Rolnicy już gromadzą się przy Katedrze przed zapowiedzianym na godz. 11.30 przemarszem przez miasto.

- W proteście biorą udział rolnicy z powiatu piotrkowskiego, Skierniewic, Rawy – mówi Katarzyna Wocheń. – Protest zorganizowała izba rolnicza, spodziewamy się nawet 600 osób, w tej chwili jest około 150 osób.

Jak informuje Tomasz Kujawski z izby rolniczej, protestujący przejdą Piotrkowską pod Urząd Wojewódzki, aby złożyć tam swoje postulaty. Jest ich dziewięć.

- Po pierwsze chcemy rekompensaty za straty spowodowane ASf – mówi Tomasz Kujawski. – Powinna być uruchomiona preferencyjna linia kredytowa. Trzeci postulat to kontrola mięsa i przetworów mięsnych sprowadzanych z zagranicy pod kątem ASF. Chcemy też rozliczenia winnych za brak ochrony granic przed przedostaniem się wirusa – można było założyć ogrodzenie, przeprowadzić odstrzał dzików. Domagamy się również sprawdzenia przez urząd antymonopolowy zmowy cenowej – zakłady mięsne wykorzystują ASF do obniżenia ceny. Potrzebna jest niezależna ocena poubojowa żywca wieprzowego – chodzi o klasyfikowanie, rozliczanie mięsności. Kolejny postulat to likwidacja dzików w strefie buforowej i na terenach zagrożonych. Ponadto chcemy wprowadzenia w PROW wsparcia inwestycji w lokalne rzeźnie. Domagamy się również przygotowania skupu świń na rezerwy materiałowe z określeniem minimalnej ceny w przypadku pojawienia się ASF.

Protest planowany jest do ok. godz. 14.