PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Przyszłość rolnictwa a ochrona klimatu

Przyszłość rolnictwa a ochrona klimatu Fot. Pixabay

Autor:

Dodano:

Tagi:

O szansach i zagrożeniach dla polskiego rolnictwa w kontekście założeń nowej WPR, dyskutowali dziś uczestnicy webinarium ph:„Przyszłość rolnictwa a ochrona klimatu. Jak wykorzystać szanse, które daje Europejski Zielony Ład?”, zorganizowanego przez Instytut Spraw Publicznych wraz z EIT Food CLC North-East oraz European Climate Foundation pod patronatem Farmer.pl.- Nie ma dziś większego wyzwania dla Europy i całego świata, niż przeciwdziałanie klimatycznej katastrofie. Zielony Ład w rolnictwie jest właśnie odpowiedzią na to wyzwanie - zaznaczyła na wstępie seminarium dr Paulina Sobiesiak-Penszko, kierowniczka Programu Zrównoważonego Rozwoju i Polityki Klimatycznej w Instytucie Spraw Publicznych. -Strategia ta wyznacza bardzo ambitne cele, które w założeniach mają zostać zrealizowane już za trzy dekady. Przemiany w rolnictwie muszą się jednak dokonywać z poszanowaniem interesów rolników i z dbałością o przyszłość rodzinnych gospodarstw.

Według Macieja Golubiewskiego, szefa gabinetu Europejskiego Komisarza ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusza Wojciechowskiego, nowe strategie dla rolnictwa UE łączą założenia ochrony środowiska i klimatu z dążeniem do utrzymania wzrostu gospodarczego UE. Ów progres nie musi mieć wymiaru stricte finansowego - oznacza w pierwszym rzędzie szanse na rozwój nowych technologii i popyt na innowacje.

Jak przyznał przedstawiciel komisarza, wyznaczone cele są aspiracyjne i polityczne, to rolą rządów państw członkowskich jest opracowanie takich krajowych planów strategicznych, które uwzględnią realia i pozwolą rolnikom wykorzystać potencjał swoich gospodarstw, nie niszcząc podstaw ich funkcjonowania. To rządy państw muszą dokonać odpowiedniej analizy szans i zagrożeń, jakie niesie z sobą realizacja założonych w Brukseli celów. Celem nadrzędnym Zielonego Ładu jest zwiększenie wkładu rolnictwa w przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i ochronę środowiska naturalnego. Autorom unijnej strategii zależy jednak na tym, by przewidziana transformacja nie zachwiała bezpieczeństwem żywnościowemu Europy.

Praktyki stosowane w polskich gospodarstwach i podejście naszych rolników do produkcji rolnej stawia nasz kraj i tak na dużo lepszej pozycji startowej w drodze do wyznaczonych w Zielonym Ładzie celów, w porównaniu do krajów takich jak Dania czy Francja, gdzie dominuje intensywne rolnictwo, w którym zużywa się do produkcji o niebo więcej nawozów czy środków ochrony roślin – podkreśla szef gabinetu J. Wojciechowskiego.

Rolnictwo znalazło się w centrum obecnego kryzysu klimatycznego, bowiem odgrywa w nim podwójną rolę – jest zarówno jego sprawcą, jak i ofiarą – zauważa z kolei Małgorzata Bojańczyk, dyrektorka Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP”. Transformacja w celu zrównoważonego i ekologicznego rolnictwa jest koniecznością, ale ważne aby była to transformacja sprawiedliwa, w której WPR zagwarantuje rolnikom wsparcie i zachęci do zmian. W opinii Małgorzaty Bojańczyk, rolnicy muszą jednak wreszcie wyjść z tzw. strefy komfortu, porzucić rutynę i poszukać dla gospodarstw nowych rozwiązań, które pozwolą od nowa zbilansować produkcję rolniczą.

-Ostatnie wydarzenia w Teksasie pokazują nam, jak głębokie i brzemienne w skutkach są zmiany klimatyczne - stwierdził dr hab. Jerzy Kozyra, profesor nadzwyczajny w Zakładzie Biogospodarki i Analiz Systemowych, w Instytucie Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. - Cenną nauką jest dla nas także sytuacja na Wiśle. Choć utrzymywanie floty lodołamaczy wydaje się nieopłacalne, na takie zimy jak obecna również musimy być przygotowani. Niezwykle ważne jest, byśmy zrozumieli powagę sytuacji i w tym kontekście kierunek działań ustalony w nowej WPR jest właściwy. Nagłe i rewolucyjne zmiany nie są jednak wskazane. Działać należy rozważnie i etapowo. Musimy wypracować systemy produkcji, które zagwarantują nam w perspektywie dostawy żywności.

Rolnictwo raczej nigdy nie będzie zeroemisyjne, bo to kłóci się z produkcją rolniczą, ale można emisję CO2 ograniczać, możemy dbać o utrzymanie węgla w glebie - zauważył prelegent. Nowe modele rolnictwa mają duży potencjał i też należy dla nich znaleźć miejsce. Przede wszystkim należy jednak zracjonalizować rolnictwo w ten sposób, by produkcja i konsumpcja żywności odbywały się na miejscu.

Do debaty zaproszono również rolników, którzy nie podważając zasadności i konieczności ochrony klimatu i środowiska, nie mogli też nie wyrazić niepokoju i obaw związanych z wdrażaniem unijnych strategii.

-Od 7 lat borykam się w swoim gospodarstwie z problemem suszy, więc popieram wszelkie inicjatywy dla przeciwdziałania niekorzystnym zmianom klimatycznym - powiedział Marek Kałużyński, rolnik z województwa lubelskiego. -Planowane w nowej WPR zmiany musze jednak ocenić krytycznie. Wymagania wobec nas drastycznie wzrosną, tymczasem wsparcie pozostanie na tym samym lub niższym poziomie. Pełne dopłaty możliwe będą uzależnione od wdrażana ekoschematów. Trudno nie dostrzec, że ograniczenie zużycia nawozów i środków ochrony roślin będzie skutkowało obniżeniem plonów, a może również czasem oznaczać ich brak. Opłacalność produkcji drastycznie spadnie, a wątpię by ceny płodów rolnych rekompensowały te straty. Wdrażanie nowych technologii uprawy, jak np. uprawy bezorkowej wiąże się z zakupem bardzo drogich maszyn i uzależnieniem rolników od serwisów, które są w stanie odpowiednio te maszyny np. skalibrować. Trudno nie obawiać się również zwiększenia kontroli, biurokracji i możliwych kar. Rolnicy już teraz mają dość tej ciągłej inwigilacji i restrykcji. Chcemy chronić klimat i środowisko, ale w gospodarstwie to musi się zgadzać biznesowo. Nie będę chyba odosobniony, jeśli wyrażę obawę, że forsowane strategie kosztami transformacji obciążą rolników. Mówię więc „tak” dla ochrony klimatu, ale nie kosztem rolnika.

-W naszym gospodarstwie od wielu lat wdrażamy bioróżnorodność, mamy spore doświadczenie w rolnictwie precyzyjnym, używamy stacji pogodowej i prowadzimy monitoring szkodników - mówi Ewa Krasnodębska, współwłaścicielka 350-hektarowego rodzinnego gospodarstwa i autorka bloga rolniknaobcasach.pl. -Uważam, że jesteśmy świadomi ekologicznie i prowadzimy odpowiedzialną produkcję. Trudno nam jednak bezkrytycznie popierać działania UE w zakresie polityki rolnej. Przez ponad dwie dekady nakłaniano rolników do zwiększania skali produkcji, tymczasem teraz zmusza się nas do jej ograniczania.


(Pełna relacja z webinarium na profilu fejsbukowym Instytutu Spraw Publicznych)Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (10)

 • REM 2021-02-25 09:42:57
  Przestańmy szarpać się o skutki a znajdźmy przyczynę zmian klimatu, jest tylko jedna to przeludnienie planety Ziemia. W szkole uczyłem się o niecałych dwóch miliardach ludzi na świecie, chińczyków było ok. 300 milionów. Teraz jest coś 7 miliardów a chińczyków ok. 2 mld. Winowajcy to chińczycy, muzułmanie, latynosi i afrykanie, a biali ludzie nie grają tu żadnej roli bo ich liczba spada. Tylko kontrola urodzeń może nas uratować ale tego nie da się pewnie zrobić, bo się nie pogodzą. Zagładzie ulegnie duża część ludzkości i zacznie się rozwój od nowa, no paru może poleci na Marsa.
  • Socjolog 2021-02-25 10:58:34
   W sumie z tymi Chińczykami mogło być dużo gorzej , ale rząd wprowadził w latach siedemdziesiątych zakaz posiadania więcej niż jednego dziecka . Największy przyrost ludności to Indie Indonezja , Pakistan i Nigeria , tam ludzie żyją za parę dolarów . Europa choć jest bogata ma problem z dzietnością , ale trudno się temu dziwić , przeciętna europejka typu Spurek woli robić karierę i nie jeść mleka , ani mięsa , trudno więc liczyć aby z takim podejściem mogła ona rodzić dzieci , takie kobiety wymrą i nic po sobie nie zostawią . Największymi trucicielami świata są jednak kraje najbardziej uprzemysłowione , a więc USA i Chiny i oczywiście Europa zachodnia , chociaż i ruscy ekologią się nie przejmują .
 • Kris 2021-02-25 09:31:41
  Moim celem jako rolnika jest zlikwidowanie hodowli zwierząt,osuszenie i zaoranie łąk,wyrwanie wszystkich drzew w gospodarstwie bo gdy ich nie będzie można spalać ich istnienie straci sens,muszę zmaksymalizować produkcję połowa bo trzeba zarobić na paliwo ekologiczne,wolę zrezygnować z części dopłat niż robić pod dyktando eurokolchozu
 • Powyższe przestępstwa nie ulegają przedawnieniu. 2021-02-25 07:57:01
  Rząd jest zorganizowaną grupą przestępczą, ich zakres administracji rządowej zniszczył całkowicie zaufanie obywatela do Państwa. Tych śmieci, zbrodniarzy , złodziei należy rozliczy, postawić w stan oskarżenia. Zniszczyliście też na tych największych w historii przestępstwach Polskie Sądownictwo , kara Was nie mnie, są instancje wyższe. W związku z modernizacjami gruntów rolnych wszystkich klas na inne cele , pod którym ograniczaliście właścicielom gruntów prawa obywatelskie(nie byli stronami postępowań, zaś wprowadziliście zmiany w księgach wieczystych i ewidencji gruntów bez opartów ) Wystawiane z każdym rokiem podatkowym nakazy(ordynacji podatkowej) nie nadają wciąż stosunku pewnego wobec ewidencji gruntów, czym innym jest ewidencja gruntów od ordynacji podatkowej, jest to wierzchołek góry lodowej niszczenia gruntów chronionych, rolnych , leśnych w obrębach miast i gmin, posunęliście się oszuści do jeszcze większych przestępstw, wyłudzeń miliardów Euro z kasy wspólnoty państw członkowskich UE.
 • Zbyszek 2021-02-25 07:39:33
  Przyjmuje się że rolnictwo opowiadania za 7 % emisji gazów cieplarnianych, Pytanie: a co z resztą?????? Ich klimat nie dotyczy???
  • Andrzej 2021-02-25 13:40:26
   Skad masz takie dane skoro wiadomo ze 30% co2 w atmosferze jest wynikiem orki tzn. utleniania masy organicznej zawartej w ziemi. Mowisz chyba tylko o spalinach maszyn rolniczych. Nastepny problem to transport prodoktow rolnych po calym swiecie. Popatrz co kupujesz w markecie i skad zamiast konsumowac je w okolicy gdzie byly wyprodukowane. Jak dla mnie system ktory mamy wypraocwany jest do wymiany. Pozdrawiam
  • Mmmm 2021-02-25 14:48:59
   Przemysł za jakieś 20% reszta to natura, głownie oceany i wulkany. A zmiany klimatu, były, są i będą. Czy ludzie będą na ziemi czy ich nie będzie.
 • Rol 2021-02-24 22:18:01
  Tak rolnictwo jest emisyjne.... Popatrzcie na te samoloty które prują niebo wypalając tony paliwa..... Tylko tego wszyscy pseudoeko z panią eurooslanka Spurek nie zobaczy bo to przecież wysoko jest....
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.228.250
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.