PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

GUS: Rośnie pesymizm rolników

GUS: Rośnie pesymizm rolników
fot. Andrew Khoroshavin z Pixabay

W ocenie rolników badanych przez GUS, zmiany jakie miały miejsce w I półroczu 2021 r., jak i bieżąca koniunktura w użytkowanych przez nich gospodarstwach rolnych kształtowały się niekorzystnie. Pesymistyczne były również ich prognozy na II półrocze 2021 r.W połowie września analitycy Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH w Warszawie poinformowali, że według ich oceny, sytuacja finansowa gospodarstw rolnych poprawia się i będzie coraz lepsza.

Tymczasem dziś, GUS opublikował swoją analizę: Koniunktura w gospodarstwach rolnych w I półroczu 2021 r. Wnioski Urzędu są zgoła inne od tych z IRG SGH.... 

Według GUS, ogólnie pesymistyczne opinie rolników dotyczące koniunktury w gospodarstwach rolnych różniły się w zależności od formy prawnej gospodarstwa rolnego, powierzchni użytków rolnych, ukierunkowania produkcyjnego gospodarstw rolnych, rodzaju prowadzonych upraw i gatunków/grup użytkowych utrzymywanych zwierząt gospodarskich, a także od wieku i wykształcenia osoby kierującej gospodarstwem rolnym.

Analiza sald odpowiedzi pokazuje, że:

- osoby kierujące gospodarstwami indywidualnymi były bardziej pesymistyczne w ocenie zmian jakie zaszły w I półroczu 2021 r., jak i z większym pesymizmem patrzyły na II półrocze 2021 r. niż użytkownicy gospodarstw osób prawnych i niemających osobowości prawnej,

- gospodarstwa specjalizujące się w produkcji roślinnej korzystniej oceniały koniunkturę niż użytkownicy gospodarstw ukierunkowanych na produkcję zwierzęcą. Najwięcej negatywnych opinii wyrażali użytkownicy gospodarstw indywidualnych prowadzących produkcję zwierzęcą,

- najmniej pesymistyczni w swoich ocenach byli użytkownicy gospodarstw rolnych o powierzchni do 1 ha użytków rolnych oraz użytkownicy gospodarstw o powierzchni pow. 50 ha,

- najwięcej optymistycznych opinii wyrażali rolnicy w wieku do 24 lat, z wyższym wykształceniem rolniczym oraz osoby prowadzące gospodarstwo rolne w okresie od 2 do 5 lat.

Zmiany w koniunkturze w I półroczu 2021 r.

W I półroczu 2021 r. rolnicy bardziej pesymistycznie, w stosunku do poprzedniej edycji badania, ocenili opłacalność produkcji rolniczej, jak i zapotrzebowanie na produkty rolne.

Wśród gospodarstw ukierunkowanych na produkcję roślinną najmniej pesymistyczne opinie wyrażali rolnicy prowadzący uprawy roślin przemysłowych, rzepaku i rzepiku oraz zbóż. Natomiast w przypadku gospodarstw specjalizujących się w produkcji zwierzęcej najmniej opinii negatywnych odnotowano u rolników prowadzących chów drobiu nieśnego i owiec. Najwięcej negatywnych opinii wyrażali hodowcy broilerów i trzody chlewnej, a także producenci prowadzący uprawy warzyw gruntowych i ziemniaków.

Ocena sytuacji ogólnej gospodarstw rolnych

Około 81% rolników – o ponad 9% mniej niż w grudniu 2020 r. - uznało bieżącą (tj. wg GUS tegoroczną, czerwcową) ogólną sytuację swoich gospodarstw rolnych jako normalną jak na tę porę roku lub dobrą. Należy zauważyć, że zwiększyła się przewaga opinii o złej sytuacji gospodarstw rolnych nad opiniami przeciwnymi z 22,8 p. proc. w grudniu 2020 r. do 18,8 p. proc. w czerwcu 2021 r.

Najmniej pesymistyczne opinie wyrażali użytkownicy gospodarstw ukierunkowanych na produkcję roślinną, natomiast najgorzej swoją sytuację ocenili użytkownicy gospodarstw tradycyjnych. Wśród gospodarstw ukierunkowanych na produkcję roślinną najmniej pesymistyczne opinie odnotowano u rolników uprawiających roślinność przemysłową i pastewną. Z analizy odpowiedzi wynika, że analogicznie jak w poprzednim półroczu, najgorzej swoją sytuację ocenili rolnicy prowadzący plantacje drzew i krzewów owocowych oraz chów owiec i trzody chlewnej.

Czerwcowa ocena ogólnej sytuacji gospodarstwa rolnego, opłacalności produkcji rolniczej, jak również popytu na produkty rolne była bardziej pesymistyczna w porównaniu z lipcem ub. r., oraz bardziej pesymistyczna w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego.

Ocena opłacalności produkcji rolniczej

Analogicznie jak w poprzedniej edycji badania, rolnicy negatywnie ocenili bieżącą (czerwiec 2021 r.) opłacalność produkcji rolniczej. Saldo odpowiedzi nieznacznie pogorszyło się i wynosiło minus 7,1 p. proc. w grudniu 2020 r. wobec minus 11,6 p. proc. w czerwcu 2021 r.

Najmniej pesymistyczni w ocenie opłacalności produkcji rolniczej byli użytkownicy gospodarstw ukierunkowanych na produkcję roślinną, a najbardziej – użytkownicy gospodarstw wielokierunkowych. W grudniu br. około 15% respondentów stwierdziło, że prowadzenie produkcji rolniczej jest opłacalne. Opinie optymistyczne wyrażali użytkownicy gospodarstw rolnych prowadzący uprawy pod osłonami, a także rolnicy specjalizujący się w uprawach rzepaku i rzepiku oraz w chowie drobiu nieśnego. Najbardziej negatywne oceny o opłacalności produkcji rolniczej odnotowano u rolników prowadzących uprawy ziemniaków, plantacje drzew i krzewów owocowych, hodowców specjalizujących się chowie drobiu rzeźnego oraz prowadzących chów trzody chlewnej.

Ocena popytu na produkty rolne

W porównaniu z wynikami poprzedniej edycji badania respondenci byli mniej pesymistyczni w ocenie bieżącego popytu na wytwarzane w ich gospodarstwach produkty rolne (minus 25,4 p. proc. w czerwcu 2021 r. wobec minus 30,2 p. proc. w grudniu 2020 r.).

Ponad 66% rolników uznało popyt za wystarczający, zgodny z ich oczekiwaniami. Ponad 4% stwierdziło, że popyt kształtuje się na poziomie powyżej ich oczekiwań, wobec niemal 30 % respondentów, którzy wskazali, że popyt jest niewystarczający. Negatywne opinie dotyczyły wszystkich użytkowników gospodarstw rolnych niezależnie od wielkości gospodarstwa i kierunku prowadzonej produkcji. Najbardziej niezadowoleni z popytu na produkty rolne byli rolnicy prowadzący uprawy warzyw gruntowych, rzepaku, roślin pastewnych oraz hodowcy bydła rzeźnego i drobiu nieśnego.
Użytkownicy, którzy sygnalizowali w I półroczu 2021 r. zmiany wielkości sprzedaży wytworzonych produktów rolnych, częściej oceniali je jako niekorzystne (zmniejszenie sprzedaży). Saldo odpowiedzi dla ogółu gospodarstw prowadzących sprzedaż wytworzonych produktów zwierzęcych wynosiło minus 7,8 p. proc., a dla gospodarstw prowadzących produkcję roślinną minus 6,7 p. procentowego.

Prognoza sytuacji gospodarstw rolnych

W czerwcu 2021 r. prognozy dotyczące zarówno sytuacji ogólnej gospodarstw rolnych, opłacalności produkcji rolniczej, jak i popytu na wytwarzane produkty rolne były niekorzystne. Jednak nastroje użytkowników gospodarstw rolnych były bardziej optymistyczne niż w tym samym okresie 2019 r.

Najbardziej o swoją przyszłość obawiają się użytkownicy gospodarstw prowadzący uprawy ziemniaków, warzyw gruntowych, roślin przemysłowych oraz hodowcy drobiu rzeźnego. Biorąc pod uwagę ukierunkowanie produkcyjne gospodarstw rolnych, najbardziej optymistyczne opinie wyrażali rolnicy specjalizujący się w chowie bydła mlecznego i drobiu nieśnego. Wśród gospodarstw nastawionych na produkcję roślinną, najbardziej optymistycznie nastawieni byli rolnicy specjalizujący się w uprawach buraków cukrowych oraz rzepaku i rzepiku.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (10)

 • Barbara 2021-10-02 18:58:26
  Nas rodzice mieli pięcioro i jedenaście ha ziemi wybudowali wszystkie budynki murowane wykształcili ile mogli zawsze mieli czas posiedzieć odpocząć a ja 60 ha i od świtu do nocy w żniwa nawet w niedziele dziecko ciągle samo ale zato kontroli w moim gospodarstwie bez liku bo sąsiad ciągle nasyła za komuny gdyby donosy były nie zasadne on miałby problem natomiast dziś protokół czysty to pisze do województwa nawet musieliśmy wstrzymać żniwa bo kontrol taki teraz dobrobyt
 • Ewa 2021-10-01 07:23:24
  Niech PiS odda.wczesniejsze.emerytury.
 • Pysio 2021-09-30 22:44:51
  Kiedyś całe rodziny 6 osobowe żyły z 5 ha ziemi... Ile potrzeba dzisiaj by jakoś żyć? Do kolegi co ma rentowne i nowoczesne gospodarstwo mój tata za 1 ha lnu kupił nowego mf 255. 4 krowy mleczne starczały na rachunki i życie dla 6 osob. Rolnika 10 ha stać było na nowego bizona. I dało się bez dotacji 50% z unii. Ludzie budowali nowe domy całe siedliska. Ty jak bys nie dostał gospodarstwa od rodziców to napewno nie było by cię stać zacząć o zera a kiedyś się dalo. Kiedyś ludzie pracowali od rana do wieczora, dzisiaj też się tyra od rana do wieczora a w dodatku praca w niedzielę... Bo malo.. obrabiasz coraz więcej a stać cię na coraz mniej bo zysk z jednego ha to mają duży ale w Warszawie w GUS
  • ekonom 2021-10-01 05:28:10
   Kiedyś miałeś ceny państwowe a dzisiaj masz złodziejstwo !
 • Bartek 2021-09-30 18:05:40
  Kufa, jak nie być zadowolonym??? Przecież ciągle deszcz pieniędzy na polską wieś pada... Kasa leci strumieniami... Tak przynajmniej twierdzą w tvpis. Na każdym kroku i za wszystko dają nam kasę...
 • Mariusz 2021-09-30 11:01:58
  ja jestem zadowolony, jak porównam standard życia moich rodziców którzy prowadzili dzisiaj już moje gospodarstwo to przepaść, dzięki swojej pracy i unijnych wszelkich dofinansowań moje gospodarstwo jest nowoczesne, rentowne
  • Minister finansów 2021-09-30 11:24:54
   Ja też jestem zadowolony nawozy azotowe zdrożały w rok o 100% .Wpływy do budrzetu z podatku vat wzrosły adekwatnie do ceny nawozu.Mam z czego wypłacac pincet plus patologi a nawet wystarczy na podwyżki o 40% dla nas rządzących.
  • max 2021-09-30 14:34:55
   a z czego jestes zadowolony?????ze masz biurokracji po uszy,niestabilne ceny płodów rolnych,rosnace ceny nawozów,paliwa,sor??rodzice pewnie mieli duzo mniejsze gospodarstwo i była opłacalnosc i niebyło dopłat i całej biurokracji!!!
  • Antoni 2021-09-30 15:00:00
   To super tak dalej. Ale jak skończą się fundusze unijne to co? Nowy sprzęt będzie wysłużony i za co kupisz nowy?
  • Leszek 2021-10-01 05:48:32
   Ale Twoi rodzice na pewno byli szczęśliwi niż Ty

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.229.142.91
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.