Do tego trzeba dołączyć protesty i pikiety organizowane przez Solidarność RI i inne organizacje.

Czy tu rzeczywiście chodzi o rekompensaty za szkody spowodowane przez dziki, jak prezentują problem niektóre stacje telewizyjne? I o czym tak naprawdę rozmawiał wczoraj minister Sawicki z protestującymi, skoro nie dostrzegł żadnych problemów?

- Chcieliśmy rozmawiać o wszystkich postulatach – mówi Sławomir Izdebski, prezes OPZZRiOR. – Rozpoczynamy od rekompensat – i jeśli minister mówi, że nic nie zrobi, to o czym mamy dalej rozmawiać? Posłuchaliśmy, ile to milionów jest na rolnictwo. Tylko jak trzoda jest po 3,5 za kilogram, to jaki idiota będzie stawiał chlewnię za środki z PROW?

Wcześniej już Izdebski zapowiedział, że jeśli rozmowy z protestującymi nie doprowadzą do zawarcia porozumienia do końca tygodnia, nastąpi eskalacja protestów – aż do zorganizowania marszu gwiaździstego na Warszawę.

- Pan minister Marek Sawicki wciąż twierdzi, że bez zgody Komisji Europejskiej rząd nie może udzielić rolnikom żadnej pomocy. Jeżeli tak jest w istocie, to nie rozumiemy dlaczego o taką zgodę skutecznie nie zabiega? Polskiego rolnika nie interesuje unijna biurokracja i to, kto komu ma udzielać zgód na „wyjęcie pieniędzy z lewej kieszeni i włożenie do prawej”. Od tego pan jest panie ministrze i podległe panu instytucje i agencje „wszelkiej maści”, żeby monitorować rynek i regulować go zawczasu w taki sposób, aby polski rolnik nie musiał przeklinać swego losu – tak ocenia sytuację na dziś OPZZRiOR.

Dziś o 11,30 zaczyna się m.in. blokada zorganizowana na terenie gminy, w której na stałe mieszka Marek Sawicki - w miejscowości Frankopol, gm. Repki, droga krajowa nr 62; trasa Sokołów Podlaski – Siemiatycze/ – ma w niej wziąć udział ok. 20 górników.

Protestujący przedstawiają taką listę postulatów:

Wypłata rekompensat dla rolników z tytułu strat w uprawach rolniczych spowodowanych przez dziki

Przywrócenie opłacalności produkcji mleka

Przywrócenie opłacalności produkcji trzody chlewnej

Zakaz sprzedaży polskiej ziemi obcokrajowcom

Kategorycznie „nie" dla prywatyzacji Lasów Państwowych

Odbudowa wschodnich rynków zbytu na produkty rolne

Wypłata odszkodowań dla rolników z tytułu 2-letniego zakazu uboju rytualnego bydła w Polsce /przepisy uchylone 10.12.2014 przez Trybunał konstytucyjny/

Przywrócenie opłacalności produkcji chmielu