„Szanowni Rolnicy, S.M. Bielmlek informuje że zobowiązania finansowe wobec Państwa zostaną na pewno uregulowane. Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość. Zarząd” – esemesy tej treści, zamiast należnych za wrzesień pieniędzy, odbierają rolnicy dostarczający mleko do Bielmleku.

Spółdzielnia kierowana przez Tadeusza Romańczuka (wiceministra rolnictwa w okresie od lipca 2018 do sierpnia 2019) jest zagrożona upadłością. Jak podaje portal bielsk.ue, potwierdził w sądzie, że wniosek o upadłość został złożony. „Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, iż wnioskującym jest prawdopodobnie firma, której Bielmlek jest dłużny kilkanaście milionów złotych” - podano.

A jaka jest sytuacja rolników? Spółdzielnia dłużna jest im od kilku tysięcy złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy. Poza tym udziałowcy spółdzielni odpowiadają za jej długi do wysokości swoich udziałów – a te spółdzielnia podniosła niedawno do 100 tys. zł.

Dziś o godz. 10  miał się rozpocząć kolejny protest rolników przed budynkiem spółdzielni.

Jak mówi Krzysztof Tołwiński, wnioski o upadłość złożyły w sądzie gospodarczym w Białymstoku dwie firmy: Interfood i Hoogwegt Polska – z udziałowcami holenderskimi. Stało się to prawdopodobnie już pod koniec sierpnia.