PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Jan K. Ardanowski: Przetrwamy Zielony Ład

Jan K. Ardanowski: Przetrwamy Zielony Ład
Jan Krzysztof Ardanowski, Foto: GT

O wadach i zaletach Polskiego Ładu dla wsi, rosnących cenach i zagrożeniach, jakie niesie Europejski Zielony Ład, mówi w wywiadzie dla czwartkowego wydania "Gościa Niedzielnego" były minister rolnictwa w rządzie Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Jan Krzysztof Ardanowski.Pytany o to, jak ocenia program dla wsi przedstawiony przez rząd w Polskim Ładzie, Ardanowski powiedział: "przede wszystkim bardzo się cieszę, że pojawiły się wreszcie jakiekolwiek propozycje, gdyż w pierwszej wersji Polskiego Ładu praktycznie nie było nic, co mogłoby poprawić sytuację rolnictwa". "Owszem, znalazła się propozycja, aby dopłacać 10 zł do paliwa na hektar, co na wsi wywołało z jednej strony wesołość, a z drugiej wręcz wściekłość" - dodał.

Zaznaczył, że "pozytywnie oceniał" też zapowiedź zwiększenia kwoty wolnej od podatku do 100 tys. zł ze sprzedaży detalicznej. "Ale to dotyczy tylko niewielkiej grupy rolników" - wyjaśnił.

"Trzeba mieć świadomość, że bezpośrednia sprzedaż produktów z gospodarstw i rolniczy handel detaliczny to tylko niewielka nisza rynkowa. Mamy w Polsce ok. 1,3 miliona gospodarstw, a rolniczym handlem detalicznym zajmuje się ok. 20 tysięcy z nich" - mówił. "Nawet gdyby były zachęty do takiej sprzedaży, to ich liczba wzrośnie z 1,5 procenta maksymalnie do kilku procent" - wyjaśnił były minister rolnictwa w rządzie PiS.

Jego zdaniem, "dobrze, że prezes Jarosław Kaczyński podjął decyzję, bo to jest jego decyzja, żeby Polski Ład w części rolniczej był napisany na nowo".

Pytany o to, które z siedmiu głównych propozycji w Polskim Ładzie dla wsi są pozytywne, Ardanowski powiedział: "każda zasługuje na uwagę". "Problem w tym, że jeżeli będzie źle wprowadzana, to może wywołać większe komplikacje niż korzyści" - wyjaśnił.

"Jest tam propozycja, aby rolnik mógł przejść na rolniczą emeryturę bez konieczności przekazania gospodarstwa dzieciom. To jest jak najbardziej właściwy kierunek, ponieważ przymus pozbycia się przez rolników warsztatu pracy, aby dostać emeryturę, jest niesprawiedliwy" - ocenił.

Zwrócił uwagę, że jeśli ta propozycja "zostanie niewłaściwie zrealizowana, to możemy bardzo zaszkodzić wymianie pokoleniowej na wsi". "Może być sytuacja, według mnie częsta, że rodzice osiągnęli już wiek emerytalny, ale czują się na siłach, aby pracować, i nie będą chcieli przekazać gospodarstwa synowi czy córce. Również dlatego, aby skromniutka emerytura nie była ich jedynym źródłem dochodów" - powiedział. "W takiej sytuacji młodzi ludzie mogą nie chcieć czekać latami, aż gospodarstwo zostanie im przekazane, i pójdą w świat, znajdą sobie inną pracę, nie w rolnictwie, a obecnie nie jest to specjalnie trudne" - wyjaśnił.

Zaznaczył, że "w ten sposób możemy uzyskać odwrotny efekt do założonego, czyli wymiany pokoleń na wsi".

Pytany o to, jakie może tu być rozwiązanie, Ardanowski powiedział: "proponowałem, aby emerytura bez przekazania gospodarstwa była w podstawowej wysokości, bez żadnych dodatków". "Natomiast, gdy dojdzie do przekazania, powinna wiązać się z tym co miesiąc jakaś dodatkowa gratyfikacja, a w przypadku młodego rolnika np. wyższa premia bądź ułatwienia przy otrzymywaniu dodatkowych środków z Unii Europejskiej" - dodał.

Podkreślił, że "chodzi o to, by przekazanie gospodarstwa było opłacalne".

Pytany o aktualny wzrost cen, także żywności i o to, "czy to jest wynik jakichś procesów, które dzieją się na wsi", Ardanowski powiedział: "sytuacja na wsi nie jest tego powodem".

"Wzrost cen żywności w sklepach nie przekłada się na wyższe dochody rolników" - zaznaczył. "Głównym czynnikiem jest tu wzrost cen energii, robocizny, transportu. Ci, którzy zajmują się przetwórstwem, także handel, rekompensują sobie to, podnosząc ceny" - wyjaśnił były minister rolnictwa w rządzie PiS.

Pytany o wprowadzany przez UE Europejski Zielony Ład i propozycję realizacji strategii "Fit for 55", która zakłada obniżenie produkcji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 r., a w 2050 do zera i o jej znaczenie dla rolnictwa, Ardanowski ocenił: "to jest ogromne zagrożenie dla rolnictwa w Europie". "Jeżeli Europa się nie opamięta i z uporem maniaka będzie realizować ten program, to może się okazać, że żywność stanie się dobrem luksusowym" - podkreślił.

"Do tej pory Komisja Europejska nie przedstawiła wyliczeń, ile realizacja tego programu będzie kosztować konsumentów żywności, a także, jaki będzie to miało wpływ na sytuację rolników. Wiadomo, że nastąpi ograniczenie produkcji rolnej, zmniejszenie upraw czy odłogowanie części ziemi, a 25 proc. gruntów w Europie ma być ekologicznych" - powiedział.

Zwrócił uwagę, że "naukowe opracowania, m.in. opublikowane przez Uniwersytet w Kolonii, dział naukowy Komisji Europejskiej czy departament rolnictwa USA nie zostawiają żadnych złudzeń, że produkcja rolna w Europie zostanie znacznie ograniczona, Europa stanie się importerem żywności z innych kontynentów, gdzie nie przestrzega się tych nierealnych norm, które Komisja chce narzucić swojemu rolnictwu".

Pytany o to, czy rolnik może odmówić realizacji Europejskiego Zielonego Ładu, Ardanowski powiedział: "oficjalnie udział w programie ma być dobrowolny, ale to pozór".

"Nowe płatności bezpośrednie będą w ten sposób ustawione, że dotacja, która należy się rolnikowi z faktu, że uprawia pole, będzie na bardzo niskim poziomie - 117 euro na hektar" - wyjaśnił.

Według Ardanowskiego, "jeśli chce się dostać większe dopłaty, na przykład na poziomie średniej unijnej, to trzeba realizować wymagania Zielonego Ładu". "Mamy więc przymus ekonomiczny wobec rolników. Do tego państwa będą musiały realizować strategię +Fit for 55+, a więc też zmuszać do tego rolników" - wyjaśnił.

"Absurdem jest, że ten program nie był w żaden sposób konsultowany ani z naukowcami, ani z rolnikami Europy, a ich przedstawiciele jednoznacznie mówią, że będzie to uderzenie w unijnych rolników i konsumentów, które doprowadzi do masowych bankructw i upadku wielu gospodarstw" - ocenił. "To jest realizacja chorej ideologii, która wpisuje się w te ideologiczne głupoty jak zakaz jedzenia mięsa, zakaz hodowli zwierząt na mięso czy futerkowych, kur w klatkach itd." - powiedział były minister rolnictwa w rządzie PiS.

Jego zdaniem, "zwierzę stało się ważniejsze od człowieka".

Pytany o to, czy polscy rolnicy przetrwają Europejski Zielony Ład, Ardanowski ocenił, że "sami rolnicy sobie z tym nie poradzą".

"Są możliwości uzyskania przyzwoitych dochodów nawet przy zmniejszeniu ochrony roślin czy nawożenia, ale to wszystko będzie wymagało nowych inwestycji, nowych technologii w zakresie uprawy, stosowania robotyzacji, tzw. rolnictwa precyzyjnego, czyli danych satelitarnych, skanowania pól, wykorzystywania sztucznej inteligencji" - mówił. "To jest realne do wdrożenia, tylko wymaga ogromnych inwestycji, których Europa rolnikom nie zapewnia" - wyjaśnił.

"Dlatego poszczególne państwa muszą wziąć odpowiedzialność za rolnictwo w czasie wprowadzania Zielonego Ładu" - podkreślił Jan K. Ardanowski.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (38)

 • Ag 2021-11-15 21:21:24
  Adamowski ze swoim brakiem kręgosłupa na pewno przetrwa po to były podwyżki a większość rolników przez waszą politykę wątpię
 • Wyborca PIS 2021-11-13 14:58:49
  My przetrwamy,bo my dostali podwyżki od PIS 60%. Reszta niech się martw sama.
 • Kris 2021-11-12 12:06:33
  brakuje nam mądrych ministrów, którzy umieją znaleźć - wypromować (przekonać rolników) i wdrożyć rozwiązania pomocne w przekształcaniu gospodarstw w nowoczesne podmioty - każdy minister jest politykiem i patrzy na słupki - w tym przypadku Ardanowski patrzy że większość rolników ma konwencję więc im trzeba kadzić. Panowie politycy w trakcie jednej kadencji pochwalcie się chociaż jedną kompleksową reformą jednego obszaru np rolnictwa ale zrealizowaną przez fachowców i ekspertów (z doświadczeniem praktycznym) i przy uwzględnieniu opinii rolników
  • Amix 2021-11-12 12:50:13
   A widzisz co siedzi w głowach urzędników UE- najpierw po trupach stworzyli przez wysokie dotacje duże gospodarstwa z intensywną prod. bo chłop czytaj frajer miał produkować dużo i tanio ku chwale UE . No ale ile można , kto miał kupić Fendta, Deutch Fara czy JD z osprzętem to już kupił to teraz zmiana bociana i uznali je za szkodliwe dla klimatu ale jak były miliony małych GR w Polsce, które były ekologiczne do bólu, nie karmiły krów i świnek czy drobiu kukurydzą tylko zielonką , siankiem, sieczką z wysłodkami i zbożem ze swojego pola ale się panom urzędnikom UE nie podobały bo za małe, bo rzekomo za mało produkują , niewiele sprzedają no a co najważniejsze to przecież tacy to nie kupili i nie kupią wielkich zach. ciągników i maszyn. Teraz UE wie o każdym rolniku prawie wszystko bo obłożyła go biurokracją i szpieguje niczym CIA Bin Ladena i nagle wszystkiego za dużo a fermowe kukurydziane krowy niszczą klimat więc co planują ano nic tylko kolejne ograniczenia, nakazy, zakazy i kary ale tak tylko przy okazji kolejne dotacje czyli zachęty do zakupu jeszcze droższych maszyn z zach. bo jak nie kupisz to nie wyrobisz finansowo na mega drogie środki do prod. Ważne, że oni wyrobią , ich przemysł zarobi a to najważniejsze więc ta niby ochrona klimatu to tylko dobry pretekst do wykrzesania kolejnego sztucznego popytu i tym samym kolejnego bumu w zach. gospodarce napędzanego przez odpowiednie unijne dyrektywy i otumanionych już całkowicie polskich i chyba zresztą nie tylko polskich rolników.
 • Amix 2021-11-12 11:26:59
  Każdy polityk czy urzędnik państwa polskiego , który popiera i chce wdrażać ten ewidentnie szkodliwy plan ostatecznego zaorania polskiego rolnictwa zwany Zielonym Ładem jest w oczywisty sposób zdrajcą interesów polskiego chłopa a żaden chłop nie powinien go nazywać inaczej niż zieloną zarazą.
 • Obserwator 2021-11-12 09:43:10
  Co za hipokrytą ,sam będąc ministrem rozpizdzil całe rolnictwo ,Rolnicy potrafili kupę forsy a ten trwa chce bronić rolników i daje im dobre rady!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.158.251.104
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.