PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Polskie wczesne ziemniaki prosto z… Rumunii

Polskie wczesne ziemniaki prosto z… Rumunii Na rynkach hurtowych dominują importowane warzywa - alarmuja rolnicy, fot. pixabay

Rolnicy domagają się systematycznych i wnikliwych kontroli rynków hurtowych, ponieważ, jak twierdzą, to tam często produkty importowane sprzedawane są jako polskie. Przykładem mogą być wczesne ziemniaki z Rumunii, które zalewają nasz rynek jako produkt krajowy.Do naszej redakcji z prośbą o interwencje zadzwonili rolnicy z Dolnego Śląska. Jak mówią, rynek hurtowy „Targpiast” we Wrocławiu zalewany jest przez ziemniaki importowane z Rumunii, które są jednak sprzedawane jako produkt polski.

- Pogoda winna sprawić, że po nasze wczesne ziemniaki powinny ustawiać się kolejki. Tymczasem mamy olbrzymi problem ze zbytem, nie mówiąc już o cenach - narzeka jeden z naszych rozmówców. - Ciężarówki zwożą ziemniaki z Rumunii i nikt nie interesuje się tym, że są one „wciskane” klientom jako polskie „młode ziemniaczki”. Sprzedajemy poniżej kosztów produkcji, a tymczasem państwowe służby śpią. Wszyscy alarmują, że Polacy płacą coraz więcej za polską żywność, ale to wcale nie są polskie produkty. Rząd chwali się sukcesami podległych urzędów w zakresie kontroli oznakowania pochodzenia artykułów żywnościowych, ale my to widzimy zupełnie inaczej. Polacy mają małe szanse, by nabyć w sklepie, na straganie i w markecie polską żywność.

Na prośbę rolników poprosiliśmy resort rolnictwa o podjęcie stosownych działań i komentarz w tej sprawie. Podobne pismo skierowaliśmy do Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, do której obowiązków należy kontrolowanie rolniczych rynków hurtowych.

Odpowiedź nadeszła z Ministerstwa Rolnictwa:

„Uprzejmie informuję, że kontrole w zakresie jakości handlowej u podmiotów wprowadzających ziemniaki do obrotu na rynkach hurtowych przeprowadza Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w ramach Kontroli planowej w zakresie jakości handlowej ziemniaków. Każda kontrola w zakresie jakości handlowej ziemniaków realizowana przez IJHARS obejmuje sprawdzenie znakowania ziemniaków, w tym weryfikację ich pochodzenia, sprawdzenie dokumentacji towarzyszącej oraz wymagań jakościowych, na zgodność z obowiązującymi przepisami.

W odpowiedzi na sygnały dotyczące sprzedaży na rynkach hurtowych ziemniaków pochodzących z Rumunii jako polskie, na przełomie maja i czerwca br. Wojewódzkie Inspektoraty Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych na wniosek Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęły działania kontrolne na Rolno-Spożywczym Rynku Hurtowym Targpiast Sp. z o.o., oraz na rynku hurtowym w Krakowie i w Szczecinie. W pewnych przypadkach stwierdzono nieprawidłowości polegające na braku oznakowania opakowań, jak również kontrolowane podmioty nie przedstawiały pełnej dokumentacji potwierdzającej pochodzenie ziemniaków. W wyniku czynności kontrolnych ustalono, że ziemniaki pochodziły z Rumunii.

W związku z tymi nieprawidłowościami wszczęto postępowania administracyjne w sprawie wymierzenia kar pieniężnych za wprowadzanie do obrotu artykułów rolno-spożywczych o niewłaściwej jakości handlowej (brak oznakowania). Ponadto do podmiotów skierowano zalecenia pokontrolne dotyczące wprowadzania do obrotu oznakowanych ziemniaków zgodnie z wymaganiami obowiązujących przepisów prawa”.

Resort w nadesłanym piśmie przypomina również obowiązujące przepisy w zakresie oznakowania pochodzenia produktów:

„Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności to informacje te nie mogą wprowadzać konsumenta w błąd w szczególności co do jego charakteru, tożsamości, właściwości, składu, ilości, trwałości, kraju lub miejsca pochodzenia, metod wytwarzania lub produkcji.
W świetle art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oznakowanie artykułu rolno-spożywczego zawiera informacje istotne z punktu widzenia jakości handlowej artykułu rolno-spożywczego, w szczególności:
1) nazwę, pod którą artykuł rolno-spożywczy jest wprowadzany do obrotu;
2) inne dane umożliwiające identyfikację artykułu rolno-spożywczego oraz odróżnienie go od innych artykułów rolno-spożywczych.

Kolejne przepisy art. 7 wskazują, że zgodność tych informacji ze stanem faktycznym zapewnia producent, który po raz pierwszy wprowadził do obrotu artykuł rolno-spożywczy. Informacje te powinny być dostępne do wglądu służb kontrolnych na wszystkich etapach obrotu artykułem rolno-spożywczym, którego one dotyczą.

Przepisy ww. art. 7 obligują podmioty działające na rynku spożywczym do posiadania dokumentów potwierdzających m.in. deklarowane pochodzenie artykułu rolno-spożywczego do momentu jego zbycia.
Jednocześnie art. 40 a ust. 1 pkt 6 ww. ustawy wskazuje, że kto nie wykonuje obowiązków, o których mowa w art. 7 ust. 3 lub 4 podlega karze pieniężnej w wysokości do trzykrotnego przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedzający rok nałożenia kary, nie niższej niż 200 zł.

Dodatkowo krajowe wczesne ziemniaki mogą być oznakowane, w myśl przepisów art. 7b ww. ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych znakiem graficznym zawierającym informację „Produkt polski” przedstawionym zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie wzoru znaku graficznego zawierającego informację „Produkt polski”. Znakowanie informacją „Produkt polski” nie wymaga żadnej rejestracji. Logo „Produkt polski” można pobrać bezpłatnie ze strony internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi https://www.gov.pl/rolnictwo/produkt-polski, na której znajdują się również wszystkie niezbędne informacje i regulacje prawne dotyczące znaku.

Umieszczenie w oznakowaniu ziemniaków w obrocie detalicznym informacji „Produkt polski” niweluje konieczność prezentacji informacji o krajowym pochodzeniu ziemniaków wraz z wizerunkiem flagi polskiej wymaganym zgodnie z §19 ust. 1 pkt a) rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych”.

Ministerstwo nadmienia także, że w ramach działań wspierających sektor polskiego ziemniaka 24 stycznia 2019 r. zostało ogłoszone rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 stycznia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej ziemniaków (Dz.U. z 2019 roku poz. 139). Zgodnie z ww. rozporządzeniem opis ziemniaki młode/ziemniaki wczesne zostało zarezerwowane dla ziemniaków zebranych przed osiągnięciem pełnej dojrzałości o skórce łuszczącej się, zbieranych na początku sezonu zbioru ziemniaków w kraju pochodzenia i przeznaczonych do sprzedaży bezpośrednio po zebraniu. Przed wejściem w życie przedmiotowego rozporządzenia brak uregulowania definicji dotyczącej młodych ziemniaków powodował, że dojrzałe ziemniaki bardzo często opisywane były jako młode wprowadzając konsumentów w błąd.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (18)

 • Tomasz 2020-06-18 14:18:58
  z truskawkami czereśniami jest tak samo w polskich koszykach sprzedawanie nikt nic nie kontroluje cisza a konsument w sklepie narzeka że drogie tylko że nabija portfele obcokrajowcom ja jak sprzedam swoje truskawki to zarobione pieniądze wydam w kraju i każdy coś z tego ma
  • Tak myśle 2020-06-18 17:06:26
   Nie bedziemy ci kabzy nabijać jak na prace pol roku
   • Zbyszek 2020-06-18 17:47:43
    ...problem polega na tym że nie myślisz...
   • Tomasz 2020-06-18 20:14:34
    człowieku nie wiesz co piszesz mam trzodę chlewną w cyklu zamkniętym obsiewam zbożem resztę pola nie bój się że leżę jak nie ma truskawki bo nie ma zimy zauważ to pochwal się ile ty pracujesz
   • Zasiać,opryskać i zebrać to max. dwa miesiące licząc razem a ty?? 2020-06-21 07:36:17
    Będziesz nabijać bo świnia żreć musi. Będziesz płacił coraz więcej i więcej,obiecuję ci to :)
 • Ja 2020-06-18 11:41:42
  Nawet bez importu ziemniaki w tym roku bedą tanie, powiem więcej jak nie nastąpi poprawa pogody czyli brak opadów przynajmniej przez miesiąc to nie będzie miał kto tych ziemniaków kupić. U mnie w wiosce bez tradycji uprawy ziemniaków nawet ci co nie sadzili już 10 lat a sprzęt wysprzedali zasadzili sobie kilka arów bo nie będą przepłacać jak nic nie przyniesie tyle przychodu co ziemniak nawet po 1 zł za kg.
 • tego 2020-06-18 11:22:04
  bardzo dobrze że przychodzą z zagranicy tansze dzięki temu nikt nie dyktuje cen
  • lk 2020-06-18 11:39:08
   Rzecz w tym, że one są tańsze tylko dla sieci handlowej, skoro są sprzedawane jako polskie, to mają wyższą cenę. Jak będą sprzedawane jako rumuńskie, ale tańsze, to klient będzie miał prawdziwy wybór.
   • bredzisz 2020-06-18 12:25:47
    One są w promocjach po 0,99 w biedronce, polskie po 3,99
   • Jh 2020-06-19 00:23:28
    E bez przesady, kupiłem ziemniaki w markecie, rumuńskie, ale było wyraźnie napisane kraj pochodzenia Rumunia, i co ciekawe były smaczne tak jak polskie
   • max 2020-06-23 18:30:17
    JAK ZWYKLE POLAK POLAKA SZPICLUJE TAK JAK W CZASACH WOJNY!!!!!!!!!!!
 • Lewar 2020-06-18 09:54:44
  Polski Top farms, Dekopol mają zimie i kartofle w całej Polsce i Europie to jest Globalizacja, }:)
  • Rysiek 2020-06-22 23:14:34
   Chyba nie wiesz ile kiedyś produkowaliśmy ziemniaków - a ile teraz dzięki "zasranej globalizacji"
 • Tomek86 2020-06-18 08:36:11
  Piwinna IHARS znalezc w tych ziemniakach jakas chorobe i wstrzymac glosna afera caly import z Rumunii. Od razu problem rozwiazany ale przeciez Polska to taki dziwny kraj gdzie czy to PIS, PSL, SLD czy PO maja to wszystko gdzies jak np. ASF

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.215.62.41
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.