PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Polskie rolnictwo zmienia się intensywnie

Polskie rolnictwo zmienia się intensywnie
Spis Rolny 2020 pokazał zmiany zachodzące w polskim rolnictwie, fot. Robert Balog z pixabay

Wyniki ostatniego Spisu Rolnego pokazały jak istotnie, przez ostatnie dziesięć lat, zmieniło się polskie rolnictwo.Zdaniem analityków GUS, to - co najbardziej wpływa na przeobrażanie się polskiego rolnictwa - to wprowadzanie instrumentów Wspólnej Polityki Rolnej UE, zmiany nawyków żywieniowych społeczeństwa, przechodzenie na inne metody chowu zwierząt gospodarskich, poszukiwanie nowych źródeł energii oraz coraz bardziej widoczne zmiany klimatyczne.

Mieszkańcy wsi się starzeją

W ciągu ostatnich dziesięciu lat stopniowo zmniejszała się liczba gospodarstw rolnych i jednocześnie wzrastała ich przeciętna powierzchnia.

Zdaniem GUS, zmiany te związane są m.in. z zachodzącym procesem starzenia się mieszkańców wsi i brakiem następców – osób kontynuujących prowadzenie gospodarstw rolnych, jak również rezygnacją z prowadzenia nisko dochodowej działalności rolniczej i związanym z tym brakiem środków inwestycyjnych na rozwój użytkowanych gospodarstw rolnych.

Z drugiej strony, ci użytkownicy gospodarstw rolnych, którzy swoją przyszłość wiążą z rolnictwem, powiększają areał gospodarstw i skalę prowadzonej produkcji do wielkości zapewniającej odpowiedni poziom dochodów. W porównaniu z wynikami spisu przeprowadzonego dziesięć lat wcześniej (2010 r.) wzrósł udział, w ogólnej liczbie gospodarstw rolnych, jednostek największych obszarowo (o powierzchni powyżej 15 ha użytków rolnych) oraz najmniejszych (do 1 ha użytków rolnych), które w większości prowadzą intensywną produkcję roślinną i zwierzęcą (np. szklarnie, fermy świń i drobiu).

Możemy więc mówić - podkreślają analitycy GUS - o wzroście znaczenia gospodarstw ukierunkowanych na produkcję rynkową. Wzrasta też liczba gospodarstw konkurencyjnych charakteryzujących się często dużą skalą produkcji wysokiej jakości.

Wzrasta znaczenie nietowarowej produkcji

Nadal jednak znacząca jest liczba, charakterystycznych dla polskiego rolnictwa, małych gospodarstw rolnych produkujących głównie lub wyłącznie na samozaopatrzenie związanych z nimi gospodarstw domowych.

Zmieniają się powody, dla których taka nietowarowa produkcja jest prowadzona. Dawniej w większości przypadków było to istotne uzupełnienie niskich dochodów ludności wiejskiej (szczególnie gospodarstw domowych emerytów). Obecnie - w ocenie analityków GUS - coraz częściej są to powody natury ekologicznej, zdrowotnej czy hobbystycznej. Wybuch pandemii COVID-19, który skłonił właścicieli do zatrzymywania, a ludność miejską do zakupu siedlisk z niewielką powierzchnią gruntów rolnych, wpłynie przypuszczalnie na utrzymywanie się wspomnianego zjawiska jeszcze w latach następnych.

Dominuje produkcja roślinna

Zwiększył się odsetek gospodarstw prowadzących wyłącznie produkcję roślinną, kosztem gospodarstw z produkcją mieszaną (roślinną i zwierzęcą), przy utrzymaniu się odsetka gospodarstw prowadzących wyłącznie produkcję zwierzęcą, co potwierdza obserwowane od lat procesy specjalizacji produkcji. Średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego w dziesięcioleciu 2010–2020 nadal rosła, choć z wcześniej wymienionych powodów nie był to wzrost znaczący i dokonał się dzięki wzrostowi średniej powierzchni gospodarstw dużych (powyżej 20 ha użytków rolnych).

Wzrosła średnia powierzchnia gospodarstw rolnych prowadzących produkcję roślinną (wyłącznie lub z produkcją zwierzęcą), a spadła – zajmujących się wyłącznie produkcją zwierzęcą.

Utrzymuje się zróżnicowanie regionalne wielkości gospodarstw rolnych. Nadal województwa południowo-wschodnie charakteryzuje rozdrobniona struktura gospodarstw rolnych, podczas gdy w województwach północnych występują gospodarstwa największe obszarowo. W 2020 r. obserwowany był dalszy proces zmian w strukturze użytków rolnych oraz powierzchni zasiewów. Systematycznie zmniejsza się powierzchnia użytków rolnych, które są zalesiane lub adaptowane na rozwój innych działalności gospodarczych nie związanych z rolnictwem. Wyłączone z produkcji rolniczej użytki rolne obejmują przede wszystkim grunty najniższej jakości.

Rolnicy stawiają na uprawy przemysłowe

Odnotowano zwiększenie powierzchni zasiewów – przede wszystkim kosztem gruntów ugorowanych i pozostałych użytków rolnych (przywróconych do produkcji użytków rolnych, które do tej pory były z różnych powodów nieużytkowane), a także pastwisk i upraw trwałych. Zmniejszyła się powierzchnia uprawy zbóż ogółem (w tym zbóż podstawowych) oraz ziemniaków, natomiast zwiększyła się powierzchnia uprawy roślin przemysłowych (w tym buraków cukrowych oraz rzepaku i rzepiku), roślin zaliczanych do grupy strączkowych jadalnych oraz warzyw gruntowych.

Na pojawienie się ww. trendów w uprawie roślin zdecydowany wpływ miała wspomniana już postępująca zmiana sposobu żywienia zwierząt gospodarskich, polegająca przede wszystkim na radykalnym ograniczeniu skarmiania zwierząt ziemniakami i zwiększeniu zużycia kukurydzy na paszę w postaci ziarna i zielonki.

Dywersyfikacja źródeł energii, w tym rozwój rynku biopaliw powoduje ciągły wzrost uprawy rzepaku i rzepiku (na olej, na biopaliwa, jako cenna pasza białkowa), który jest także ważnym elementem płodozmianu poprawiającym strukturę gleb. Jak zauważa GUS - coraz bardziej widoczny jest wzrost popularności diet wegetariańskich i bezglutenowych - co również znajduje swoje odbicie w zmianach struktury zasiewów.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (13)

 • Andszej 2021-08-30 01:19:05
  Tu nie chodzi o to by zniszczyć rolnictwo, chodzi o to by zniszczyć polskie rolnictwo, a w zmian na nasze pola wiadą niemcy i im wszystko będzie się opłacić, a polski chłopek najwyżej będzie mógł zostać operatorem ciągnika niemieckiego pana. Jesteśmy pod niemiecką okupacją gospodarczą i co roku jest gorzej, eurokołchoz na począdku rzucił parę groszy a teraz odbiera z nawiązką, aż wykończy ostatniego polskiego rolnika
  • popatrz Andrzej 2021-08-30 13:05:47
   Wczoraj niedziela ; tłumaczyłem kuzynowi , że powtarzając opinie o tym, ze wykupią nas Niemcy nie przystoi człowiekowi po technikum (bo jest zwyczajnie głupie). Powiedz Andrzej : ilu znasz Niemców , którzy wykupili polską ziemię ? Znasz kogoś wogóle ? Ale znam kilku "dziedziców, którzy skorzystali z prawa zakupu ponieważ w mojej gminie były pegeery .
 • rolnik 2021-08-24 10:53:31
  czy ja moge załozyć jakąś fundacje że mogła mi dopłacać do produkcji?
  • tak 2021-08-24 11:03:25
   możesz dokładać ci bedą ci co blokują drogi bo nie mają co robić
 • biedaczek 2021-08-24 10:21:37
  nic mnie sie nie łopłaca
 • Rolnik 2021-08-23 12:51:59
  Przy tak niskiej opłacalności produkcji niema się co dziwić , koszty rosną a ceny w miejscu , a dokładnie u Rolnika bo pośrednicy i sklepy zarabiają , ale jakie panuje nastawienie do Rolników ??? Ludzie zamiast kupować u Rolników to wolą iść do sklepu i dać zarobić pośredników oraz sklepom. Tylko pamiętajcie jak Rolników zabraknie to z głodu poumieracie. Potrzebna jest szybka reforma KRUS by mogli się tam ubezpieczać tylko Rolnicy którzy faktycznie zajmyją się produkcją zwierzęca lub roślinną , w moim regionie jest masa PSEUDOROLNIKÓW którzy są na KRUS i biorą dopłaty , a na lewo robią po firmach budowlanych lub produkujących garaże , i zarabiają po 5-10 tyś zł na miesiąc. Oczywiście dla szefów tych Firm taki stan rzeczy na rękę bo nie płacą ubezpieczenia i odprowadzają niższe podatki , ale gdy takiemu PSEUDOROLNIKOWI się coś stanie to lecą do KRUS i sciemniaja żeby zostać ubezpieczenie , a KRUS daje , ot taka Polska sprawiedliwość. Czas najwyższy by KRUS był tylko dla prawdziwych Rolnikow i dopłaty bezpośrednie też.
  • mnemonic222 2021-08-23 19:19:18
   @trolnik Dla ciebie wszystko jest nieopłacalne, dlatego niczego nie produkujesz, a kilka świń trzymasz żeby ludzie nie powiedzieli, że niczego nie robisz. Ludzie nie kupują u rolników, bo ci niczego nie produkują, albo nie sprzedają, bo im się nie chce. Ty jak chcesz to sprzedawaj w ramach RHD a nie narzekasz, zresztą ty kupujesz wszystko w marketach niemieckich i jeszcze się tym chwalisz. Dlatego prędzej rolnicy umrą z głodu bo nie będzie ich stać nawet na supermarket - każdy to wie. W KRUS-ie mogą się ubezpieczać rolnicy i domownicy, mogą też legalnie pracować a nie jak ty napisałeś "na lewo", nic nie stoi na przeszkodzie, w kwestii dopłat też. Ty tego nie wiesz, bo nigdy nie pracowałeś, nie uczyłeś się, a KRUS opłacasz żeby mieć ubezpieczenie i brać dopłaty. Ciebie najbardziej boli, że ktoś zarabia "5-10 tyś" zł a ty niczego nie robisz i żyjesz na socjalu z dnia na dzień, jesteś leniwym i zawistnym małym chłopkiem. Gdy zreformują KRUS to ciebie już tam nie będzie, bo nie będzie cię stać na opłacenie składek i nie będziesz rolnikiem. Ale to będzie Polska i przede wszystkim dziejowa sprawiedliwość, która kiedyś nastanie. Dlatego jestem za tym, żeby KRUS i dopłaty były dla prawdziwych rolników a nie takich dopłatowców i krusowców na socjalu jak ty, tworzących swoje "forum" w internecie od samego rana do wieczora, bo się nudzą. Żal mi ciebie, widać że żyjesz w swoim świecie, moja rada, idź do szkoły i pracy zamiast pisać donosy na sąsiadów bo żyją lepiej niż ty, przestań tu spamować i trolować, już cię ludzie w internecie wyśmiewają a ty dalej swoje. Przez takich jak ty rolnicy są bardzo źle oceniani, idź się wypłacz gdzie indziej, znów się zbłaźniłeś, płacą ci za to ???
   • Rolnik 2021-08-23 21:21:43
    @mnemonic22 mogą dorobić sobie rolnicy ale do wysokości najniższej krajowe , i co najważniejsze muszą od tego opłacić podatki , a tego nie robią wiec robią na lewo. Zobaczymy jak będziesz RUMAKOWAĆ gdy podróże je żywność bo nam ROLNIKOM przestanie się chcieć produkować żywność za psie pieniądze. W temacie doplat może je pobierać tylko osoba faktycznie uprawiająca grunty , a nie właściciel , tylko niestety nikt tego nie pilnuje wiec trzeba to ustawowo diprecyzować. Z tym moim nieuczeniem to cie rozczaruje bo nie zdziwiłbym się gdybym miał wyższe wykształcenie od ciebie. PAMIĘTAJ ROLNIK TO NIE ANALFABETA I NIEUK !!!!! Z Socialem cie rozczaruje bo prędzej ty na nim siedzisz i twoja rodzinka dziecior obie. Żal to może ci być samego siebie bo zaoewne jesteś jednym z tych PSEUDOROLNIKOW co siedzą na KRUS żeby nie płacić podatków i mieć ubezpieczenie za grosze. Żyć sobie może każdy lepiej lub gorzej zgodnie z PRAWEM a nie oszukiwac państwo i niepłacić podatków. Coś mi się wydaje ze ciebie wyśmiewają , i trolem jesteś ty co pokazałeś tym komentarzem. Merytorycznie twój komentarz to dno morza zero argumentów tylko pisanie żeby zaistnieć ale jak widac ludzie cie juz odpowiednio tu ocenili. PAMIĘTAJ PISZE PRAWDĘ I BĘDĘ PISAŁ CZY KOMUŚ SIĘ TO PODOBA CZY NIE AMEBO INTELEKTUALNA !!!!!!!!
   • Rolnik 2021-08-23 22:50:13
    @mnemonic222 kolejny komentarz potwierdzający to że jesteś INTELEKTUALNĄ AMEBĄ , opierasz swoje wywody na ataku ROLNIKÓW , ale niepoparte niczym. Wbij sobie do głowy iż Rolnik może dorobić do najniższej krajowej ale tylko na umowę zlecenie , a że wszelkie umowy są oskladkowane to traci ubezpieczenie w KRUS i zostaje przeniesiony do ZUS , ot taki paradoks. Intelektu ci brak więc próbujesz poniżać Rolników myśląc iż są głupsi od ciebie , ale cie rozczaruje kolejny raz bo nie wiem czy ktoś przebije twoja głupotę. Zdaj sobie sprawę że gdyby rolnicy nie produkowali to twoje jedzienie z sieciowki by kosztowało kilka razy tyle. W temacie dopłat kolejny raz się mylisz , choć w sumie w tym nic dziwnego , może je pobierać właściciel który użytkuje swój grunt a nie każdy jak popadnie , bo właściciel który nie yzytkuje swojego gruntu zgodnie z prawem niemoże ich pobierać. TAK OGOLNIE INTELEKTUALNA AMEBO MOŻNA BY DUŻO PISAĆ , ALE SZKODA CZASU NA TAKIE AMEBY KTÓRYM BRAK PODSTAWOWEJ WIEDZY A PISZA TYLKO PO TO ŻEBY SIE DOWARTOSCIOWAĆ MYSLAĆ IZ ZNALEZLI GŁUPSZEGO OD SIEBIE. Idź do swojej socjalnej rodzinki dzieciorobie bo 500+ trzeba liczyć czy starczy na życie.
   • x6 2021-08-27 21:33:49
    GOŚCIU TY TO CHYBA DO SZKOŁY MIAŁEŚ POD GÓRKE JADŁEŚ Z PODŁOGI I MAMA CIE BIŁA BO TYLKO TO TŁUMACZ TEN JAD KTÓRYM PLUJESZ
   • mnemonic222 2021-08-27 22:50:11
    @trolnik Skąd wiesz, ile zarabiają, ile płacą podatku, pracujesz w US, przeprowadzasz kontrole, czy tylko słuchasz przechwałek i powtarzasz bzdury ??? Ty tu "rumakujesz", bo rolnicy od dawna nie produkują żywności, tylko biorą kasę z UE i PL, dlatego jest tak drogo - wszystko się sprowadza, nawet ogródka rolnik nie ma, to jest normalne ??? Wam od dawna nic się nie chce, to jest dramat. Dopłaty są do ziemi nie do produkcji, albo uprawiasz i kasujesz, albo wydzierżawiasz i też kasujesz dopłaty w czynszu. Nikt tego nie pilnuje bo tak ma być, jak byś miał dopłaty do produkcji, to g..no byś dostał. Co do twojego "wykształcenia", to nie rozśmieszaj mnie, ty nawet nie masz matury, a to w dzisiejszych czasach powód do wstydu a nie do chwalenia się. Wystarczy poczytać co piszesz, jak patrzysz na życie, jakie robisz błędy i wszystko jasne, ty jednak jesteś nieukiem i analfabetą. Co się tyczy socjalu, to ja go nigdy nie pobierałem i nie pobieram, mam czyste sumienie, a dzieciorobem jesteś ty, sam się chwaliłeś tu. Pseudorolnikiem jesteś ty żeby mieć krus i nie płacić podatków, już ci to pisałem, a ty komuś to wmawiasz, ja nie biorę dopłat i pracuję, taka jest prawda. Dlatego nie oszukuj państwa i nie łam prawa ustanowionego w PL i UE. Takich trolków jak ty wyśmiewają już ci to pisałem dawno temu a ty dalej zaprzeczasz, lubisz być "popularny", czy tylko dostałeś komputer za darmo i pojawiłeś się tu niedawno, by tworzyć swoje "forum" ??? Ty naprawdę żyjesz w swoim świecie i sam stanowisz dno albo poniżej, co zawsze udowadniasz, ludzie odpowiednio cię oceniają. Ty nie piszesz żadnej prawdy tylko tworzysz swoją "rzeczywistość", najczęściej wirtualną, gdzie ty jesteś "rolnikiem" z internetu, nie uczyłeś się a teraz nie pracujesz bo nie chcesz, ale za to wszystko ci się należy. W zgodnej opinii, tacy jak ty cały czas "pracują", ale w POMiM-ie, czyli powolnym objeździe Mopsów i Marketów. Żal mi ciebie, idź do szkoły, kup słownik, pisz po polsku jak potrafisz, idź do pracy, to się możne czegoś nauczysz, teraz tylko tak reagujesz, bo ktoś ci prawdę napisał a prawda w oczy kole... Żeby pisać takie bzdury i żyć tak jak ty, to trzeba być amebą nie tylko intelektualną ale i życiową, nie wstyd ci ??????????????????????????? Nie rób tutaj swojego "forum", bo już jedno o takiej nazwie jest, pewnie stamtąd cię pogonili za trolowanie to teraz tu próbujesz kit sprzedawać. Dopóki tacy ludzie jak ty będą zajmowali się rolnictwem i żyli tak jak żyją to w rolnictwie będzie tylko gorzej. Sami doprowadzicie cały kraj do upadku, weź to sobie do serca.
   • mnemonic222 2021-08-27 22:53:25
    @trolnik Ty jesteś intelektualną i życiową amebą dlatego piszesz te bzdury, wyzywasz ludzi, atakujesz innych, zwłaszcza rolników i wmawiasz to innym ludziom. To są twoje "argumenty", poparte "niczym"... Wbij sobie do głowy, że rolnik może pracować legalnie i opłacać KRUS, ty tego nie wiesz bo nie pracujesz, przestań się, ośmieszać, ok ??? To jest twój "intelekt", więc poniżasz innych, spamujesz, trolujesz, tworzysz swoje "forum", pisanie prawdy nazywasz poniżaniem, bo ciebie prawda boli i wolisz jej nie znać i żyć w swoim świecie. Pokazujesz swoją głupotę i to, że jesteś głuszy od innych i twojej głupoty nikt nie przebije, to fakt. Rolnicy nie produkują i kupują razem z tobą w tej "sieciówce", to jest fakt, ja mam swoje produkty, ty nie. Nie rozśmieszaj mnie i nie zaklinaj rzeczywistości, wracaj po mięso po 7 zł i chwal się tu. Co do dopłat, to dostaje je właściciel, nawet jak nie użytkuje ziemi, kasę ma do ziemi nie produkcji - taka jest praktyka. Ty tego nie wiesz, bo bujasz w obłokach i żyjesz swoimi wywodami w internecie. Jesteś tą intelektualną i życiową amebą, udowadniasz to za każdym razem, a potem innych wyzywasz. Szkoda czasu na takich jak ty trolników na socjalu, robiących zakupy w "sieciówce". Masz wiedzę, jak człowiek z innego kraju a nazywasz sam siebie "rolnikiem", chyba dla śmiechu. Ty pewnie się dowartościowujesz tym nickiem i wyzywaniem, bo w rzeczywistości nie masz ani pracy, ani wykształcenia, ani pieniędzy (idź do tej pracy po te 5-10 tyś zł, oczywiście "na czarno"...), ani nawet kultury, pewnie dlatego tak zazdrościsz tych tysięcy zarobionych na budowie, przyznaj się ??? Robisz tu z siebie głupszego niż jesteś, a socjalna to jest twoja rodzinka, bo ty bierzesz 500+, inne socjale w tym z UE i płodzisz dzieci tylko żeby niczego nie robić. Ja nie biorę niczego i mam czyste sumienie, tym się różnimy, że ty jesteś zakłamany a ja nie. Już tu taki jeden był co się podawał za rolnika, a potem pisał, że lekarz w Niemczech i to dobry zarabia 1000 euro miesięcznie, pewnie ma taką wiedzę o życiu jak ty, zapisz się z nim do tego lekarza to ci może coś pomoże...Wypieraj się dalej i żyj tak dalej ty sam się pokonałeś i zaraz nawet na czarno na budowie nie będziesz mógł pracować, bo jesteś za głupi i za leniwy. To jest prawda o takich jak ty, a prawda zawsze wychodzi na jak, to kwestia czasu. Idź do szkoły bo zawodówka teraz to wstyd nawet na wsi, potem znajdź pracę, to może zmądrzejesz...
 • Errata 2021-08-23 11:26:44
  Jest: "Polskie rolnictwo zmienia się intensywnie", powinno być: "Polskie rolnictwo zwija się intensywnie".

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.214.224.207
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.