2 marca br. Komisja Europejska, na bazie propozycji polskiego premiera i polskiego komisarza, przedstawi zestaw akceptowalnych działań państw członkowskich w sprawie m.in. obniżenia cen nawozów - zapowiedział 10 lutego w Sejmie Janusz Wojciechowski, Komisarz UE ds. rolnictwa.

Ale niestety, decyzja w tej sprawie zapadnie nieco później.

- Ze względu na dramatyczny kontekst geopolityczny komunikat KE w sprawie cen energii i żywności wymaga dostosowania do nowej sytuacji i zostanie opublikowany tydzień później - poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych Komisarz Wojciechowski.

Jak zapewnił, dostarczy on państwom członkowskim wskazówek, jakie narzędzia są dostępne w celu rozwiązania obserwowanych problemów na rynku energii i żywnościowym.

Szukasz nawozu? Sprawdź oferty na portalu Giełda Rolna!

- Podobnie jak kryzys COVID, obecna sytuacja przypomina nam, jak bardzo polegamy na naszych rolnikach. Jeśli więc chcemy zabezpieczyć przyszłość naszego społeczeństwa, naszej gospodarki i naszej demokracji, musimy zabezpieczyć przyszłość naszych rolników i naszego systemu żywnościowego - dodał.

Dopytywany o konkretną, nową datę ogłoszenia ww. decyzji, Komisarz Wojciechowski podał 8 marca br.

Na 2 marca w trybie pilnym zwołano nadzwyczajne posiedzenie ministrów rolnictwa UE w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego w związku z wojną na Ukrainie.