Obecnie stawki skupu mokrego ziarna oscylują wokół 400 zł/t, tymczasem za suche ziarno (o wilgotności 14%) można uzyskać średnio 600 zł/t. Bez względu na rejon kraju ziarno ma dziś jednak bardzo wysoką wilgotność. Na południu Polski, gdzie zbiory już trwają, waha się ona zwykle w granicach 32-34%. W pasie środkowym wilgotność utrzymuje się już na poziomie 35-38%, a na północy kraju nierzadko sięga 42% i więcej.

Na zbiór decydują się tam nieliczni, nawet jeśli rośliny osiągnęły już fizjologiczną dojrzałość. Deszczowa jesień sprawiła, że na wiele plantacji zwyczajnie nie da się teraz wjechać kombajnem.

Żniwa będą więc opóźnione o 2-3 tygodnie. Kukurydzę młócą teraz ci, którzy zdecydowali się już sprzedać mokre ziarno, lub też posiadają własne suszarnie. Pozostali nadzieje pokładają w zapowiadanym przez meteorologów ociepleniu. Wychodzą z założenia, że nawet jeśli wilgotność spadnie o 1 czy 2 %, to i tak warto zaczekać.

Urządzenie na wynajem
Suszenie ziarna jest już usługą powszechnie dostępną w każdym regionie. Zainteresowani mogą zarówno wynająć suszarnię do własnych potrzeb, jak i zlecić suszenie na miejscu w swoim gospodarstwie. Stawki za wynajęcie suszarni bywają różne, w zależności od marki urządzenia, jego pojemności i wydajności, oraz czasu użyczenia maszyny. Niektóre firmy stosują stawki dobowe, inne tygodniowe lub sezonowe.

-Wynajem suszarni o pojemności 12t kosztuje u nas 1500 zł za dobę, przy dłuższych terminach można tą stawkę negocjować – mówi przedstawiciel firmy „Goździcki Agroserwis” z Wielkopolski.

Taka sama stawka za każdą dobę wynajmu suszarni, z tym że o pojemności 13t, obowiązuje w firmie „Agripak”, również z Wielkopolski. Oferuje ona również możliwość wynajmu suszarni na cały sezon (październik, listopad) i wówczas cena w zależności od modelu maszyny wynosi 35-45 tys. zł.

W „Pedrotti Polska” na Dolnym Śląsku suszarnie mobilne są wynajmowane na okres minimum 7 dni. Im dłuższy okres najmu, tym korzystniej dla rolnika, bo płaci niższą stawkę godzinową. Stawki te zaczynają się od 45zł/h. Najemca musi uiścić wpierw opłatę stałą (postojową), uzależnioną od modelu urządzenia. Końcowe rozliczenie polega na sczytaniu z licznika maszyny przepracowanych w gospodarstwie godzin i przemnożeniu ich przez stawkę godzinową. Opłata postojowa wliczana jest w poczet należności. Firma zapewnia montaż i demontaż urządzenia, a także szkolenie w zakresie obsługi. Zamawiający suszarnię musi się też liczyć z dodatkową opłatą za jej transport do gospodarstwa.

Stacjonarnie w firmie
Jeśli chodzi o usługowe suszenie ziarna, trudno wskazywać średnią. Najniższe stawki proponują w tym zakresie firmy świadczące usługę stacjonarnie. Są to jednak firmy zajmujące się również skupem, a więc oferta skierowana jest głównie do rolników, którzy zdecydują się na rozliczenie usługi w zapłacie za dostawę. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wysuszone ziarno rolnik zabrał z powrotem do gospodarstwa, ale biorąc pod uwagę koszty transportu, nakłady czasu i pracochłonność, operacja często może być po prostu niopłacalna. No, chyba że stawka będzie na tyle atrakcyjna, że przedsięwzięcie w rachunku ekonomicznym przyniesie zysk, a rolnik i tak potrzebuje ziarna na paszę dla zwierząt.

Dla przykładu, we wspomnianej wielkopolskiej firmie „Agrito” za wysuszenie 1 tony ziarna o każdy procent wilgotności zapłacimy 6-7 zł. Dolnośląska firma „Feerum”, która też świadczy taką usługę stacjonarnie, za wysuszenie 1 t kukurydzy o 1/% liczy sobie 6 zł. Ceny takiej stacjonarnej usługi oscylują jednak zwykle w granicach 8 zł/t/% i są zwykle pochodną stosowanej technologii i wydajności urządzeń.

-Możemy oferować takie stawki, ponieważ wykorzystujemy innowacyjną technologię niskotemperaturową – wyjaśnia inż. Wojciech Marciszyn, dyrektor handlowy „Feerum”. -Ziarno jest suszone wieloetapowo, a nasze urządzenia są wyposażone w systemy odzyskiwania ciepła. Dzięki temu nawet tak wilgotne ziarno jak w tym roku, możemy wysuszyć taniej i szybciej, niż usługodawcy suszący ziarno jednoetapowo.

Technologia suszenia, co warto w tym miejscu zauważyć, będzie w tym roku miała duży wpływ na jakość ziarna. Ze względu na wysoką wilgotność, ziarno w tradycyjnych suszarniach będzie przez dłuższy niż zazwyczaj czas wystawiane na działanie wysokich temperatur, a więc ziarniak może potem pękać. Niestety, firmy oferujące suszenie dwuetapowe z chłodzeniem i leżakowaniem ziarna, nastawione są raczej na duże zamówienia. W przypadku „Feerum” mówimy o zleceniach zaczynających się od 500t ziarna. Wielu tej skali usługodawców zleceń już nie przyjmuje, bo umowy zawierało już w lipcu i w sierpniu.

Niepewność małych
Wielu małych usługodawców, wśród których są głownie rolnicy, cenników jeszcze nie posiada i to z kilku powodów. Pierwszy to opóźnione żniwa i nikłe zainteresowanie zleceniodawców.

-Mam suszarnię na 17t ziarna kukurydzy. Z zależności od ilości ziarna mogę je suszyć za 8-10 zł/t/%. W ubiegłym roku klienci się ustawiali w kolejce, a teraz nikt nawet o cenę nie zapyta – skarży się usługodawca spod Skierniewic w woj. łódzkim.-Nie ma chętnych, bo wszyscy sprzedają „na mokro”.

Kolejny powód to rosnące ceny gazu, którym opalane jest większość suszarni wykorzystywanych przez usługodawców.

-Założyłem, że będę brał 10 zł/t/%, ale pewności nie mam – przyznaje właściciel suszarni w Kobylinie w woj. wielkopolskim. –Mam suszarnię opalaną gazem, a jego cena właśnie wzrosła i zapowiadane są kolejne podwyżki. Jeśli kupię gaz po wcześniej uzgodnionej z dostawcą cenie, to stawka się utrzyma, jeśli gaz zdrożeje, to suszenie ziarna także musi kosztować więcej.

-Biorąc pod uwagę nowe ceny gazu, to powinienem brać po 15 zł/t/%, a to może być za drogo dla okolicznych rolników – ubolewa z kolei rolnik-właściciel suszarni z woj. podlaskiego.- Z drugiej jednak strony wilgotność ziarna sięga u nas nawet 43%, więc suszenie każdego wsadu będzie trwało 2 godziny dłużej. Naprawdę jestem w kropce. Wiem też, że wielu gospodarzy ziarno zbiera na CCM czy pakuje w rękaw, więc zleceń będzie mało.

Olej opałowy czy węgiel również są paliwem drogim. Niektórzy posiadacze zasilanych tymi paliwami suszarni, koszty paliwa przerzucają na zleceniodawcę. W bardziej komfortowej sytuacji są usługodawcy, opalający suszarnię drewnem, ale urządzeń na taki opał pracuje w usługach niewiele.

W gospodarstwie
W przypadku małych firm usługowych, czy usług świadczonych przez rolników, stawki za suszenie kukurydzy są nieco wyższe, niż w przypadku dużych firm skupowych. Tu średnia utrzymuje się na poziomie 10 zł/t/%, choć znajdziemy i oferty znacznie poniżej, np. 7 zł, jak i powyżej, np. 13 zł/t/%. Cena zależy przede wszystkim od ilości ziarna do wysuszenia. Obok stawek za 1 tonoprocent funkcjonują na rynku również stawki za 1 tonę ziarna wysuszonego do wilgotności 13,5 – 14%.W minionych latach takich ofert pojawiało się na portalach ogłoszeniowych niemal tyle samo, co ofert z ceną za 1 t/%.

Fakt, że teraz jest ich niewiele wynika z tego, iż w porównaniu do lat ubiegłych stawki musiałyby znacząco wzrosnąć ze względu na dużą większą wilgotność ziarna, a więc większy koszt potrzebnego paliwa i czasu pracy urządzenia. Z naszej sondy wynika, że wysuszenie tony ziarna kukurydzy o wilgotności 30% kosztuje średnio 120 zł, tyle że zwykle wilgotność jest większa. Każdy zaś procent w górę może zleceniodawcę kosztować nawet 10 zł drożej.

Zasypani ziarnem?
Choć niektórzy usługodawcy skarżą się na niewielkie zainteresowanie klientów, niektórzy wprost przeciwnie – zleceń już nie przyjmują. Czy rolnicy mogą więc spokojnie zaczekać, skalkulować i usługe suszenia zlecić w ostatniej chwili?

-Zbiory się opóźniają, rolnicy zwlekają, ale wreszcie to ziarno trzeba będzie zebrać - uważa Wojciech Dymarski z firmy „Agrito”. - Obawiam się, że wszyscy ruszą kombajnami w pole w tym samym czasie i nagle wszystkie firmy zostaną zasypane ziarnem, które trzeba będzie wysuszyć. W Wielkopolsce już niektóre podmioty wprowadzają zapisy na suszenie, więc radziłbym rolnikom zawczasu o tym pomyśleć.

A oto kilka ofert usług (netto) w zakresie suszenia ziarna kukurydzy, zebranych na podstawie naszej sondy:

GR Lipsk, woj. mazowieckie –12 zł/t/%
GR Celigów, woj. łódzkie – 8-10zł/t/%
„Agrito”, Topola Wielka, woj. wielkopolskie – 6-7 zł/t/%
„Feerum”, Chojnów, woj. dolnośląskie – 6 zł/t/%
„Goździcki – Agroserwis”, Szczytniki Czerniejewskie, woj. wielkopolskie – 10 zł/t/%
GR Kobylin, woj. wielkopolskie – 10 zł/t/%
GR, Kraśnik, woj. lubelskie – 12 zł/t/%
GR Bielsk Podlaski, woj. podlaskie – 11 zł/t/%
GR Jędrzejów, woj. świętokrzyskie – 9 zł/t/%
GR, Wieruszów, woj. łódzkie - 120 zł/t przy wilgotności do 30% (powyżej stawka negocjowana)