PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Elewarr – czyli co dalej z „babci domkiem małym”?

Elewarr – czyli co dalej z „babci domkiem małym”?
fot. Pixabay

Niewielka spółka i takaż sama jej rola na rynku zbóż – czy też główna i jedyna już możliwość stabilizującego oddziaływania przez państwo na ten rynek, a także i na inne rynki rolne?Sporu o Elewarr nie koniec – i nie chodzi tu tylko o niedawne przypomnienie tej spółki i taśm o jej funkcjonowaniu sprzed 7 lat w kontekście przedwyborczej wymiany uprzejmości między obecnym a ostatnim PSL-owskim ministrem rolnictwa.

Zapowiadane przez ministra Ardanowskiego (w ślad za poprzednikami, bo podobne zapowiedzi słychać już od czasów wczesnego ministra Sawickiego – co do tego panuje więc zgoda międzypartyjna) utworzenie holdingu spożywczego i tym razem nie doszło do skutku. Odwołano nawet wiceministra  Tadeusza Romańczuka, który nadzorował tworzenie holdingu i niedawno zapowiadał, że pracę zakończy ogłoszeniem jego utworzenia w lipcu. Zamiast tego nastąpiła dymisja i mocno napięta sytuacja w Bielmleku, któremu pan wiceminister prezesował i prezesuje.

Pod lupą znalazła się też spółka Eskimos, przed rokiem skupująca owoce z namaszczenia MRiRW – jej działalność trzeba traktować jako sondowanie możliwości wpływu państwa na rynki skupu. Tu teraz działa CBŚ, a spółka informuje o niespłaconym kredycie w wysokości 100 mln zł: „25 lipca podpisana została promesa na mocy której KOWR będący jednym z gwarantów stanie się jedynym wierzycielem Spółki z tytułu przedmiotowego kredytu. Spłata wierzytelności ma nastąpić do dnia 31 grudnia 2019 r., przy oprocentowaniu 2,88 % w stosunku rocznym.”

Napięta sytuacja trwa również w Elewarrze, który miał być filarem krajowego holdingu. W końcu nie ogłoszono żadnych szczegółów ani planów wypracowanych przez zespół działający w MRiRW już blisko rok. Tymczasem „Farmerowi” udało się pomóc KOWR-owi chociaż odnaleźć Elewarr - spółka trafiła do wykazu spółek nadzorowanych przez KOWR i przyznano, że KOWR ma w niej 100 proc. udziałów. Czy to oznacza, że spółka Elewarr jest spółką skarbu państwa? Otóż zależy, pod jakim względem – i dla kogo. Staramy się więc nadal szukać miejsca tej spółki.  Bo niby majątek KOWR jest majątkiem państwowym, ale spółka – już nie do końca. Tak przynajmniej wynika z wyroków sądowych, nienakazujących zwracać pobranych kominowych wynagrodzeń i nie karzących za umożliwienie ich pobierania. Czy wszyscy są zadowoleni? Z pewnością korzystający na tych dwuznacznościach – tak. Kto zatem organizuje – i co - wokół Elewarru?

Pouczające okazuje się zajrzenie do teczek IPN. Jak już wiemy, rozbieżne opinie na temat konieczności lustracji szefostwa w Elewarrze ma IPN i KOWR. IPN jest zdania, że kierujący spółką powinni składać oświadczenia lustracyjne – bo jest to spółka skarbu państwa. KOWR natomiast uznał, że nie jest to potrzebne – bo nie jest to spółka skarbu państwa, tylko KOWR, a KOWR-owi to widać zbędne.

Więcej: IPN: Elewarr do lustracji

A co sądzą o tym inne urzędy?

„Kompetencje Rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych  w stosunku do działalności spółki Elewarr ograniczają się wyłącznie do opiniowania kandydatów na członków organu nadzorczego lub zarządzającego w przypadkach określonych w art. 24 pkt. 1 i 4 ustawy z dnia 16  grudnia 2019 r. o zasadach zarządzania mieniem państwowym  na wniosek uprawnionego organu” – zatem  Rada do spraw Spółek z udziałem Skarbu Państwa opiniuje kandydata, jak się do niej zwróci organ założycielski. Najwyraźniej KOWR pominął wątek lustracji, skoro Rada nie zakwestionowała kandydatury prezesa Daniela Alaina Korony.

Wszak Elewarr przechowuje zboże na wypadek sytuacji szczególnych, w ramach Agencji Rezerw Materiałowych. Czy jest obojętne, kto działa w tym zakresie? ARM jest nadzorowana przez Ministerstwo Energii. Więc może tam coś wiedzą? Jak się okazuje – nie wiedzą i wiedzieć nie chcą. Po miesiącu zabiegania przez „Farmera” o odpowiedź na pytania:  „czy osoby pełniące w spółce Elewarr funkcje członka zarządu oraz członka rady nadzorczej, o ile urodziły się przed dniem 1 sierpnia 1972 r., są zobowiązane do złożenia oświadczenia lustracyjnego? Czy osoby będące informatorami tych służb powinny i mogą pełnić wymienione funkcje? Czy osoby te mogą mieć dostęp do informacji niejawnych?” - ministerstwo postanowiło stwierdzić, że… nie nadzoruje spółki Elewarr. Jest to cenna wiedza, z pewnością należało to ustalić, pewnie nawet z większą energią. Nie tracimy jednak nadziei, że ME nadzoruje Agencję Rezerw Materiałowych – i wie, czy każdy może uczestniczyć w przechowywaniu rezerw państwa, decydować o tym, czy chociażby wpływać na te zasoby (a przypomnijmy, że wg ostatniej kontroli NIK Polska nie dysponuje rezerwami niezbędnymi państwu w szczególnych sytuacjach.

Więcej: Czy Polska ma dość zapasów żywności?

Elewarr jest też szczególnie traktowany przez Prokuratorię Generalną – znów na życzenie KOWR. Spółka nie znalazła się wśród firm, które PG może reprezentować przed sądami. KOWR zgłosił do takich spółek np. stadniny koni, ale Elewarru już nie.

Zgłosi? Może, skoro zdołał sobie wreszcie uświadomić, że Elewarr jednak ma i przegrywa kolejne procesy dotyczące „kominowych” wynagrodzeń?

Więcej: Lucjan Z. uniewinniony

Być może pomocne będzie nawet MRiRW. To tam bowiem ME postanowiło szukać informacji o obowiązku lustracji w spółce Elewarr, kierując do Departamentu Nadzoru Właścicielskiego nasze pytania. I jakkolwiek wcześniej MRiRW nie zechciało zająć stanowiska w tej sprawie, to przecież – wiedząc, że KOWR lustrować władz Elewarru nie zamierza, a IPN - a i owszem, uważa to za niezbędne – może jednak zechce się nad problemem pochylić? W końcu najwyraźniej jednak jest właścicielem, skoro Ministerstwo Energii  tak twierdzi, kierując pismo w sprawie Elewarru do dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego w MRiRW…

Byłoby to bardzo przydatne i wiele wnoszące do historii Elewarru, a - kto wie – może nawet nowego holdingu.

Tym bardziej, że prezes Daniel Alain Korona nie jest jedynym członkiem kierownictwa Elewarru, potrzebującym lustracji, ale na ten temat nie ma dziś miejsca.

Wiele zdarzeń w spółce zachęca do wnikliwej jej kontroli.

W dziwny sposób odwołano np. z funkcji poprzedniego prezesa Elewarru (czytaj:  Rolnik ma prawo wymagać od Elewarru godziwej, rynkowej zapłaty ), nikt nie wyjaśnił też przyczyn niedawnego odwołania prezesa Zamojskich Zakładów Zbożowych – zakładu, który uruchomił przetwórstwo i miał dobre wyniki finansowe (więcej:  Zamojskie Zakłady Zbożowe chętnie wchłonie Elewarr ). Elewarr, pytany o przyczyny odwołania prezesa ZZZ odpowiada: „zgodnie z brzmieniem przepisów k.s.h, a także aktu założycielskiego spółki Zamojskie Zakłady Zbożowe sp. z o.o. z siedzibą w Zamościu - uchwala w przedmiocie odwołania Prezesa Zarządu nie wymaga uzasadnienia”.

Tyle, że pytamy o przyczyny odwołania, a nie uzasadnienie uchwały.

Czy zatem wysokie funkcje w spółkach podległych KOWR i Elewarrowi może pełnić każdy, traktując funkcję jak puchar przechodni, pozwalający korzystać, dokąd wolno, z nieograniczonych wynagrodzeń – i potem odejść, nie będąc nawet ocenionym i zapytanym o wyniki, albo będąc odwołanym, też bez takiej oceny i podsumowania pracy, np. ot tak, dla kaprysu? Co dzieje się w Elewarrze, spółce mającej status państwowej, jednej z niewielu jeszcze niesprywatyzowanych? Może czas, aby ktoś to sprawdził?

Jak na razie widać tylko, że życiorys Daniela Alaina Korony, zamieszczony w internetowej encyklopedii sprawdziła sama Wikipedia – i po długiej dyskusji wikipedystów postanowiła skasować. Nie dowiemy się więc już o jego bohaterskiej działalności w opozycji antykomunistycznej i sukcesach naukowych, potwierdzonych publikacjami o charakterze publicystycznym…

Teraz czas wypracować koncepcję działania Elewarru.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (8)

 • Re-Jan 2019-08-27 14:19:42
  Nie macie co pisać, tylko takie bzdury. Ciekawe, czy Farmer będzie żądał lustracji kierownictwa spółek prywatnych, w którym przechowywane są rezerwy ARM?
  • Kardynal 2019-08-27 14:55:50
   Tez sa procedury. Jak ktos nie bral udzialu w orzetargu niech zamilknie.
   • re-Jan 2019-08-28 12:21:40
    Spółki prywatne nie podlegają ustawie lustracyjnej. Proszę sobie poczytać ustawę.
 • Nowogród 2019-08-27 11:44:19
  Ale w środku tygodnia czynny. Czy rolnik nie może dostosować się do rytmu?
 • Jan 2019-08-27 10:44:01
  Elewarr Nowogród Bobrzański środek żniw a w weekend zamknięte. Ja rozumiem że w zimie lub wiosnę jest weekend ale kurde w żniwa.
  • Rolnik roślinny 2019-08-27 12:45:40
   Po sąsiedzku mam oddział Elewarru z Nowych Proboszczewic i tak samo!! W sezonie sobota do 14tej niedziela zamknięte a w tygodniu do 17tej. Kpiny i nic więcej. Rzepak jeszcze idzie im sprzedać w jako takiej cenie ale pszenicę to przebierają że w młynie mnie tak nie maglują. U mnie np. w pszenicy paszowej czepiają się o ilość połówek ziarna!!
  • Re-Jan 2019-08-27 14:15:55
   jak zasypany w całości, to zamknięte. Nic dziwnego.
   • Zaspany 2019-08-27 17:53:00
    Zaspany?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.80.3.192
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.