Międzynarodowa Konfederacja Europejskich Plantatorów Buraka wystosowała komunikat, w którym wzywa do pilnej reakcji i działania oraz zaprzestania przez instytucje unijne polityki typu "poczekamy i zobaczmy". Jak podaje, „sektor cukru buraczanego w UE nie wpływa na kształtowanie się cen. Światowe potęgi, działania spekulantów i kraje trzecie, które sprzedają poniżej kosztów produkcji subsydiowany cukier na rynku światowym są przyczyną wahań cen i obecnego załamania cen cukru (minus 26% w UE od września 2017 r.)”

Sytuację pogarsza tegoroczna susza, a reagowanie plantatorów z UE na czynniki rynkowe jest ograniczane przez rygorystyczność, niską przejrzystość ram kontraktacji i słabnącą pozycję plantatorów buraków. Konkurencyjności sektora zagrażają też niedawne decyzje UE przeciwko stosowaniu środków ochrony roślin w zaprawianych nasionach buraka i przeciwko stosowaniu nowych technik hodowlanych.

„Prężność sektora cukru w UE jest zagrożona z powodu braku odpowiednich siatek bezpieczeństwa, narzędzi zarządzania ryzykiem oraz niemożności ochrony przez plantatorów ich marży i dochodów” – podaje związek plantatorów buraka i domaga się tworzenia klarownych ram dla kontraktacji buraków cukrowych, dostępu do skutecznych narzędzi zarządzania ryzykiem, przyznania dodatkowego limitu czasu oraz wsparcia finansowego, aby zareagować na zakaz stosowania środków ochrony roślin oraz rozwój alternatywnych i zrównoważonych produktów i praktyk, a także wprowadzenia równych szans konkurowania z krajami trzecimi.

Krajowa Spółka Cukrowa ma być filarem zapowiadanego przez ministra Ardanowskiego holdingu spożywczego. Minister Jan Krzysztof Ardanowski zaapelował wczoraj w programie „O co chodzi” (TVP INFO) o robienie przetworów z owoców i używanie do tego cukru z etykietą „Polski Cukier”.

Trzeba zauważyć, że zwolennikiem słodzenia białym cukrem najwyraźniej nie jest jednak KOWR: np. OT KOWR w Warszawie ogłosił przetarg nieograniczony na dostawę artykułów spożywczych do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy Warszawa – dziś nastąpi otwarcie ofert. Zamówiono m.in. cukier trzcinowy w saszetkach 200 x 5 g 1 kg (cukier trzcinowy, brązowy; w saszetkach o wadze 5 g., pakowanych po 200 szt. w kartonowe pudełko zbiorcze – i cukier biały kryształ 1 kg (cukier biały wyprodukowany z buraka cukrowego, pakowany w torebki papierowe) – po 10 kg. Niby drobiazg, ale zamówiono też niemało cukierków i ciastek – ciekawe, czym słodzonych...

A oddziałów KOWR jest wiele, choć trzeba przyznać, że nie wszędzie tak bardzo cenią sobie właśnie cukier trzcinowy, np. OT Koszalin zamówił go tylko 2 kg – przy 12 kg białego.

Czy ktoś zadba o plantatorów buraka, w szczególności tych z Polski, pozbawionych zysku z cukrowni?

Całość informacji CIBE w załączniku.