Ogłoszenie o powtórnej próbie sprzedaży nieruchomości, należących do wieloletniego parlamentarzysty i byłego ministra rolnictwa z lat 90. Romana Jagielińskiego zamieścił Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Opatowie. Licytacja 184-hektarowego gospodarstwa, na które składają się nieruchomości we wsiach Podole i Lipowa pod Opatowem, zaplanowana jest na 21 lutego w Sądzie Rejonowym w Opatowie.

Pod młotek idzie zarówno 166 hektarów sadów jabłoniowych, jak i budynki i obiekty, tj, jak chłodnie i przechowalnie owoców, sortownie, myjnia, magazyny, garaże, kuźnia, budynek administracyjny, czy hotel robotniczy. Gospodarstwo Romana Jagielińskiego oszacowano na kwotę 20.575.700 zł, a cena wywoławcza wynosi 13.717.133 zł.

Pierwsza próba sprzedaży majątku miała miejsce w październiku ub.r. ale wówczas cena wywołania wynosiła 15,4 miliona złotych. Kupiec się jednak nie znalazł.

Jak przypomina portal sad24.pl, gospodarstwo sadownicze pod Opatowem należało do Romana Jagielińskiego zaledwie od kilku lat. Miało być ono jedną z baz produkcyjnych owoców, w ramach Grupy Producentów Roja, której Roman Jagieliński był współzałożycielem i prezesem. Obecnie grupa znajduje się w stanie likwidacji. Jej majątek oszacowano na 150 mln zł, a zadłużenie sięga 50 mln zł.

Jeszcze kilka lat temu grupa skupiała 54 producentów owoców, uprawiających jabłka na ponad tysiącu hektarów. Do upadku grupy przyczynić miały się m.in. niskie ceny skupu owoców i rosyjskie embargo. Roja to jedna z kilku grup sadowniczych, które w ostatnim czasie ogłosić musiały plajtę. W podobnej sytuacji jest również Jabłuszko, czy Owoc Sandomierski.