-Wyrażam zdziwienie – tak senator Jerzy Chróścikowski skwitował informację, jakoby miał pełnić rolę negocjatora podczas dzisiejszych rozmów ministra z protestującymi. – Wszyscy partnerzy, którzy stają do rozmów, są sobie równi.

Chróścikowski mówi, że trwa protest Solidarności RI i będzie on nadal prowadzony.

A dlaczego minister zapowiedział dziś osobno rozmowy z organizacjami zrzeszonymi w Copa-Cogeca, a potem z „pozostałymi komitetami protestacyjnymi”?

- Mamy problemy nierozwiązane w ramach Copa-Cogeca. To są kwestie kierunkowe, międzynarodowe. Także nierozwiązane pozostaje finansowanie naszych organizacji. Jestem nastawiony na ten temat – mówi senator.

Jak podkreśla, liczy też na przystąpienie do dyskusji o rolnictwie premier Ewy Kopacz.

A czy łączenie dyskusji o finansowaniu organizacji z Copa-Cogecca z rozmowami z protestującymi rolnikami jest dobrym pomysłem?

- Minister tak to zaplanował, nie wiem, dlaczego – mówi senator.

9 lutego odbyło się spotkanie Jerzego Chróścikowskiego i Piotra Dudy – przewodniczącego NSZZ “Solidarność”. „Liderzy pracowniczej i rolniczej <Solidarności> zdecydowali, że będą koordynowali oraz wspólnie przeprowadzali swoje akcje” – podano po spotkaniu.

Edward Kosmal, przewodniczący Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego, wystąpił na początku tygodnia o zgodę na pikietę w Warszawie.