W bieżącym roku Rabobank oczekuje spadku wartości dodanej dla trzech sektorów o 10 proc. w porównaniu z 2019 r. Jednak bank spodziewa się, że ten spadek zostanie prawie zniwelowany w 2021 r., wówczas analitycy oczekują wzrostu wartości dodanej o 10 proc. w porównaniu z rokiem bieżącym.

W szczególności holenderscy eksperci oczekują 23 procentowego zmniejszenia wartości dodanej w drugim kwartale 2020 r. w porównaniu z tym samym okresem w poprzednim roku. W trzecim kwartale prognozowany jest spadek o 9 proc., a w czwartym kwartale spadek o 5 proc.

W produkcji trzody chlewnej przewiduje się spadek wartości dodanej o 10 proc. w drugim kwartale 2020 r. a w kolejnych dwóch kwartałach bank przewiduje zmniejszenie o 5 proc.

W przypadku ogrodnictwa Rabobank przewiduje nawet spadek wartości dodanej o 25 proc. w okresie od kwietnia do czerwca 2020 r. w porównaniu z tym samym okresem w poprzednim roku. W ciągu najbliższych trzech miesięcy wartość dodana w tej branży będzie niższa o 9 proc. niż w 2019 r. w czwartym kwartale spodziewany jest spadek o 5 proc.

Wartość dodana w produkcji mleka powinna odpowiednio spaść w kolejnych kwartałach o 10, 15 i 10 proc.

W przypadku produkcji drobiu spodziewane są straty w wysokości 10 proc. wartości dodanej w drugim i trzecim kwartale 2020 r. Według Rabobanku od października do grudnia 2020 r. wskaźnik ten spadnie o 7 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.