PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Czy Korona opyli resztę Elewarru?

Czy Korona opyli resztę Elewarru?
I teraz Koronowo jest polskie, a Sieradz – nie... fot. Czytelnik farmera

Udziały Elewarru w Elewatorze Sieradz są już w rękach Niemców – a doktor Daniel Alain Korona, prezes Elewarru zapewnia, że sprzedał bezwartościową skorupę wypełnioną popiołem. Czy opyli też resztę Elewarru?Zainteresowanie Telewizji Trwam, okazane poruszonemu na łamach Farmera tematowi odsprzedaży przez Elewarr niemieckim udziałowcom (oczywiście, że nie mowa tu o państwie niemieckim, panie prezesie Korono – państwa nie prowadzą interesów, robią to ich obywatele, a kapitał ma obywatelstwo – to udało się wreszcie w naszym kraju ustalić) posiadanych 27 proc. akcji w spółce Elewator Sieradz, przysporzyło nam nowych czytelników.

Problem Sieradza tak poruszył niektórych, że zechcieli nawet odrobić zaległą lekturę i poznali temat, zaglądając do tekstów Farmera sprzed czterech miesięcy.

Więcej o sprzedaży udziałów w Sieradzu:

Korona sprzedał perłę Elewarru – część II

Duża porcja lektury nie dla wszystkich jest do przełknięcia, to i owo mylą. Ponieważ jednak zarazem mają potrzebę komentowania i zechcieli odnieść się do tematu, nie można pozostawić ich rozterek bez odpowiedzi. Tym bardziej odpowiedź należy się tym, którzy w temacie – a i owszem – zorientowani są i być powinni, ale niestety do problemów związanych ze sprzedażą udziałów radzi by odnieść się półgębkiem – niepomni na to, że państwo płaci im za to, żeby rozwiewali wątpliwości.

Ponieważ moi polemiści nie wymieniają, z kim polemizują (a z poziomu polemiki wynika, że nawet nie zawsze wiedzą, z czym), ale polemizują  – pozwólcie Państwo, że i ja wypowiem się, zwracając nie do adwersarza, ale za to celując w problem…

Zacznijmy od sprawy najważniejszej – ceny.

Ta kwestia podstawowa dla każdego sprzedającego i kupującego nie zainteresowała zbytnio prezesa Korony. Pisze (na stronie Elewarru) i rzuca w rozmowie kwoty, do których zbytniej uwagi nawet sam nie przywiązuje. Ale my spróbujmy je wyłapać i przeanalizować.

Komunikat firmy zawieszony na stronie Elewarru podaje te dane dopiero pod koniec i bardzo ogólnie: „Uzyskana w trakcie negocjacji cena finalna sprzedaży udziałów była najwyższa ze wszystkich poprzednich ofert składanych w trakcie 2019 roku. Cena ta była znacząco wyższa niż wartość nominalna udziałów.”

Mówimy o 27-procentowym udziale Elewarru w spółce Elewator – to je sprzedano. Wartość nominalna udziałów Elewarru to nic innego, jak koszt ich nabycia – w tym przypadku 384 tys. zł. Tyle udziałowcy włożyli w założenie spółki w 2002 roku (Elewarr miał 769 udziałów o łącznej wysokości 384.500,00 złotych. Natomiast wartość księgowa – tj. wszystkich aktywów, inaczej kapitał własny – po 18 latach była prawie dwukrotnie wyższa – 608 tys. zł. Jeden udział zdrożał z 500 (wartość nominalna) do 791 zł (wartość księgowa). Należałoby jeszcze powiedzieć o wartości rynkowej czy odtworzeniowej spółki – ale o nich już prezes doktor nigdzie nie wspomina, a szkoda.

Udziały sprzedano bez przeprowadzenia ich wyceny rynkowej, wiadomo tylko, że „znacznie” drożej niż je kupiono. I to ma być sukces.

A czy cena „znacznie wyższa niż wartość nominalna” była adekwatna do wartości towaru? Rozważenie tego zagadnienia to właśnie ocena wartości rynkowej, tej trzeciej, pozaksięgowej i zwykle od niej znacznie wyższej, bo obejmującej całość wartości firmy. Pan prezes doktor wszędzie ją pomija. Szkoda, tym bardziej, że zapowiada „remonty i inwestycje w zakresie rozbudowy posiadanej infrastruktury magazynowej”. Zatem dobrze byłoby zastanowić się, jaką skórkę oddał za wyprawkę. Ba, pan prezes zechciał pomylić wartości – rzucając w rozmowie – iż cena rynkowa udziałów to było 610 tys. zł i za kwotę wyższą niż 610 tys. je sprzedano. To była cena księgowa, panie prezesie. A jeśli nawet udziały sprzedano za 650 tys. – czy warto było?

Więcej o tym w załączniku – oświadczeniu poprzedniego prezesa Bogdana Drechny.

Zauważmy, że pan prezes doktor zechciał dowartościować swojego poprzednika – o ile wcześniej wytykał mu poniesione straty, to teraz przyznał, że zarząd nie miał na nie wpływu. Ba, skoro poprzednik nie sprzedawał majątku, a nawet kupował, mógł mieć w jednym roku stratę… A cena za Koronowo była niemała - 30% udziałów Elewarr Sp z o.o.  to 5 505 udziałów o wartości nominalnej 3 853 500 zł, natomiast ich wartość księgowa to 4 254 825 zł. Odkupując 70 proc. udziałów należących do wspólników, Elewarr zapłacił mniej niż ich wartość nominalna. I teraz Koronowo jest polskie, a Sieradz – nie.

- Co do ceny, to negocjacja trwała przez 2 lata, niech nikt nie myśli, że za tyle chodzą elewatory. Jak wynegocjowałem, kolega mi podpowiadał, że to dla niejednego mógłby być złoty biznes, pozwalający ustawić się do końca życia…  Warto być uczciwym? – mówi były prezes Drechna. Niektórym warto…

Prezes doktor jest nawet skłonny uważać się za kontynuatora wcześniejszej polityki spółki i chce realizować niegdysiejszą strategię rozwoju. Przy tej samej strategii Drechna odkupił udziały w Koronowie, tam też Elewarr miał wcześniej tylko 30 proc. udziałów. Gdy dwóch robi to samo, to nigdy nie jest to samo…

Wreszcie tory w Koronowie, niedawno rozebrane, bo niewykorzystywane. Prezes doktor, pomijający wartość rzeczywistą Sieradza, nie myśli też o większym potencjale Koronowa – utraconym przez sprzedaż, nawet nieużywanych, torów, o tym, że utrzymanie możliwości transportu kolejowego dawało również szanse przechowywania zboża dla potrzeb ARM.

Czy PiS nie planuje przypadkiem odbudowy kolejnictwa? Pewnie pomyśli i o tych torach.

Więcej: Bocznica Elewarru w Koronowie zlikwidowana, ale zboże z kraju wyjeżdża

Wróćmy do Sieradza. Na wartość spółki mają wpływ umowy, które zawiera, a - jak prezes doktor ze zgrozą objawił światu - w Sieradzu przechowywano popiół.

Zapewne dlatego, że „nie było żadnej złotej akcji”, a i wpływu na zarząd. Odniósł się do tych kwestii Bogdan Drechna w oświadczeniu, więc nie będę tego objaśniać.

Zauważę tylko, że możliwość przechowywania przez państwo 34 tys. ton zbóż w betonowych elewatorach w Sieradzu – tak jak w Koronowie, gdzie przez wykup akcji udało się ocalić nawet ok. dwukrotnie większą możliwość przechowywania - odeszła do przeszłości. Czy pieniądze uzyskane za udziały w Sieradzu pozwolą teraz prezesowi doktorowi chociaż wybudować magazyny w Rzeszowie (co planował prezes Drechna) o pojemności 20 tys. ton? Czy można będzie stwierdzić, że sprzedano udziały w Elewatorze za cenę odtworzeniową?

A czy kształtowanie rynku zbóż gdziekolwiek, nie tylko w Łódzkiem, przez Elewarr jest realne?

Prezes doktor tak do końca nie wie, dlaczego wokół Elewarru jest wciąż tyle szumu. Jeszcze dwa miesiące przed objęciem funkcji słał był pisma do MRiRW, domagając się likwidacji Elewarru i Zamojskich Zakładów Zbożowych. Po objęciu funkcji prezesa w sejmowej KRiRW dał wyraz swojej frustracji spowodowanej przypisywaniu Elewarrowi zbyt wielkiej roli, a teraz „przypomina, że Elewarr jest gwarantem bezpieczeństwa żywnościowego Polski. Poza sprzedażą na wolnym rynku nabytego zboża, kukurydzy czy rzepaku, Elewarr przechowuje zboże Agencji Rezerw Materiałowych. Towar ten jest pod szczególną ochroną, gdyż na wypadek kryzysu stanowi podstawowy produkt spożywczy dla wszystkich Polaków. Dr Daniel Alain Korona podkreślał, że zboże agencyjne jest również zabezpieczone przed kradzieżami, które miały miejsce kilkanaście lat temu.”

Trzeba wierzyć, że przed kradzieżami zabezpieczone jest nie tylko zboże, ale również magazyny, w których jest przechowywane.

Trzeba też odnotować, że ubiegłoroczny wynik Elewarru nie był wcale zachwycający – zysk ze zbycia środków trwałych (a nie obejmuje on jeszcze Sieradza, rok gospodarczy w Elewarrze zaczyna się w lipcu) wyniósł 1 mln 100 tys. zł (co jeszcze sprzedał prezes doktor, skoro magazyn z Braniewa był bezwartościowy?), a zysk netto - 928 tys. zł.

Tworząc Elewarr 28 lat temu zapowiadano, że będzie miał możliwość przechowywania 1 mln t. Może przechowywać 680 tys. t. Powierzchni przechowalniczej ubywa mu, z korzyścią dla rynkowych konkurentów.

Cieszy, że prezes doktor nie zapowiada „likwidacji Koronowa”. Chociaż tu nie pobłądził.

Jak długo jeszcze potrwa wyjaśnianie sprawy ARRTransu? Odzyskanie 35 mln zł byłoby pożądane.

Więcej: Upadłość i prokurator w grupie kapitałowej Elewarr

Oby promocja znaku „Produkt polski” wychodziła KOWR i MRiRW lepiej, niż promocja sprzedaży Niemcom udziałów Elewarru w Sieradzu.

Opylono majątek państwowy za bezcen – i bez wycenienia go. Po cenie złomu. Dobry interes? To po co Niemcy go kupili, skoro posiadanie go nie ma sensu? I dlaczego zależało im tak bardzo, że wskazywali Elewarrowi, komu może sprzedać swoje udziały?

Oświadczenie Bogdana Drechny
Oświadczenie Bogdana Drechny
Oświadczenie Bogdana Drechny
Oświadczenie Bogdana Drechny
Oświadczenie Bogdana Drechny
Oświadczenie Bogdana Drechny


Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (36)

 • adam z inowrocławia 2020-12-06 11:59:25
  Ardanowski to pochodzenie żydowskie wstyd Polskę sprzedaje a w kościele katolickim pierwszy przy ołtarzu klęczy Kolaboruje z Niemcami
 • Marcin Kujawsko Pomorskie 2020-12-06 11:53:33
  To co dzieje się w Ele-war to zasługa wice ministra w rządzie beaty szydło który bez konsultacji ze środowiskiem odkupił elewatory w Koronowie za wielkie budżetowe pieniądze i nikt nie sprawdził jakie szkody ponieśli rolnicy i spółka to skandal dlaczego dalej ludzie na stanowiskach kierowniczych tam jeszcze są oni powinni siedzieć za korupcje gdzie CBA i gdzie ABW
 • pl 2020-06-04 23:27:37
  Bedą budować magazyny w Rzeszowie, po co? Żeby ukraińską pszenice tylko przez granice przewieżc i zrobic ją polska? I to panstwowa spółka robi do k....?
 • ZamojskoenZaklady Zbozowe 2020-06-04 21:55:03
  Czy to prawda ze zona tego dyrektora co opylil Brankewo dostala fuche przewodniczacej rady nadzorczej czy to zbieg nazwisk?
 • Daniel 2020-06-04 19:02:53
  Co z pana etyką panie Wyrostkiewicz? Czy pańskie peany na cześć prezesa Korony są bezinteresowne? Czy dostaje pan kasę od firmy Elewarr za lizanie mu du.y? Czy też może pańska redakcja jest sponsorowana przez stowarzyszenie Korony - Polskie Euro i jego środki prywatne? Wszystko to można sprawdzić. Czy to prawda, że pan pochodzi z Sokółki a pana kumplem jest Marcin Sutkowski (też z Sokółki) – przewodniczący rady nadzorczej Elewarr? Czy panu nie wstyd? Kogo pan poucza i ten pański kumpel Kowalski ( podejrzewam, że nieistniejący). Czy takie SBckie metody wyssał pan z mlekiem matki?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 52.23.219.12
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.