- Jako jeden z liderów Konfederacji prezentuję chorągiew rolno-spożywczą naszej Konfederacji – tak Grzegorz Braun przedstawiał dziś podczas konferencji prasowej przybyłych rolników i przetwórców żywności, a także konsumentów zainteresowanych jej jakością. Wszyscy oni będą startować w wyborach z list Konfederacji. Co do zasady Konfederacja oddała im szóste miejsce na listach we wszystkich okręgach, ale są też wyjątki: z pierwszego miejsca w Siedlcach wystartuje Krzysztof Tołwiński, a z trzeciego w kujawsko-pomorskim Wojciech Mojzesowicz.

- Produkcja i konsumpcja rolno-spożywcza to sprawa narodowa – mówił Grzegorz Braun. – W Konfederacji rzecznikami tego narodowego interesu są prawdziwi fachowcy.

- Rolnictwo jest ważną gałęzią gospodarki – podkreślał Wojciech Mojzesowicz. – Szczycimy się w ostatnim czasie, że mamy bardzo duży eksport żywności. Ten eksport jest oparty na towarowych, dobrych gospodarstwach rolnych. Dzisiaj wieś potrzebuje spokoju. Dzisiaj urzędnik na wsi, który przychodzi do rolnika, ma pomóc - a nie kontrolować, ma pomóc - a nie karać. Dzisiaj rolnicy, którzy są zrzeszeni w grupach producenckich, oczekują decyzji, oczekują wsparcia. Oczekują, że każda złotówka z budżetu państwa będzie kierowana tam, gdzie będzie rozwój produkcji rolnej. Dlatego ważne jest bezpieczeństwo żywności i wykorzystanie możliwości eksportowych.

Jak podkreślał, to sami młodzi ludzie zostający na wsi zdecydują, jaki model gospodarstwa przyjąć – muszą im one zapewnić rozwój i odpowiedni poziom życia.

Marcin Bustowski wskazał na rolę współpracy konsumentów i rolników – bo tych pierwszych jest więcej:

- Raport NIK pokazuje, jak mamy zepsutą żywność, jak przetwórcy niszczą naszą polską żywność. Ministerstwo Rolnictwa próbuje to bojkotować, a my pokazujemy, że dzisiaj władza – od premiera, przez ministrów rolnictwa i zdrowia – nie dba o polskiego rolnika i konsumenta.

Bustowski zapowiedział dążenie do powołania jednej inspekcji dbającej o jakość i bezpieczeństwo żywności oraz przesunięcie unijnych dopłat na produkcję, a także zwiększenie środków na rolnictwo z budżetu krajowego.

- Rolnik jest sługą narodu – my nie jesteśmy sobie, my mamy świadomość, że rolnicy służą państwu, każdemu z was, konsumentom, obywatelom Rzeczpospolitej - stąd prosimy państwa o rozwagę w najbliższych wyborach: jeśli chcecie państwo być zdrowi, mieć siłę i energię do zmian, do ciężkiej pracy i do myślenia, pomóżcie nam rolnikom zmienić politykę rolną – zaapelował Krzysztof Tołwiński. Jak mówił, rolnicy są na różnych listach wyborczych. – I co z tego? Polityka rolna idzie od 1989 roku niewłaściwymi ścieżkami, wbrew interesom rolniczym i wbrew interesom konsumenta.

Wybory dają szansę na diametralną zmianę polityki rolnej, co jest ambicją Konfederacji.

- Sprawa produkcji rolno-spożywczej sprawą narodową, właśnie pod szyldem Konfederacji – podsumował spotkanie Grzegorz Braun.