- Umowy zawarliśmy z 43 rolnikami, na łąki o powierzchni ok. 105 hektarów - powiedział kierownik Ośrodka Hodowli Żubra Białowieskiego Parku Narodowego Jerzy Dackiewicz. Wybierano te tereny, gdzie są żubry. Większość łąk leży w północnej części puszczy, ale są też zakontraktowane tereny w części południowej.

Park miał na ten cel ok. 250 tys. zł z projektu "Ochrona in situ (w środowisku) żubra w Polsce - (część północno-wschodnia)", w dużej części dofinansowanego z UE. W ramach rocznej umowy dzierżawy, właściciele łąk mają w obowiązkach m.in. skoszenie trawy, przygotowanie i pozostawienie siana na miejscu z przeznaczeniem na zimową karmę dla żubrów. Po zimie łąka powinna być uprzątnięta.

Dzierżawy mają być jednym ze sposobów minimalizowania szkód w uprawach, które powodują żubry żerując na polach i łąkach prywatnych właścicieli. Były zainicjowane w 2007 r. w ramach realizacji projektu z unijnego funduszu Life. Teraz są kontynuowane, z roku na rok rolników przybywa.

Dackiewicz dodał, że na razie żubry nie korzystają z przygotowanego dla nich siana ze względu na sprzyjającą pogodę. Zwierzęta wolą szukać pożywienia w puszczy, zwłaszcza że w tym roku obrodziły żołędzie, które są ich przysmakiem.

Z danych Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Białymstoku wynika, że w 2011 roku wypłaciła rolnikom za szkody wyrządzane przez żubry 449 tys. zł. Wniosków o takie odszkodowania było 91. W tym roku wpłynęło około 100 wniosków i wypłacono 360 tys. zł. Rzeczniczka RDOŚ Małgorzata Wnuk zaznacza jednak, że nie oznacza to, iż odszkodowań za 2012 rok będzie mniej. RDOŚ spodziewa się jeszcze kolejnych wniosków.

Wnuk podkreśliła, że około 80 proc. szkód powodowanych przez żubry w Podlaskiem ma miejsce w okolicach Puszczy Knyszyńskiej, gdzie również żyją żubry. Jest to związane głównie z tym, że wokół tej puszczy jest sporo dużych upraw rzepaku i żubry lubią tam żerować. RDOŚ przygotowuje na zimę dokarmianie żubrów w Puszczy Knyszyńskiej.

W okolicach Puszczy Białowieskiej żubry podjadają zgromadzone na polach w stogach siano. Kontraktowanie siana ma zapobiec stratom rolników.