PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Ardanowski: Trzy lata to w rolnictwie epoka

Ardanowski: Trzy lata to w rolnictwie epoka Minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas dzisiejszej konferencji; fot. MRiRW

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 06-12-2018 15:15

Tagi:

Wprowadzenie możliwości ubezpieczania dochodu rolniczego (o ile będzie akceptacja rolników dla takiego rozwiązania) i zwiększenie do 150 tys. zł premii z PROW dla młodych rolników – to dwie nowości, zapowiedziane dziś podczas konferencji ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego.Konferencji, jak zaznaczył minister na wstępie, poświęconej raczej omówieniu tego, co się udało w ciągu trzyletniego kierowania resortem przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, niż planom na przyszłość.

Rolnictwo to ważny dział gospodarki narodowej, mający znaczenie dla jej rozwoju, zapewniający bezpieczeństwo żywnościowe i suwerenność. Stąd rolnictwo jest wspólną odpowiedzialnością całego rządu.

Minister wymienił kilka  inicjatyw socjalno-społecznych, realizowanych przez rząd, a ważnych także dla wsi:  500 plus – pierwszy program społeczny nieomijający wsi i rolnictwa, obniżenie wieku emerytalnego, wyższe świadczenia emerytalno-rentowe dla 340 tys. osób, umożliwienie tworzenia kół gospodyń wiejskich, wspieranie inicjatyw w ramach KSOW.

Jak podkreślił minister, jest zwolennikiem koncepcji, pozwalającej rolnikom uzyskiwać dochód przede wszystkim z produkcji rolniczej. Nie oznacza to jednak zaprzestania dążenia do uzyskania dużego budżetu rolnego na następną perspektywę WPR  – to wciąż jeden z priorytetów rządu.

Głównym źródłem dochodu rolników powinna być jednak produkcja.

- Dlatego chcemy - i w działaniach, które zostały podjęte, to jest już realizowane – dać możliwości sprzedaży produkcji rolniczej z gospodarstw: i tych dużych, i tych małych. Takiego zorganizowania rolników, żeby nie byli tym najsłabszym ogniwem w łańcuchu od pola do stołu, żeby nie byli okradani przez inne ogniwa tego łańcucha, przez przetwórców, pośredników skupujących, również i handel – zadeklarował minister.

Ten kierunek myślenia potwierdza przyjęcie zmian w rolniczym handlu detalicznym, działalności MOL. Jak zapewnił minister, poziom kontroli będzie „adekwatny do skali zagrożenia” związanego z taką produkcją żywności.  Zaapelował do samorządów o ułatwianie rolnikom dostępu do konsumentów przez budowę targowisk i niepobieranie wygórowanych opłat targowiskowych.

Ważne jest też zorganizowanie rolników do wspólnej działalności: w grupach i spółdzielniach. Ułatwia to nowa ustawa o spółdzielczości rolniczej, zapewniająca zwolnienia podatkowe i korzystne dla rolników rozwiązania.

Na poprawę konkurencyjności gospodarstw ma wpływ wypłata zaliczek dopłat bezpośrednich – po raz pierwszy podjęto ją w 2015 r., od tej pory jest regułą. Ponad 9 mld zł jest już na kontach rolników, w 2014 do końca roku tytułem dopłat przekazano 2 mld zł – mówił minister.

- Państwo skutecznie reaguje na klęski, które mogą spotkać rolników – mówił minister. Jak podkreślił, po tegorocznej suszy udzielono bezprecedensowej pomocy w wysokości 1,5 mld zł, trafiła do 260 tys. gospodarstw. Rada Ministrów podjęła decyzję o przekazaniu na cel pomocy po suszy dodatkowych 715,5 mln zł.

Pomoc nigdy nie rekompensuje 100 procent strat, ale Polska wypłaciła chyba najwyższą w Europie pomoc po suszy, żaden poszkodowany rolnik, który złożył stosowny wniosek, nie został bez pomocy – ocenił minister.

Jak mówił, utrzymano dopłaty do materiału siewnego i zwiększono zwrot akcyzy. Zwiększono dopłatę do składki ubezpieczeniowej i wprowadzono możliwość franczyzy redukcyjnej przy ubezpieczaniu od suszy.

- Zdajemy sobie sprawę, że mechanizm ubezpieczeń w rolnictwie musi być modyfikowany. Wiele firm nie jest zainteresowanych wejściem do systemu ubezpieczania w rolnictwie i ponoszeniem dużego ryzyka, ale chcemy ten system modyfikować. Również rozważamy – na ten temat rozmawiałem już z towarzystwami ubezpieczeniowymi – wprowadzenie w kolejnych latach, jeśli będzie na to akceptacja rolników  - podkreślam, wprowadzenie systemu ubezpieczenia dochodu rolniczego, nie tylko ubezpieczeń majątkowych. To są rozwiązania tylko w nielicznych krajach świata obowiązujące i chcielibyśmy przedyskutować ze środowiskiem rolniczym również to działanie.

Są utrzymane na dużą skalę kredyty i pożyczki preferencyjne. Będzie pomoc dla gospodarstw, które nie są w stanie realizować swoich zobowiązań.

Minister zapowiedział zmiany w PROW, zgłoszone do Brukseli: przesunięcie części środków do retencji i systemów nawodnieniowych. Zgłoszono też - i minister określił jako pewną unijną zgodę – zwiększenie do 150 tys. zł premii dla młodych rolników.

W najbliższych tygodniach będzie finalizowana zmiana w ustawie określającej zasady sprzedaży ziemi, a wprowadzone ograniczenia w obrocie i w sprzedaży ziemi z ZWRSP minister uznał za skutecznie przecinające spekulację ziemią, jaka miała miejsce przez wiele lat w Polsce.

Rozwijany jest eksport, wyniesie ok. 30 mld euro.

Mówiąc o ASF minister podkreślił, że problem był zlekceważony w 2014 roku, co nie pozwoliło zatrzymać rozwoju choroby – teraz za wcześnie na „odtrąbienie sukcesu”, ale problem udaje się rozwiązywać. Ok. 60 gmin uwolniono od ograniczeń, trwa zasiedlanie chlewni i odtwarzanie produkcji. Każdy rolnik dostał możliwość dofinansowania przy decyzji o zmianie profilu produkcji.

Szybko reagowano na pojawiające się nowe zagrożenia: w ciągu 7 dni wyjaśniono sytuację po wstrzymaniu importu wieprzowiny do USA.

W ciągu 3 lat przeprowadzono 43 ustawy, w tej chwili procedowanych jest 11, w tym dotycząca obrotu gruntami, nawozów i nawożenia oraz o znakowaniu żywności wolnej od GMO.

Jak stwierdził minister, nie pozwolimy na fałszowanie żywności, gdyż szansą dla Polski jest żywność wysokiej jakości – wszyscy psujący wizerunek żywności z Polski będą więc mitygowani, a jeśli będzie taka potrzeba nawet eliminowani z rynku.

 

 

 Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (35)

 • Iwona 2018-12-07 12:57:01
  Premia - 150 tyś i myślicie, że będą na to chętni przy tych wszystkich wymogach jakie są nakładane na młodych rolników i nie tylko, a poza tym przy spełnieniu tych wszystkich wymogów. Jest coraz mniej osób zainteresowanych, nawet jakby dali 200 tyś. Znam temat z własnego podwórka, rolnicy nie chcą pieniędzy i kontaktu z ARiMR, żeby ich jeździła i nachodziła z kontrolami. Niech zobaczą na wioskach kto pracuje w polu; średnia wieku ok 50 lat. Młodzi jak spróbują zachodu, to nie chcą tu pracować na roli, a o osobę młodą z zamiłowaniem do pola i pracy w nim coraz trudniej. Poza tym dobrze, że dziadki żyją i z tych rent co wezmą i dokładają do tych małych rodzinnych gospodarstw, bo przy dzisiejszej cenie za 1 kg tucznika (4,10 zł netto) - kiełbasa wiejska 30 zł/kg. REWELACJA :(
 • Rolnik z PODKARPACIA 2018-12-07 05:36:27
  3 lata, to nie epoka tylko chwila, która w rolnictwie i w swerze około rolniczej została przespana przez DROBNĄ zmianę, a teraz słyszmy tylko obiecanki i uchanie w balon. Balon ten do wyborów cisnienia chyba nie wytrzyma. Ba haha haha haha!😱😱😱😱😱. Kończy się to tak gdy opozycja z PSL np W SZMULEWICZ popiera ówczesnego ŚPOICHA i terażniejszego WOJOWNIKA OBIECYWACZA a oni się cieszą, a rolnictwo po mału dogorywa _ smutne ale prawdziwe 😂😂😂😂😂
 • konsument 2018-12-07 01:06:55
  czytam farmera, choć z miasta jestem. Mocny jest wasz Ardanowski, od powołania (20.06.2018) do przyszłego roku (2019) chce załatwić wszystko. Poniżej lista: 18-12-06 Ardanowski: Ubezpieczenie dochodu rolniczego 18-12-06 Ardanowski: Premia z PROW 150 tysięcy dla młodych 18-11-22 Ardanowski: Minister rolnictwa chce powołania Polskiej Rady Rolnej 18-10-18 Ardanowski: Powstanie Fundusz Innowacji i Rozwoju polskiego rolnictwa 18-10-09 Ardanowski: Polska powinna być światowym liderem w produkcji cydru i w ciągu krótkiego czasu uda się to przeprowadzić - również dostarczać dzieciom dobrych, zdrowych jabłek - dodał, które będzie kupował rząd i rozdawał dzieciom 18-09-21 Ardanowski: Narodowy Holding Spożywczy powstanie jeszcze w tym (2018) roku 18-08-23 Ardanowski: Radcy Rolni będą pomagać w pozyskiwaniu nowych rynków dla polskiej żywności, na całym świecie, jako pracownicy MSZ 18-08-21 Ardanowski: Państwowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych trzeba stworzyć do ubezpieczanie rolników 18-08-20 Ardanowski: To, co było przez lata niszczone w rolnictwie, chcemy naprawić do przyszłego roku (2019) 18-07-19 Ardanowski: hodowla gęsi ma zastąpić hodowlę świń 18-07-18 Ardanowski: Będzie „straż przednia” do walki z dzikami, Takie oddziały - składające się z urzędników, policjantów, wojskowych, leśników - mają dyżurować i reagować natychmiast, gdy ktoś zgłosi obecność dzików. 18-07-12 Ardanowski: Trzeba stworzyć konkurencyjny Związek Łowiecki i kupować myśliwym amunicję 18-06-20 Ardanowski: zaprzysiężony na ministra rolnictwa
 • arek 2018-12-07 00:14:09
  czyli zacznie sie masowe wycofywanie wnioskow złozonych na młodego rolnika a nie podpisanych!!! bo róznica jest b. duża
  • SD 2018-12-07 06:55:51
   DLA MINISTRA NIEWIELKA PRZY JEGO ZAROBKACH
 • Biała 2018-12-06 23:12:44
  Cytuję wspaniały opis rządöw Edwarda Gierka że był prawdziwym patriotą i Polakiem zależało mi na godnej egzystencji obywateli i zawsze traktował ich podmiotowo. ZAŚ OD1989 ROKU RZĄDY SPRAWUJÄ ZŁODZIEJE I SPRZEDAWCZYKI KTÓRZY ZNISZCZYLI CO GIEREK POZOSTAWIŁ.
  • ag73 2018-12-07 09:49:16
   Jest takie powiedzenie, za Gomułki były bułki a jak żądził Gierek to można było ło kupić sobie rowerek
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.153.39.7
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.