W Finlandii eksplozja cen surowców coraz bardziej zagraża zdolności krajowego rolnictwa do produkcji, a tym samym bezpieczeństwu żywnościowemu kraju.

Według specjalistycznego magazynu „Maseuduun Tulevaisuus” nawet jedna trzecia gruntów ornych we wschodniej Finlandii może w tym roku pozostać nieuprawiana.

Rolnicy informowali, że ceny paliw i nawozów w ciągu roku praktycznie się podwoiły. Nasiona również stały się znacznie droższe, więc siew nie jest opłacalny, zwłaszcza na słabszych glebach.

Jak zauważył szef Fińskiego Związku Rolników (MTK), długotrwały kryzys opłacalności krajowego rolnictwa przekształcił się w międzyczasie w groźny kryzys płynności spowodowany inflacją kosztów produkcji.

W związku z fatalną sytuacją wielu gospodarstw, stowarzyszenie ostrzega, że ​​produkcja żywności w Finlandii może być poważnie zagrożona, jeśli politycy nie zapewnią w odpowiednim czasie, by rolnictwo nadal mogło funkcjonować. Według MTK podjęte dotychczas działania nie są wystarczające do przywrócenia rentowności.

Stowarzyszenie przedstawiło, zatem pakiet środków mających na celu odciążenie rolników, zwłaszcza pod względem kosztów. Między innymi znaczne redukcje lub zawieszenia opłat za energię i podatku od nieruchomości oraz rozszerzenie kredytów płynnościowych. Według stowarzyszenia, politycy powinni również rozważyć bezpośrednie środki wsparcia, aby uporać się z drastycznie zwiększonymi kosztami produkcji.