Jak zapowiedział podczas obrad sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi prezes ANR Leszek Świętochowski, sprywatyzowanie podlegających agencji 11 spółek jest niezbędne. Kilka spółek znajduje się obecnie z w sytuacji zagrożenia upadłością. Na liście wymienionej przez prezesa do prywatyzacji są m.in. hodowle i stadniny z siedzibami w miejscowościach Knyszyn, Walewice, Bobrowniki, Golejewko, Liski, Łąck, Krasne, POLAN w Krakowie.

Jak tłumaczył Świętochowski, ANR nie chce przekazać udziałów tych spółek do Skarbu Państwa, gdyż wtedy Ministerstwo Rolnictwa traci wpływ na to, co się będzie z nimi działo. Pomysł jest inny: Rada Ministrów miałaby wyrazić zgodę na prywatyzację tych spółek przez resort rolnictwa. Ten zrobiłby to lepiej, niż resort skarbu: zadbałby np. aby ziemia wzmocniła okoliczne gospodarstwa rodzinne, żeby zapewnić załogom pakiet socjalny. Jako kłopotliwe ocenił prezes przekazanie udziałów pracownikom.

Posłowie domagają się wyjaśnień i podania powodu złego stanu finansowego spółek strategicznch. Zarzucają złe gospodarrowanie majątkiem państwowym spółek strategicznych. Posiedzenie trwa.