Informowaliśmy już o zamiarze powziętym przez producentów zbóż, aby wybudować port, który ułatwi eksport zbóż z naszego kraju.

Rafał Mładanowicz, prezes Krajowej Federacji Producentów Zbóż, mówi, że wciąż trwa dyskusja nad wybudowaniem portu.

- Z pewnością do końca roku będziemy wiedzieć o lokalizacji w Gdańsku w starym europorcie - przewiduje. – Rzecz jest cały czas realna i na wyciągnięcie ręki. To są rozwiązania strategiczne dla Polski na całe lata. Potrzebne jest jednak zaangażowanie resortu. Spotkałem się we wtorek 18 listopada z ministrem Markiem Sawickim i otrzymałem zapewnienie, że ministerstwo chce nas wspierać. Mają być przeprowadzone rozmowy z Ministerstwem Skarbu Państwa. Oczekujemy na ich wynik.

Ministerstwo Rolnictwa w ubiegłym tygodniu poinformowało o zorganizowaniu spotkania z przedstawicielami producentów oraz przetwórców zbóż i rzepaku.

Mówiono na nim, że są duże zbiory i wzrasta poziom handlu z zagranicą.

„W związku z tym istnieje potrzeba rozwoju infrastruktury magazynowej i przeładunkowej zarówno w portach jak i w wewnątrz kraju posiadającej odpowiednie połączenia komunikacyjne.

Celem sprostania istniejącym wyzwaniom niezbędne jest współdziałanie uczestników rynku, którzy powinni być odpowiednio zorganizowani aby podołać takim przedsięwzięciom” – podało ministerstwo w komunikacie po spotkaniu i zapewniło, że czeka na propozycje.