PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Co wspólnego mają Orlen i Eskimos?

Co wspólnego mają Orlen i Eskimos?
fot. Artur Łuczka z Pixabay

Autor:

Dodano:

Tagi:

Orlen przerobił na środki biobójcze alkohol, który KOWR otrzymał z części koncentratu i soku jabłkowego, przejętego od Eskimosa za długi. Ile KOWR zarobi na towarach przejętych od Eskimosa, wartych 60 mln zł, a będących zabezpieczeniem 100 mln zł kredytu?„KOWR zlecił dokonanie wyceny przejętego od Eskimos S.A. na własność w dniu 10 grudnia 2019 r. towaru, która to wartość rynkowa na ten dzień, zgodnie z dyspozycją art. 23 ust. 2 ustawy z dnia 6 grudnia 1996 r. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (t.j. DZ.U. z 2018 r. poz. 2017), w oparciu o dokonaną inwentaryzację oraz wycenę zewnętrznego rzeczoznawcy, oszacowana została na kwotę 61.002.766,56 zł” – podał minister Jan Krzysztof Ardanowski, odpowiadając na interpelację posłów Jarosława Sachajki i Pawła Szramki.

Zatem wartość przejętego towaru jest znacznie niższa, niż twierdził Eskimos (miało to być 70-200 mln zł), a przede wszystkim niż kwota niezapłaconego kredytu, który poręczył KOWR (KOWR udzielił spółce Eskimos gwarancji kredytowych na 100 mln zł).

Więcej: Eskimos zdecydował się upaść

Jak się zatem okazuje, nie było należytego zabezpieczenia zagwarantowanego kredytu – brak 40 mln zł.

KOWR przejął:

- sok jabłkowy NFC – 314 207 kg

- przecier jabłkowy (beczki) – 6 529 619 kg

- koncentrat jabłkowy (beczki) – 4 662 000 kg

- koncentrat jabłkowy (zbiornik) – 2 587 635 kg

- alkohol odwodniony – 9 626 l

- alkohol rolniczy surowy (destylat) – 441 892 l.

A jaki interes zrobi KOWR na przejętych towarach?

Najwyraźniej nieszczególny, skoro minister epidemią tłumaczy podejmowane przez KOWR decyzje w tej sprawie. „Nadzwyczajne okoliczności, których nie dało się przewidzieć w postaci wybuchu najpierw epidemii, a później światowej pandemii wirusa SARS-CoV-2, która skutkowała następnie uchwaleniem ekstraordynaryjnej legislacji w zakresie zwalczania tego wirusa i prewencji wywoływanej nim choroby COVID-19, mając na uwadze ochronę zdrowia publicznego oraz zaspokojenie zwiększonego zapotrzebowania na środki biobójcze, KOWR zgłosił organom władzy wykonawczej gotowość oraz rozpoczął na podstawie art. 6 (czyli bez stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych – dop. red.) ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r., poz. 374) przerób koncentratu jabłkowego i soku jabłkowego NFC będącego własnością KOWR na produkcję alkoholu etylowego, jako komponent do wytworzenia środków biobójczych celem ochrony zdrowia publicznego” – poinformował minister, dodając, że alkohol odwodniony oraz destylat „zostały w całości poddane procesowi rektyfikacji. Uzyskany 100% alkohol rektyfikowany został dostarczony do Orlen Oil Sp. z o.o. w Jedliczach i przerobiony na środki biobójcze. W odniesieniu do pozostałego przejętego towaru (w szczególności przecieru jabłkowego oraz pozostałego koncentratu jabłkowego) trwają prace w zakresie jego konfekcjonowania i sprzedaży ”.

Orlen rozpoczął wytwarzanie płynu do dezynfekcji rąk 12 marca br., przestawił do tego celu dwie linie produkcyjne w Jedliczu, na co dzień produkujące płyny do spryskiwaczy, płyny chłodnicze, smary oraz oleje przemysłowe. 

12 marca Orlen informował: „Obecne moce produkcyjne należącego do Grupy Orlen Zakładu ORLEN OIL w Jedliczu to 750 tys. litrów płynu do dezynfekcji rąk na tydzień, w opakowaniach 5 litrowych. Płyn do dezynfekcji jest wirusobójczy, jego produkcja opiera się na alkoholu etylowym. Nowy produkt jest już dopuszczony do obrotu decyzją Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Z kolei alkohol potrzebny do produkcji jest kupowany od dostawców mających certyfikat ECHA wydawany przez Europejską Agencję Chemikaliów.”

Natomiast jak podawano 26 marca, „Do produkcji płynu do dezynfekcji rąk wykorzystywany jest etanol (70% składu), woda oraz alkohol izopropylowy, gliceryna i substancje zapachowe. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL) zezwolił ORLEN OIL na użycie do produkcji płynu do dezynfekcji rąk etanolu o jakości farmakopealnej, tj. nieposiadającego certyfikatu Europejskiej Agencji Chemikaliów ECHA. Spełnia on wymogi najwyższej jakości farmaceutyczno-kosmetycznej. W obecnej sytuacji rynkowej etanol o jakości farmakopalnej w ostatnich dniach był tańszy i szerzej dostępny niż etanol certyfikowany przez ECHA.”

Do końca marca produkcja miała sięgać prawie 2,5 mln litrów, w kwietniu zaś 5 mln litrów.

Potem rozszerzono asortyment: „Na początku kwietnia w zakładzie Grupy ORLEN w Trzebini ruszy produkcja płynu do dezynfekcji powierzchni o właściwościach biobójczych. W pierwszym etapie wydajność jej wyniesie do 3 milionów litrów miesięcznie” - podawano.

7 marca minister finansów zwolnił z akcyzy spirytus, który przeznaczono do produkcji środków biobójczych. Z kolei minister rolnictwa postanowił obniżyć wymaganą ilość acetonu stosowanego do skażania alkoholu - z 3 litrów do 0,75 litra na 100 litrów alkoholu etylowego 100%.

Pięciolitrowe pojemniki płynu do dezynfekcji rąk miały najpierw cenę 95 zł, a po protestach społecznych obniżono ją do 60 zł, uruchomiono też produkcję w jednolitrowych pojemnikach, które sprzedawano po 15 złotych za sztukę.

W tym czasie – 14 marca - Orlen, pytany o powód wysokiej ceny płynu, także w porównaniu z płynem do spryskiwaczy, tak tłumaczył tego powody: „W związku z sytuacją na rynku ceny certyfikowanych alkoholi bazowych zanotowały bardzo wyraźny wzrost cen, a ceny skażalnika wzrosły nawet o kilkaset procent. Dodatkowo aby zminimalizować efekt wysychania dłoni, płyn Orlenu w swoim składzie zawiera wysokiej jakości glicerynę farmaceutyczną, która w porównaniu do gliceryny technicznej ma zdecydowanie wyższą cenę”.

5 maja Orlen tak podsumował swoją biobójczą aktywność: „Do tej pory klienci nabyli blisko 2,3 mln litrów płynu, który oferowany jest w opakowaniach o trzech pojemnościach: 1-litrowych po 15 zł, 4-litrowych w cenie 55 zł i 5-litrowych po 60 zł.”

Zatem uruchomione duże moce produkcyjne Orlenu nie okazały się potrzebne – 2,3 mln l to mniej niż wyprodukowano tylko w marcu.

A ile alkoholu „upłynnił” na ten cel KOWR? Nie wiadomo, nie podano żadnych konkretów.

Orlen w maju poinformował tylko o darowiźnie dla Watykanu i Urzędu Dobroczynności Apostolskiej – przesłał tam m.in. 3,6 tys. sztuk płynu do dezynfekcji rąk o pojemności 5 litrów, 3,2 tys. sztuk płynu do dezynfekcji powierzchni o pojemności 5 litrów. Podobna pomoc jest świadczona przez rząd. Wczoraj dowiedzieliśmy się o przesłaniu pomocy rządowej dla sześciu państw Bałkanów Zachodnich, składa się na nią m.in. „ponad 60 tys. litrów płynu do dezynfekcji powierzchni i rąk” – nie podano, przez kogo i z czego produkowanego.

Jak wynika natomiast z odpowiedzi na interpelację poseł Doroty Niedzieli i  Kazimierza Plocke, KOWR powołał dwa zespoły do nadzorowania zawieranych z Eskimosem umów i doradzania dyrektorowi KOWR w sprawach z tym związanych, a nawet „wspierania Dyrektora Generalnego KOWR w realizacji umowy”.

Po rozwiązaniu w sierpniu 2019 r. umów, powołano kolejny zespół do zagospodarowania przejętego mienia, a w styczniu sprawy te trafiły do nowego Departamentu Zagospodarowania Przejętego Mienia. „Jednocześnie KOWR utworzył spółkę celową – Krajową Spółkę Owocowo Warzywną Polowoc Sp. z o.o. KRS: 0000831378, której Prezesem Zarządu jest Pan Sebastian Pietruszka, której zadaniem będzie zagospodarowanie towaru przejętego na własność przez KOWR, poprzez, m.in. jego konfekcjonowanie i sprzedaż hurtową lub detaliczną.”

Dodajmy, że KOWR ma w tej spółce udziały o wartości 10 mln zł – to cały kapitał zakładowy spółki. Jako przedmiot działalności wskazano m.in. sprzedaż hurtową i detaliczną owoców i warzyw, magazynowanie i przechowywanie towarów, przetwarzanie i konserwowanie owoców i warzyw.

Sprawą Eskimosa zajmowało się CBA i ABW. CBA złożyło w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Więcej: Pomoc rolnikom czy lekkomyślne dysponowanie wspólnymi pieniędzmi?

Prokuratura Regionalna w Warszawie pytana o stan sprawy po pół roku od jej wszczęcia, 22 maja 2020 r. odparła: „z uwagi na dobro realizowanych czynności procesowych i tajemnicę śledztwa, tutejsza Prokuratura nie udziela aktualnie jakichkolwiek informacji w przedmiotowej sprawie”.

Zatem wciąż nie wiadomo, kto i ile zarobi na pomocy rolnikom, świadczonej w postaci skupu jabłek przez Eskimosa i ile pieniędzy odzyska KOWR po tej pomocy. Wiadomo tylko, że wpływ splotu nieszczęśliwych i nieprzewidzianych okoliczności nie opuszcza tej sprawy...

Całe odpowiedzi na interpelacje poselskie – w załącznikach.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • Pryskom 2020-05-28 18:42:49
  Prokuratura pije cydr
 • Wegetarianin 2020-05-28 10:11:15
  Przez wiele lat sprzedawałem owoce i warzywa do Eskimosa . Znam osobiście prezesów tej prywatnej spółki . Nie mam pojęcia jakim cudem ta konkretna spółka mogła otrzymać zlecenia na skup interwencyjny jabłek . Ona jest nastawiona głównie na mrożenie owoców i warzyw . Nie ma żadnych możliwości technicznych aby zagospodarować sama taką ilość jabłek . Trzeba wynająć wszystko i to dosłownie aby te jabłka przerobić . Jak to się mogło udać pod względem ekonomicznym , nie wiem , to byłby jakiś cud gospodarczy ! Nie mogę napisać wprost co myślę o tych ludziach i ich powiązaniach polityczno biznesowych . Ale jedno jest pewne coś tu nie gra . Chodziły pogłoski o tym że był deal między prezesami tej spółki , a minister rolnictwa i to on miał załatwić wykup tych jabkowych produktów na potrzeby instytucji państwowych za oczywiście odpowiednią cenę , ale zastrzegamy że to są tylko plotki ,ale jak to mówią w każdej plotce jest ziarnko prawdy .
 • Milko 2020-05-28 10:06:13
  Gdzie jest prokuratura? Sprawa powinna być podjęta z urzędu!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.95.208
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.