PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Polskie rolnictwo zaorane czy kwitnące?

Polskie rolnictwo zaorane czy kwitnące?
fot. Piotr Waniorek

Autor:

Dodano:

Tagi:

Premier chwali pomoc po suszy i dopłaty do paliwa rolniczego oraz dziękuje ministrowi rolnictwa za program rolny – a posłowie opozycji zarzucają rządowi trzy lata niemocy w rolnictwie, brak pomocy po suszy, brak pieniędzy na rolnictwo w kolejnym roku i w kolejnej unijnej perspektywie budżetowej.Przy głośnych wyrazach niezadowolenia, ale i aprobaty, a także okrzykach „kłamstwo” i oznakach  wesołości na sali premier Mateusz Morawiecki wygłosił wczoraj w Sejmie takie podziękowanie dla ministra rolnictwa (nienazwanego z imienia i nazwiska, w odróżnieniu od ministrów innych resortów):

- Dziękuję panu ministrowi rolnictwa, za takie szybkie zadziałanie z programem w zakresie suszy… przyznacie państwo. Niech ta susza też będzie swego rodzaju symbolem… porównawczym, bo to… Dajcie mi państwo to porównanie przytoczyć – mówił premier. - W waszych czasach, nie tak dawno – drodzy rolnicy, pamiętacie suszę 2015 r., …przypomnijcie sobie, ile wtedy państwo przeznaczyło na rekompensaty. Otóż i odpowiem. 450 mln zł. A my… na rekompensatę strat z tytułu tej suszy, tegorocznej, przeznaczyliśmy 2,3 mld zł, ponad cztery razy więcej niż państwo. Dziękuję bardzo za to. I oczywiście też za dopłaty do paliwa rolniczego, za ten program rolny, za konkretne rzeczy, które realizujemy.

Do tego wystąpienia premiera odnosili się następnie posłowie, zadając pytania.

- Nie jest też pan dzisiaj w stanie pojechać do rolników – mówił poseł  Władysław Kosiniak-Kamysz klub Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Zabawia się pan w hocki-klocki polityczne, żeby tylko ukryć problemy. Nie rozmawiał pan z protestującymi pielęgniarkami, pana empatię w stosunku do niepełnosprawnych widzieliśmy w Sejmie. Dzisiaj rolnicy wzywali pana do debaty. Wysłał pan do nich ministra, który ich tam wyłącznie obraża.

Więcej o proteście: Protest rolników na A2 – "Nie możemy dłużej słuchać pustych obietnic" [Zdjęcia]

 Klubowy kolega posła Kamysza, były minister rolnictwa Marek Sawicki zarzucił premierowi mówienie nieprawdy:

- Otóż mówił pan, że w 2015 r. rolnicy nie dostali pomocy suszowej. Wtedy do 1 ha ubezpieczeni rolnicy otrzymywali 800 zł, nieubezpieczeni – 400 zł. Teraz ubezpieczeni – 500 zł do ha, nieubezpieczeni – 250 zł. I jeszcze 1/3 rolników czeka z pismami na decyzje, których nie dostała.

Do problemów związanych z tegoroczną suszą wrócił też poseł Norbert Kaczmarczyk, klub Kukiz’15, mówiąc o nieoszacowaniu szkód po suszy w miejscowości Łosiów.

Poseł Mirosław Maliszewski, Polskie Stronnictwo Ludowe, mówił o suszy, szkodach łowieckich, polityce europejskiej i  zapowiadanym holdingu:

- Panie premierze, w swoim wystąpieniu pan bardzo mało albo wcale, albo niekompetentnie mówił o polskim rolnictwie. Pewnie ze wstydu, że te działania, które pan proponował, pani Szydło proponowała, nie są realizowane, albo z powodu niewiedzy, bo gdy obserwuje się wasze działania w tym sektorze, wszystko wskazuje na to, że nie rozumiecie potrzeb polskich rolników, o czym świadczą protesty nie tylko te dzisiejsze, ale także wcześniejsze. Mówił pan natomiast o pomocy suszowej i wymieniał wirtualną kwotę 2,5 mld zł, mówił pan, że to kilka razy więcej niż w poprzednich latach. Otóż tu nie mówmy o wirtualnej kwocie, tylko o tym, co trafia do polskich rolników, bo zamiast pieniędzy trafiły pisma mówiące o tym, że został przekroczony limit de minimis i tych środków nie będzie. Mówił pan też o tym, że będą ulgi w podatku dla rolników, a wójtowie otrzymali pisma, że mają takich ulg nie udzielać, bo został przekroczony limit. Nie mówił pan o szkodach, jeżeli chodzi o dziki, bo nic w tej sprawie nie zrobiliście. Wreszcie nic pan nie mówił także o polityce europejskiej, o wyrównaniu dopłat czy zwiększeniu dopłat. Nie mówił pan nic o holdingu spożywczym. Generalnie pan i pańscy ministrowie zaoraliście polskie rolnictwo, zarówno minister Jurgiel, jak i minister Ardanowski.

Również poseł Marek Sowa, klub Platforma Obywatelska, chciał wiedzieć, dlaczego tracimy ponad 100 mld zł, jeżeli chodzi o wspólną politykę rolną i politykę spójności i dlaczego premier temu nie przeciwdziałał.

Poseł Zbigniew Ajchler, PO–KO, poruszył te same kwestie:

- Żniwa były w czerwcu, lipcu, 6 miesięcy temu. Wypłaciliście 1,3 mld. Tegoroczna susza to tragedia. Według ekspertów – ok. 8 mld. Nigdy takiej nie było. Sprowadziliście to do 2,2 mld, warunkując 50-procentowym ubezpieczeniem od gradobicia i powodzi, a wiedzieliście, że rolnicy nie mają ubezpieczenia 50%. To jest żerowanie na ludzkiej tragedii. Gdzie ta rzeka pieniędzy, dziesiątki miliardów z VAT-u, akcyzy, super wpływy do budżetu, skoro nie możecie wypłacić 2,2 mld? Zwierzęta wolno żyjące są własnością Skarbu Państwa. Wyrzucił pan tę ustawę, mówiąc, że wejdzie później. Spółdzielnie niszczycie podatkami, a chcecie założyć nowe. To kłóci się ze sobą, całkowicie. Panie premierze, jak panu wierzyć?

Natomiast poseł Dorota Niedziela,PO–KO, odniosła się do planowanego na 2019 r. krajowego budżetu na rolnictwo:

- Panie premierze, czy pan wie, jak wygląda budżet na rolnictwo w tym roku? Ja panu powiem: to rolniczy budżet wstydu 2019 r. Żebyście państwo wszyscy słyszeli, łącznie z tymi, którzy teraz protestują: będzie 1,5 mld mniej na rolnictwo w 2019 r. Wbrew wyborczym obietnicom PiS nie zwiększył środków na krajowe rolnictwo, wręcz przeciwnie. Drodzy Posłowie PiS-u! Przypomnę, że dziś udział unijnych środków w budżecie na polskie rolnictwo to 20 257 mln zł, co stanowi 68%. Nie zapomnijcie tego powiedzieć rolnikom podczas kampanii wyborczej. Skąd pochodzą pieniądze dla nich? Z Unii Europejskiej. Bo wy obniżacie ich procent środków własnych. Budżet tego roku zupełnie nie zapewnia w 2019 r. środków na walkę z ASF. W Polsce zabito 100 tys. świń, 67,5 tys. stad zostało zlikwidowanych, a budżet rolnictwa jest mniejszy o 1,5 mld.

Poseł Kazimierz Plocke, PO–KO, pytał, z jakimi państwami członkowskimi Polska buduje koalicję, żeby unijny budżet był najwyższy, i czy w tym budżecie będą także zagwarantowane pieniądze na zwiększone płatności dla rolników, tak żeby one były takie same jak we Francji, w Niemczech, Portugalii, Hiszpanii.

Do poruszonych przez posłów kwestii odniósł się premier Mateusz Morawiecki.

- To na skutek działań PSL-u – odpowiadam przy okazji na jedno z kolejnych pytań – doprowadziliście państwo w tamtych czasach do wyprzedaży majątku narodowego bardzo wielu przedsiębiorstw, które były przedsiębiorstwami przetwórstwa rolnego, przetwórstwa rolno-spożywczego. Niestety dzisiaj ich nie ma i to powoduje, że nie ma możliwości prowadzenia działań stabilizujących na rynkach rolnych, takich, jakich byśmy sobie życzyli.

Ta wypowiedź wywołała głośny sprzeciw ze strony sejmowej sali, a poseł Marek Sawicki pytał: - Które firmy sprzedaliśmy?

Premier nie odpowiedział, mówił dalej:

- Pan minister Ardanowski, jeszcze wcześniej pan minister Jurgiel podjęli szereg działań w zakresie rynku handlu detalicznego, rolniczego handlu detalicznego czy w zakresie stabilizacji cen poprzez mechanizmy skupu. Ale oczywiście w wyniku tego, co zastaliśmy w rolnictwie, po PSL-u w szczególności, jest to zadanie niezwykle trudne i długofalowe.

Przy zarzucie posła Sawickiego, że oto mamy trzy lata niemocy, premier mówił następnie o pomocy po suszy:

- Drodzy państwo, jak można jeszcze wyraźniej to pokazać, skoro my w wypadku kompensacji tej tragedii, jaką była susza, wypłacimy w najbliższych kilku tygodniach – już wypłacono około 1,5 mld, czyli ponad trzy razy więcej niż wy, niż Platforma Obywatelska i PSL – 2300 mln zł? W waszym przypadku ta susza, która była podobnie dotkliwa jak w tym roku, może bardziej ta susza została skompensowana środkami w wielkości tylko 450 mln zł. Jak można mieć jeszcze bardziej dokładne dane porównawcze niż w tym przypadku? A więc rzeczywiście jest ogromna różnica. A jeszcze trzeba dodać jedną rzecz w kontekście PSL-u. Wiem, że teraz się państwo tego wstydzicie, ale rzadko to jest przypominane. Otóż, szanowni państwo, w czasach PSL-u i PO sprzedawano około 100 tys. ha rocznie ziemi z zasobu Agencji Nieruchomości Rolnych.

Tu poseł Marek Sawicki wtrącił: - Polskim rolnikom.

- Sprzedawano ją… różnym, w różnych kierunkach – kontynuował premier. - Wyprzedawano tę ziemię, niestety. A dzisiaj my powstrzymaliśmy tę wyprzedaż. Oczywiście PSL tego się wstydzi. Ale trzeba to bardzo mocno powiedzieć.

I to już wszystko, co powiedziano wczoraj w Sejmie o sytuacji polskiego rolnictwa.

Debata o udzielenie wotum zaufania dla rządu premiera Mateusza Morawieckiego trwała prawie siedem godzin i po jej zakończeniu posłowie udzielili wotum zaufania dla rządu stosunkiem głosów 231 za, 181 przeciw, przy dwóch głosach wstrzymujących się.

 Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

 • poko 2019-06-14 11:19:34
  Polski rolnik ciężko zarabia pieniądze, a taki parszywy żyd ( młody Stuhr) z tego kpi wraz z innym śmieciem szycem. Dlatego, jak ktoś kiedyś będzie miał ich przed sobą to należy oddać na nich m0cz i pójść dalej
 • Ms 2018-12-13 23:24:00
  Rolnicy w tym roku oprócz dopłat dostali suszowe, teraz jeszcze kredyty klęskowe na 0,5% kto by nie chciał ale niektórym widać zawsze mało a opozycja to wykorzystuje i szczuje chociaż jakby rządziło PSL to założe się ,że nie dostałoby wielu żadnej pomocy - także PSL- owcy nie w wuja nie zrobicie teraz- jesteście tak samo totalni aferowicze zakłamani jak PO
 • Biała 2018-12-13 19:25:17
  Powiat bialski doprowadzony do ruiny 1300 gospodarst utrzymujących rrzodę chlewnej... Miasto podziękowała pisowskiemu prezydentowi zajął wysokie drugie miejsce....Wkrótce przyjdzie czas dla mieszkańców wsi..
 • Krzysztof 2018-12-13 13:22:07
  Polskie rolnictwo zaorane czy kwitnące? Wymarznięte!
 • Farad 2018-12-13 11:10:52
  Klęska klęska a polu ale pomoc suszowa była , zaliczka była, A co mieli ubezpjeczone biorą tanie kredyty klęskowe na 0,5 proc a 4 lata . Fakt świnie tanie ale skąd zdrożało to po co je w gnoj wrzucac. Minister robi co może ale nie będzie nikogo za rączkę prowadził więc niby taki klęskowy rok a wielu się wzbogaci.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.55.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.