- Zaczął mówić o rzeczach, o których ja nie wiem, jako przewodniczący NSZZRI „Solidarność” żadnego dokumentu nie widziałem, poza krótką notatką ministra rolnictwa, który przedłożył to związkom zawodowym w kilku zdaniach, co było prezentowane na tablicy, chyba że jest tutaj przedstawicielem rządu i prezentuje dokument, który zna, a którego ja nie znam, nawet jako przewodniczący Komisji Rolnictwa, więc ciekawe, skąd on te dane posiada – tak Jerzy Chróścikowski skwitował założenia podatku dochodowego zaprezentowane przez Wiktora Szmulewicza podczas konferencji „Podatek dochodowy w rolnictwie zamiast podatku rolnego?”, zorganizowanej przez Wydział Nauk Ekonomicznych SGGW.- Chyba że jest tak zwanym członkiem PSL-u i przekazuje to w ramach PSL-PO, ma wiedzę dokładną, a opozycja nie wie, o czym dyskutować, w związku z tym może jest to rozszyfrowywanie rolników, a co rolnicy na to powiedzą, co na to powiedzą dzierżawcy, co powiedzą na to przedsiębiorcy – więc to jest taka próba widzę. Wszystko doniesienia medialne, dyskutujemy o czymś – a może dowiemy się o czymś, tak jak to było z dyskusją na temat wieku emerytalnego. Zwróćcie państwo uwagę: też krótka dyskusja, poszło to więcej w media i okazało się, że mamy wiek emerytalny 67, i bez dyskusji. Protesty, konsultacje... Obawiam się, że to jest podobny sposób dzisiaj, że wywołanie tej konferencji spowoduje, jakby: odbyła się konsultacja na szczeblu naukowym, tak wybitnej, znaczącej uczelni, którą szanujemy, że może to posłużyć nawet już za konsultacje. Więc to jest dla mnie niepokojące, ale i wyzywające. Powiem jedno: na pewno Solidarność Rolników nie zgodzi się na te działania, które są proponowane w tej chwili, bo my powinniśmy mówić o tym, jaka ma być przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej, jak wynegocjować tę pozycję i te propozycje, które przed nami stoją, i 7 aktów legislacyjnych ważnych dla nas zapisów, w których jest mnóstwo rzeczy do załatwienia i do pilnowania, a potem się zastanawiać, jak układać obciążenia.

Zdaniem Chróścikowskiego, podatek dochodowy nie będzie neutralny dla rolników.

- Druga sprawa: czy podatek dochodowy ma przynieść efekty prorozwojowe dla rolników, czy ma być dodatkowym obciążeniem? Jeśli dodatkowym obciążeniem, to przestańmy dyskutować i powiedzmy sobie jasno: jeśli minister rolnictwa mówi, deklaruje, pisze, że podatek będzie neutralny – to pierwszym przeciwnikiem będzie minister finansów, bo on nie pozwoli na nałożenie dodatkowych ciężarów, jeśli nie będzie widział z tego dochodów. On pierwszy zablokuje. Nie ma takiej opcji, żeby minister finansów zgodził się. Z założenia musi  to dać przynajmniej przewidywalne zyski, może nie wprost, ale pośrednie.

Senator zaliczył do tego np. możliwość korzystania z ulgi dla małżeństw rolnika i nie-rolnika. Minister finansów sobie to wyliczy i zobaczy, czy mu się to opłaci i wtedy się zgodzi - przekonywał. Dlatego nie ma prostych rozwiązań, rzecz wymaga długiej debaty.

- Jak ktoś mówi, że nam to chce wprowadzić dzisiaj, od 2014 roku, to ja się zastanawiam nad tym, komu najbardziej na tym zależy.

Chróścikowski uznał, że być może będą grupy, które skorzystają teraz na wprowadzeniu podatku, ale nie oznacza to, że stan obecny będzie utrzymany zawsze.

- Traktat akcesyjny kończy się, zapisy traktatowe jeszcze obowiązują, ale po 2014 roku nie będą obowiązywały.  Wtedy nie będzie zakazu dla ministra finansów wprowadzenia opodatkowania płatności bezpośrednich. To się kończy – ostrzegał i przypomniał, że mamy doświadczenie  z podatkiem VAT – budżet państwa nie stracił na wprowadzeniu VAT w rolnictwie.