Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym weszła w życie 18 lipca. Świadczenie w formie bonu turystycznego będzie przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy "Rodzina 500 plus".

Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i "500 plus" im się nie należy. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością - dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

Za pomocą bonu można już płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne wyłącznie na terenie Polski. Pamiętajmy, że bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Jak aktywować bon turystyczny?

Bon turystyczny można aktywować tylko po zarejestrowaniu w PUE ZUS np. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej.

Niezbędny do tego będzie dodatkowo numer telefonu oraz adres e-mail. A w przypadku Profilu Zaufanego - mail oraz hasło do Profilu Zaufanego. Po zarejestrowaniu w platformie PUE ZUS otrzymamy numer do logowania.

Niestety, jeżeli ktoś zmienił dowód osobisty, musi liczyć się z tym, że dane zostaną zmigrowane do profilu PUE ZUS ze starego numeru dowodu osobistego, którego nie możemy samodzielnie i ręcznie edytować.

Dopiero po wejściu na platformę PUE ZUS można aktywować bon i otrzymać kod na maila, za pomocą którego zapłacimy zarejestrowanemu pomiotowi turystycznemu w Polskiej Organizacji Turystycznej.

Kiedy zapłacimy bonem, otrzymamy dodatkowe potwierdzenie tej płatności SMS-em na nasz numer telefonu.

Lista zarejestrowanych podmiotów jest już udostępniana na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej.