Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi obrady poświęcone sytuacji w rolnictwie po zimie. Są na niej obecni przedstawiciele komitetu protestacyjnego w Bydgoszczy.

- Jestem zdziwiony, że pan minister nie przyjechał do drugiego pod względem produkcyjnym województwa, żeby zobaczyć zakres tej tragedii  – mówił Antoni Kuś, przewodniczący komitetu protestacyjnego. Zaproponował szczegółowe rozmowy z ekspertami protestujących i przedstawicielami ministra rolnictwa. Przyłączył się do tego Józef Nowak, drugi przedstawiciel protestujących.

Minister odniósł się do postulatów, przedstawianych przez protestujących i omówił projekt pomocy poszkodowanym przez mrozy.

Uznał, że czas przygotować projekt podatku dochodowego, aby nie zarzucano dłużej, że rolnicy są uprzywilejowani. W tym projekcie można wrócić do sprawy zwrotu podatku akcyzowego – w niektórych państwach jest on uwzględniany w ulgach w tym właśnie podatku. Zwrot akcyzy obecnie rośnie.W 2007 r. wynosił 55 gr, teraz - 95 gr.

- Ceny paliw rosną, ale rośnie też cena mleka i żywca wieprzowego – odparł minister na zarzut zgłoszony z sali, że rosnący wzrost akcyzy to skutek wzrostu cen paliw.

Minister uznał, że pomoc dla młodego rolnika jest znaczna, funkcjonuje wiele programów, z których korzystają młodzi. Postulowane dopłaty bezpośrednie zrównane z tymi, jakie są dla starej „Piętnastki”, są zgodne ze stanowiskiem ministerstwa, które podzielają też wszystkie organizacje i związki rolnicze.

- Chcę bardzo serdecznie podziękować komitetowi strajkowemu za ten postulat – mówił Sawicki. – Projekt reformy przedstawiony przez unijnych urzędników jest niewystarczający. Nadal Polska proponuje, aby płatności były realizowane według nowego prostego systemu. Podstawą do płatności powinna być powierzchnia użytków rolnych uzupełniona o płatności ONW i dla obszarów cennych przyrodniczo.

Sawicki powiedział też, że „Polska sprzeciwia się koncepcji zazielenienia”, a dotychczasowe mechanizmy wystarczą, aby „europejskie rolnictwo było zazielenione”. Wymóg wyłączenia 7 proc. z upraw uznał za „absurdalny”.

Zapowiedział, że w najbliższym tygodniu będzie przedstawione stanowisko oficjalne dotyczące unijnej propozycji dopłat bezpośrednich.

- Czynimy wszystko, aby poziom dofinansowania w kwotach dopłat uzupełniających mógł być zrealizowany w pełni – stwierdził w kontekście zapowiedzianej modulacji dopłat w 2012 r.

Minister powiedział, że zwrócił się „do Agencji Nasiennej o rozważenie możliwości odstąpienia od pobierania opłat o wzajemne wspieranie się nasionami przez rolników”:

- Jeśli nie będzie pozytywnej odpowiedzi, podejmiemy inicjatywę legislacyjną stwarzającą taką możliwość.

Obrady Komisji trwają.