Europosłanka Sylwia Spurek od lat walczy o ograniczenie spożycia produktów pochodzących od zwierząt. Nie dalej jak we wrześniu, przedstawiła postulat dot. zakazu polowań, wędkarstwa i wykorzystywania zwierząt w cyrkach, a także 100% zakazu hodowli zwierząt do 2040 r. - propozycję nowej, tzw. Piątki dla Zwierząt:

Jej marzeniem jest też doprowadzenie do zakazu reklam mięsa, a także wprowadzenie 0% VAT na żywność produkowaną bez eksploatacji i zabijania zwierząt.

W ostatnich dniach za pomocą mediów społecznościowych podzieliła się kolejnym swoim pomysłem: - A może osoby jedzące produkty odzwierzęce, świadomie narażające się na nowotwory, choroby serca czy cukrzycę typu 2, powinny płacić wyższą składkę na ubezpieczenie zdrowotne? Znając ryzyka i mając dostęp do innej żywności? - zastanawia się Sylwia Spurek na swoim profilu FB.

Wszystkie takie pomysły europosłanki spotykają się z żywą dyskusją ze strony mięsożerców, no i oczywiście ze strony środowiska rolników.

O to, jaki jest stosunek aktualnego kierownictwa resortu rolnictwa do pomysłów europosłanki Sylwii Spurek, które dążą wprost do wyeliminowania hodowli zwierząt na mięso i mleko, m.in. poprzez wprowadzenie zakazu spożycia tego typu produktów - zapytaliśmy podczas konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa i rozwoju wsi:

Jak nowy minister rolnictwa będzie walczył z ASF?

Czy resort rolnictwa ma plan, który uratuje rentowność produkcji rolniczej?

Holding Spożywczy i wspieranie małego przetwórstwa - jak to pogodzić?

Kowalczyk: Warunkowość to będzie istotny element opłacalności produkcji dla rolników

Zapraszamy do obejrzenia retransmisji wystąpienia Henryka Kowalczyka podczas konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie.