Po naszych artykułach dotyczących tuczu nakładczego Główny Inspektorat Weterynarii wszczął kontrolę.

Więcej: Tucz nakładczy do kontroli, a antybiotyki pod nadzorem

I – jak się okazuje – jest zadowolony.

Wojewódzkie raporty miały trafić do GIW do 30 września 2019 r., analizę i wyciągnięcie wniosków zapowiadano „najwcześniej w październiku br.”

Oto całość udzielonej wczoraj przez Główny Inspektorat Weterynarii odpowiedzi na pytanie z 16 marca, dotyczące podsumowania tej kontroli:

„W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami o nieprawidłowościach mających miejsce przy prowadzeniu tzw. tuczu nakładczego świń pochodzących z Danii lub Litwy, pismem z dnia 10 czerwca 2019 r. Główny Lekarz Weterynarii polecił skontrolowanie gospodarstw wytypowanych na podstawie analizy ryzyka, do których trafiły przesyłki świń z Danii lub Litwy do dnia 10 czerwca 2019 r.

Zgodnie z otrzymanymi informacjami 6 671 takich przesyłek trafiło do 2 736 polskich gospodarstw. Kontrole zostały przeprowadzone w 696 takich gospodarstwach. Nieprawidłowości stwierdzono w 123 gospodarstwach (ponad 17,6%). W 104 gospodarstwach, w których konieczne było podjęcie działań naprawczych i nałożenie sankcji.

Ponadto, Główny Lekarz Weterynarii polecił aby powiatowi lekarze weterynarii prowadzili bieżącą analizę powiadomień z systemu TRACES i w przypadku stwierdzenia nowych przesyłek świń do tuczu z Danii lub Litwy, na podstawie analizy ryzyka typowali gospodarstwa, w których zostanie przeprowadzona kontrola w dniu przyjazdu. To samo gospodarstwo powinno być skontrolowane powtórnie w terminie, w którym będzie można dokonać oceny spełnienia przepisów odnośnie dobrostanu, opieki lekarsko-weterynaryjnej, padnięć, identyfikacji i rejestracji zwierząt oraz ich żywienia.

Po 10 czerwca 2019 r. do Polski przyjechało 8 418 przesyłek, które trafiły do 3 240 gospodarstw. Kontrola została przeprowadzona w 869 gospodarstwach. Nieprawidłowości stwierdzono w:

- 114 gospodarstwach (13%) w czasie kontroli w dniu przyjazdu,

- 35 gospodarstwach podczas kolejnej kontroli,

- 13 gospodarstwach w trakcie obydwu ww. kontroli.

Odsetek gospodarstw, w których stwierdzono nieprawidłowości w trakcie ww. kontroli jest porównywalny z odsetkiem gospodarstw, w których stwierdzano nieprawidłowości w ostatnich latach podczas kontroli urzędowych (ok. 15%). Powyższe oznacza, że w gospodarstwach, które sprowadzają świnie do tuczu z Danii i Litwy nie występują większe problemy niż w innych gospodarstwach utrzymujących świnie.”

Czytaj też: Tucz nakładczy pod lupą prokuratury