winy na poprzedników . Cały czas tak zachowuje się Morawiecki. Tak zwalali winę na poprzedników Jurgiel ,Bogucki ,Babalski oraz łódzcy posłowie PIS np. Polak z Zadzimia ,Matuszewski ze Zgierza. A nie zrobili nic przez trzy lata i zdezerterowali .Oby nowy Minister nie szedł ich drogą.
 • kujawiok z mazowszokim 2018-07-19 22:17:12
  co to za pomoc skoro ja nie mam hodowli i spokojnie mieszcze sie w 86 l / ha to poprosze pana ministra o odpowiedz jak pan mi pomogl ? maślą nam oczy tym co nic ich nie bedzie kosztować z morawieckiego taki ekonomista jak z du..y trąba walczyli z komunizmem a sami biorą przykład i naśladują komunistyczną propagande byle mowic byle głośno byle dużo dlaczego nie podniesli kwoty do 1,50zł za litr pomyslcie wszyscy
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.214.224.207
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.