Jak wynika z informacji wiceministra rolnictwa Ryszarda Bartosika, przedstawionej w odpowiedzi na interpelację posłów Urszuli Pasławskiej oraz Stefana Krajewskiego, wartość importu jest niewielka w przypadku mięsa drobiowego i wołowego, natomiast wieprzowiny importujemy więcej.

I tak, w 2020 roku w przypadku:

- mięsa drobiowego wartość polskiego importu była na poziomie 71,5 mln EUR, natomiast w tym samym czasie wartość eksportu z Polski wyniosła: 2 359,1 mln EUR. Oznacza to, że w całkowitych obrotach handlu zagranicznego (import + eksport) mięsem drobiowym import stanowił tylko 3% jego całkowitej wartości.

- mięsa wołowego wartość polskiego importu była na poziomie 72,5 mln EUR, natomiast w tym samym czasie wartość eksportu z Polski tego produktu wyniosła: 1 388,0 mln EUR. Oznacza to, że w całkowitych obrotach handlu zagranicznego mięsem wołowym import stanowił jedynie 5% jego całkowitej wartości.

- mięsa wieprzowego - wartość polskiego importu była na poziomie 1 365,6 mln EUR, natomiast w tym samym czasie wartość eksportu z Polski wyniosła: 779 mln EUR. Oznacza to, że w całkowitych obrotach handlu zagranicznego mięsem wieprzowym import stanowił ponad 60% jego całkowitej wartości.

Podobne relacje są zachowane również w odniesieniu do okresu I-VII 2021 roku.

 

W załączniku tabele pokazujące import i eksport mięsa.