Wśród setek prezentowanych ciągników, kultywatorów i całej gamy mniej lub bardziej potrzebnych w gospodarstwie maszyn rolniczych, zwiedzający tegoroczne targi Agro Show mogli dostrzec coś naprawdę wyjątkowego. Owszem na poprzednich edycjach targów można było obejrzeć wiatrakowce - ale to maszyny wykorzystywane czasem w gospodarstwach do oprysków. Tymczasem w tym roku został zaprezentowany zwiedzającym....

Samolot 

I to od razu nie byle jaki. Na stoisku stał bowiem samolot odrzutowy Vision SF 50 produkowany przez firmę Cirrus Aircraft. Jest to jedyny na świecie Osobisty Odrzutowiec, który może być pilotowany przez pilotów z licencją turystyczną.

Kadłub samolotu jest zbudowany w technologii opartej o wykorzystanie włókien węglowych. Dzięki temu jest z jednej strony bardzo wytrzymały, ale jednocześnie bardzo lekki. Samolot jest wyposażony w system CAPS, co w praktyce oznacza, że jeśli zdarzy się jakaś awaria to samolot bezpiecznie i w całości wyląduje na ziemi z użyciem spadochronu.

W samolocie zastosowano silnik odrzutowy FJ33-5A produkowany przez firmę Williams, o sile ciągu wynoszącej 1800 lb. Zasięg samolotu wynosi ponad 2000 km ( można nim dolecieć na targi w Bednarach z każdego zakątka Polski i nawet jeszcze wrócić). Pilotów wspomaga awionika Cirrius Perspektive wyprodukowana przez Garmina.

Łódź motorowa 

Gdyby kogoś znudziło latanie, to po wylądowaniu i przejściu kilku kroków mógł zakupić łódź motorową produkowaną przez firmę Master Craft. Prezentowany model X24 to największa i najbardziej luksusowa łódź do sportów motorowych.

Łódź ma 18 miejsc i jest bardzo luksusowo wykończona i solidnie wykonana. Mocy niezbędnej do poruszania się po wodzie dostarczają silniki Ilmor o pojemności od 5,7 do 7,4 litra i mocy od 320 do 522 KM.

Auta użytkowe

Po ewentualnym zakupie łodzi trzeba ją jakoś przewozić z miejsca na miejsce, rolnicy mogli więc obejrzeć Land Rovera Discovery. Auto sprawdza się także doskonale przy lustracji pól czy dowozie części niezbędnych do naprawy maszyn rolniczych.

Samochód może występować w wersji zarówno 5 jak i 7-osobowej. Jego waga wynosi prawie 2 tony. Zużycie paliwa na 100 km w cyklu mieszanym producent określa na poziomie od 5,5 l lecz zapewne podczas użytkowania w terenie będzie ono wyższe. Auto ma całkiem duży prześwit wynoszący 21 cm co z pewnością będzie pomocne podczas użytkowania w gospodarstwie. 

Jeśli ktoś potrzebuje większego woła roboczego to dla niego również było coś na Agro Show. Jeden z wystawców prezentował typowo rolnicze auto Nissana Navarę. Jego konstrukcja od lat sprawdza się w najcięższych warunkach użytkowani. Prezentowana na targach wersja z podwójną kabiną pozwala na przewóz pięciu osób.

Dodatkowo na otwartej skrzyni ładunkowej można przewieść big-baga nawozu lub nasion ( maksymalna ładowność auta wynosi ponad 1000 kg) a wymiary skrzyni pozwalają na wstawienie na nią europalety. Całość wprawia w ruch silnik diesla o pojemności 2,3 litra i mocy 160 KM.

Na wystawie było obecny także UAZ Pickup, który kontynuuje długą historię samochodów użytkowych zza wschodniej granicy. Pod jego maską siedzi benzynowy silnik ZMZ-40906 o mocy 150 KM i momencie obrotowym 230 Nm. Producent dość bogato go wyposażył, warto wspomnieć, że ma skórzaną tapicerkę, klimatyzację oraz kamerę cofania. Jednak jest to ciągle auto użytkowe o ładowności 725 kg i solidnej ramowej konstrukcji. 

Samochody luksusowe

Gdyby jednak ktoś bardziej cenił luksus nad wartości użytkowe auta, to i dla niego znalazło się coś ciekawego. Jaguar F-Type zwraca na siebie uwagę zarówno stylizacją jak i pomrukiem silnika. A ten potrafi być naprawdę ekscytujący jeśli wybierze się wersję V8 o pojemności 5 litrów i mocy 575 KM.

Jeśli ktoś woli mniejszy poziom adrenaliny to może wybrać 3 -litrowy silnik o mocy 380 KM lub tez całkiem zwyczajny silnik o pojemności 2 litrów i mocy zaledwie 300 KM. Wszystkie silniki występują tylko w wersji benzynowej. Waga auta to tylko 1600 kg. Większą radość z jazdy może sprawić tylko wasz ukochany ciągnik. 

Elektryki 

Auta elektryczne na Agro Show reprezentował Hyundai IONIQ. To tak naprawdę samochód hybrydowy, wyposażony zarówno w silnik spalinowy jak i elektryczny. Zamontowano w nim benzynowy silnik 1.6 GDI  z bezpośrednim wtryskiem paliwa o mocy 105 KM. Do tego IONIQ jest wyposażony w silnik elektryczny o mocy 43,5 KM. Jest on zasilany z akumulatorów litowo-jonowych o pojemności 1,56 kWh. Dodatkowo podczas hamowania silnik elektryczny służy jako prądnica ładująca akumulatory. Napęd elektryczny jest wykorzystywany przy ruszaniu oraz przyśpieszaniu.