Maleją stany trzody chlewnej, kurczą się rynki wieprzowiny, a zbóż będzie w tym roku – najprawdopodobniej – dużo. Jeśli do tego dodać możliwości importu zbóż z Ukrainy, trzeba zaplanować, jak zagospodarować spodziewane nadwyżki. Czy ministerstwo przygotowuje się do tej sytuacji, aby nie być zaskoczonym za kilka miesięcy – pytał poseł Romuald Ajchler po wysłuchaniu informacji Ministerstwa Rolnictwa na temat sytuacji na podstawowych rynkach rolnych, przedstawionej wczoraj w sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Większość zboża w Polsce ma przeznaczenie paszowe, konieczne są działania poprawiające sytuację na rynku trzody – mówił poseł Jan Krzysztof Ardanowski. Wskazał, że Polska jako kraj najbliższy może być zalana ukraińskim zbożem. Jest potrzebna działalność w ramach Unii Europejskiej, aby równoważnie rozłożyć zboże ukraińskie - sugerował. Dodał, że pomocne może tu być skierowanie się w stronę biokomponentów.

Problemem Polski jest nie brak eksportu wieprzowiny, ale jej import  – wskazał z kolei poseł Henryk Kowalczyk.

 

Możliwości działania rządu są w tym zakresie ograniczone, ale minister Sawicki zalecił inspekcjom wnikliwą kontrolę towarów rolno-spożywczych przekraczających polską granicę – odpowiedziała wiceminister Krystyna Gurbiel. Jest prowadzony dialog z eksporterami zbóż, PIORiN dokonała niedawno zmian procedur, aby eksport zbóż odbywał się sprawnie i aby nie hamowały go kontrole i procedury. Jak dodała wiceminister, trwają działania  inisterstwa, aby eksport wieprzowiny mógł się zwiększyć.

Resort zauważa też potrzebę długofalowych działań na rynku wieprzowiny. W „Modernizacji” w ramach starego PROW będzie selekcja, aby wybrać wnioski pomagające producentom dotkniętym zawirowaniami związanymi z ASF. Jeśli chodzi o strategiczne wsparcie sektora, głównym narzędziem będzie kolejny PROW. Nie jest możliwa pomoc rynkowa inna, niż dopuszczona przepisami. Nie jest jednak przewidywany znacznie wyższy poziom zbiorów – dodała wiceminister, nie będzie to problem, który trzeba brać pod uwagę. Rynek biokomponentów pomógłby, ten rynek rośnie, choć nie tak szybko, jak można sobie tego życzyć - podsumowała.