PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Wojciechowski: Zapewnienie możliwości rozwoju małym i średnim gospodarstwom to główny cel reformy WPR

Wojciechowski: Zapewnienie możliwości rozwoju małym i średnim gospodarstwom to główny cel reformy WPR
Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski; fot. PTWP

Ratowanie i zapewnienie możliwości rozwoju małym i średnim gospodarstwom to główny cel reformy Wspólnej Polityki Rolnej – mówił dzisiaj we Wrocławiu unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. To właśnie na tych gospodarstwach oparty jest polski system rolniczy - dodał.Dzisiaj we Wrocławiu odbyła się konferencja "Wyzwania dla bezpieczeństwa żywności w zmieniającym się świecie. Głód to największy wstyd XXI wieku", organizowana przez europosłankę Beatę Kempę.

Wśród panelistów znaleźli się m.in. koordynatorka ruchu na rzecz poprawy stanu wyżywienia i zastępczyni sekretarza generalnego ONZ Gerda Verburg, dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego prof. Jarosław Pinkas, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Norbert Kaczmarczyk, dyrektor Caritas Wrocław ksiądz Dariusz Amrogowicz, oraz prezes Fundacji Serce dla Afryki Adam Gardynik.

- Dyskutujemy m.in. na temat głodu, jako największego wstydu i hańby XXI wieku, dzielimy się uwagami, począwszy od diagnozy, a skończywszy na tych najlepszych praktykach - mówiła Kempa podczas briefingu prasowego.

Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, który również był gościem konferencji podkreślił, że ta dyskusja jest potrzebna, aby wspólnie zastanowić się, na ile rolnictwo i zmiany w nim wprowadzane będą służyć bezpieczeństwu żywnościowemu.

Poinformował, że we wtorek Parlament Europejski zatwierdził reformę Wspólnej Polityki Rolnej. Poparło ją - jak mówił - 452 posłów przeciwko 178. - To największa reforma wspólnej polityki rolnej od 30 lat, która przestawia rolnictwo na funkcjonowanie w sposób bardziej zrównoważony - powiedział.

Jak ocenił, stwarza ona dobre podstawy do tego, żeby rolnictwo europejskie stało się bardziej przyjazne dla środowiska, klimatu, dobrostanu zwierząt, a także, żeby skorzystali na tym sami rolnicy.

Wskazał, że w centrum tej reformy są małe i średnie gospodarstwa. - Przewidujemy dla nich wzmocnienie wsparcia, nie chcemy, żeby te gospodarstwa znikały. W ciągu jednej dekady w Unii Europejskiej zniknęło niestety 4 mln takich gospodarstw, a tempo ich likwidacji to było mniej więcej tysiąc gospodarstw dziennie. Małe i średnie gospodarstwa traciliśmy w niesłychanie szybkim tempie i to się ma zmienić - mówił Wojciechowski.

- W pakiecie legislacyjnym, który przyjęliśmy, jest mnóstwo instrumentów, z których rolnicy mogą skorzystać pod warunkiem, że państwa członkowskie wprowadzą to do swoich krajowych planów strategicznych - tłumaczył. Poinformował, że każdy kraj członkowski UE, w tym także Polska, musi taki krajowy plan przygotować i do końca roku złożyć w Komisji Europejskiej. - Komisja będzie następnie je analizować i zatwierdzać bądź odmawiać zatwierdzenia - dodał.

Wojciechowski ocenił, że reforma ta daje szanse np. rolnictwu ekologicznemu. - Ogromnie rośnie na świecie zapotrzebowanie na zdrową żywność. Małe i średnie gospodarstwa - jeżeli się stworzy system wspierania ich w uzyskiwaniu certyfikatów ekologicznych - mogą na tym ogromnie skorzystać. Polska ma znakomite warunki, żeby być jednym z głównych potentatów w produkcji żywności ekologicznej - zauważył.

Dodał, że reforma kładzie nacisk m.in. na krótkie łańcuchy dostaw, dostawy na lokalny rynek, systemy jakości. - To także rolnictwo precyzyjne, a więc płacenie rolnikom i nawet umożliwianie inwestycji w tym zakresie, żeby rolnicy właściwie stosowali nawozy, tam gdzie rzeczywiście są potrzebne, a nie wysiewali je na próżno, żeby m.in. opierali się na obserwacjach satelitarnych. Niesłychanie ważny jest także dobrostan zwierząt, płacenie za takie praktyki, które też wielu rolników dobrowolnie od dawna wprowadza: letni wypas bydła, więcej przestrzeni w budynkach, żeby zwierzęta nie były nadmiernie stłoczone, chów na ściółce, wybieg dla zwierząt, oparcie hodowli na własnych paszach - to są te rzeczy, które mogą znakomicie pomóc tym małym i średnim gospodarstwom - przekonywał.

Jak zaznaczył, polski system rolniczy oparty jest właśnie na małych i średnich gospodarstwach. W Polsce jest 1,3 mln gospodarstw rolnych, z czego 950 tys. ma nie więcej niż 10 hektarów, a 1,16 mln nie więcej niż 20 hektarów.

- Jeśli państwa członkowskie wykorzystają to, a następnie wykorzystają to rolnicy, to naprawdę będziemy mieli wielką zmianę w rolnictwie europejskim - wskazał.

Nawiązując do tematu konferencji podkreślił, że Unia Europejska nie ma takich aspiracji, żeby zasypać świat swoją żywnością, a rozwiązanie problemów głodu polega na tym, żeby żywność była produkowana na miejscu w ramach krótkich dostaw, na dostarczaniu technologii, doradztwa i dzieleniu się dobrymi praktykami. - To jest kluczowe, żeby wesprzeć świat walczący z głodem - powiedział unijny komisarz.

- To też zrównoważenie produkcji rolniczej. To co powinno być taką ważną przestrogą, że jeżeli pójdziemy w rolnictwo przemysłowe i dopuścimy do tego, żeby dalej trwał proces zamiany rolnictwa w przemysł, to stracimy bezpieczeństwo żywnościowe. To nie może być wielki wyścig na intensywność produkcji. To musi być zrównoważona działalność rolnicza. To popieramy i to jest jedyny sposób na to, żeby zapewnić światu zwalczenie tego, co jest rzeczywiście hańbą XXI wieku, czyli głodu w niektórych regionach świata" - mówił. Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (47)

 • brzoza 2021-12-01 20:49:17
  Holender ma sad 17 ha zatrudnia Polaków do zbioru chyba z 5 albo więcej. Znajomy ma z 20 ha i krowy roboty na cały rok.Wydzierżawił z 60 ale pod lasem i zwierzyna niszczy że szkoda siać . Za parę lat skończy się dzierżawa i będzie spokój. Inny jedzie na kapuście nawet dopłat nie bierze tyle ma roboty na 5 ha. Niedaleko mają z 1000 ha zboże jak słupy telegraficzne tak gęsto zboku żwirownia , a w tym roku to się żytko nie wykłosiło bo za sucho na piachu. Ale urosły mu wiatraki w większej ilości. Nie wielkość gospodarstwa tylko wielkość produkcji się liczy i chęć do pracy. Ale najłatwiej wywołać nienawiść do ludzi , jeden do drugiego. I na ich nieszczęściu dorwać się do władzy a wtedy zawsze ktoś zapłaci parę milionów za likwidacje stoczni , kopalni , przejęcie cukrowni , browarów , ciepłownictwa wartych miliardy.
 • ad64 2021-11-28 06:27:39
  Byłem we Francji 20 lat temu przed wejściem Polski do UE i miałem przyjemność posłuchać wypowiedzi strego Francuskiego Rolnika który powiedział '' UE uczyniła z Nas żebraków'' teraz robi to z nami.
  • Maxiu 2021-11-28 08:46:03
   Zmień płytę bo to już nudne jest, ciągle to samo piszesz.
 • 123 2021-11-28 00:42:21
  Czytam wasze komentarze i dochodzę do wniosku że jeden drugiego w łyżce wody by utopił a zwłaszcza ci 100 hektarowcy zawiść przez was przemawia wstyd mi za was pycha kroczy przed upadkiem co ci przeszkadza 10 hektarowy nie możesz znieść że żyje? Bo miałbyś 310 ha a tak masz tylko 300? Jak tacy jesteście za globalizacją to uważaj bo najpierw ty przejmiesz sąsiada 10 ha a potem przyjdzie korpo i przejmie takiego malutkiego jak ty żebyś potem nie płakał i nie nawolywal do strajków bo nikt ci nie pomoże
  • Grs 2021-11-28 09:00:36
   Są gospodarstwa większe i mniejsze do 300ha jest gospodarstwo rodzinne, wszystkie mają prawo istnieć i powinny być równo traktowane. Nikt nikomu na siłę ziemi nie zabierze dla każdego jest miejsce na rynku. Chodzi o to że rolnictwo polskie jest silną gałęzią gospodarki udało się zniszczyć przemysł motoryzacyjny, huty, stocznie, cementowni itd a teraz jakiś dzban oderwany od rzeczywistości pracuje nad niszczeniem polskiego rolnictwa,już producenci trzody są na wykończeniu a chodzi o to żeby wszystkie kierunki się rozwijały bo to naczynia powiązane. Polska jest potęgą na skalę europejską w produkcji zbóż w tym kukurydzy, owoców miękkich, mleka , ziemniaków była cukru bo zostali nam tylko KSC dzięki Panu z którego chcieli głupka zrobić. I chodzi o to żeby tego nie zepsuć jest miejsce na wszystko na małe gospodarstwa na ekologię, sprzedaż bezpośrednią ale również na produkcję towarową, teraz już też polekologiczną ze względu na wycofane substancje i ceny nawozów.
 • Grs 2021-11-27 22:40:33
  Co ten człowiek bredzi Polska jest znaczącym graczem jeśli chodzi o rolnictwo w UE co z tego że jest dużo małych gospodarstw niech się skupi na gospodarstwach towarowych a nie gada skróceniu łańcucha dostaw. Załóżmy np u mnie 100 ton rzepaku, 200 pszenicy, 200 kukurydzy 50t grochu, 1000t buraków i co ja mam to sprzedać na rynku/targowisku. Czy ten człowiek postradał zmysły?
  • Marek 2021-11-27 22:44:46
   To jest promowanie małych trucicieli bo kto kontroluje małe gospodarstwa? Nikt. Jedzie w południe z opryskiem bo sąsiad już opryskał to on też musi.
   • 123 2021-11-28 00:44:39
    Duży truciciel jest lepszy? Fakty mówią coś innego
   • Jarek 2021-11-28 08:27:47
    Dużego co chwilę PIORIN kontroluje i Agencja a małego?
   • 123 2021-11-28 16:00:26
    Jarek Marek pitu pitu jak sprzedasz rzepak zboże czy burak czy pomidor to bez badań labo w tym na pozostałość sor nie przejdzie nawet gdybyś chciał sprzedać z 1 ha a nie z 300 więc nie pier..... cie głupot prędzej dużego obszarnika będzie stać na jakiś przekręt i posmarować niż małego. Tak samo z hodowlą zwierząt
 • Onet 2021-11-27 22:29:25
  Dalsze kiszenie skansenu...
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 107.21.85.250
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum


KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.