PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Podwyżki w podatku rolnym za 2020 rok

Podwyżki w podatku rolnym za 2020 rok
Wiekszośc rolników zapłaci w tym roku wyższy podatek rolny, Foto: GT

W tym roku rolnicy muszą zapłacić większy podatek rolny, bo wzrósł wskaźnik według którego liczona jest stawka - średnia cena 1 dt żyta wyliczona przez GUS.Wysokość podatku rolnego zależy od średniej ceny skupu żyta, podatek leśny zależny jest od średniej ceny sprzedaży drewna. Obydwa wskaźniki poszły w górę, a więc zapłacić musimy więcej.
Główny Urząd Statystyczny już w październiku ub.r. poinformował, że średnia cena skupu żyta, na podstawie której wylicza się podatek rolny na następny rok wzrosła z 54,36 zł za 1 decytonę, co stanowiło podstawę wyliczeń podatkowych w 2019r., do 58,46 zł/1dt żyta. Taką cenę ustalono wg zasad ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2019 r. poz. 1256 i 1309), a więc jest to średnia z 11 kwartałów poprzedzających kwartał poprzedzający rok podatkowy 2020.

Za 1 ha przeliczeniowy gruntów, będących częścią gospodarstwa rolnego, zapłacić trzeba podatek stanowiący równowartość 2,5 dt żyta, a więc rolnik za każdy hektar gruntów uiścić musi daninę w kwocie 146,15 zł. W przypadku tzw. gruntów pozostałych (użytkowanych nierolniczo) podatek ten wyniesie już pięciokrotność 1dt żyta, a więc 292,30 złotych za 1 ha. W ubiegłym roku stawka ta wynosiła 135,9 zł/1ha, a więc podwyżka jest odczuwalna. Średnie gospodarstwo w Polsce - według danych GUS - ma powierzchnię 10,95 ha, a więc jego właściciel zapłaci podatek rolny w wysokości 1600,34 złotych. W przypadku 50-hektarowego gospodarstwa jego właściciel musi wnieść do budżetu gminy aż 7.307,5 zł.

Trudno nie zauważyć, że rolników czeka z tego tytułu najwyższy wydatek od wielu lat. Wyższą stawkę podatku rolnego płaciliśmy ostatnio w 2015 roku i wynosiła ona 153,43 zł/1 ha. Podatek gruntowy to podatek lokalny, który wpłacamy do kasy gminy. Wskaźnik podawany przez GUS, czyli średnia cena 1 dt żyta z ustawowego okresu obliczeniowego, nie jest „sztywna” – ustala jedynie maksymalną wysokość podatku lokalnego. Samorząd każdej gminy ma jednak prawo obniżyć należność, na mocy podjętej uchwały, ustalającej wysokość podatku na kolejny rok. Radni mogą obniżyć podstawę wyliczeń, czyli ustaloną przez GUS średnią cenę 1dt żyta.

Uchwały o obniżeniu podatku rolnego mają zwykle uzasadnienie w trudnej sytuacji rolników w danej gminie, np. z powodu klęsk żywiołowych. Samorządy obligatoryjnie posiłkują się przy podejmowaniu decyzji opinią izb rolniczych. W tym roku rolników w niemal całym kraju ciężko doświadczyła susza, ale były również rejony, gdzie wystąpiły lokalne podtopienia, nawalne deszcze, gradobicia, trąby powietrzne. Izby z reguły więc wnioskowały o obniżenie podatku rolnego. Za takimi decyzjami przemawiał również fakt, że cena kwintala żyta drastycznie spadła w końcówce roku, w porównaniu do okresu, z którego GUS wyciągał średnią.

Z naszego rozpoznania wynika jednak, że samorządy niechętnie rezygnowały z możliwości zasilenia budżetu pełną stawką i trzymały się podstawy podanej przez GUS. Nasza sonda wykazała, że średnio tylko trzy na dziesięć gmin podjęły uchwały o obniżeniu podstawy podatku rolnego. Są to przede wszystkim gminy, typowo wiejskie, w których radnymi są również rolnicy, i w których opinia izby rolniczej się liczy. Łatwiej z argumentacją miały rzecz jasna izby, w przypadku gmin gdzie zjawisko suszy zostało oficjalnie potwierdzone przez IUNG.

Bez względu na wysokość podstawy obliczeń, rolnicy zobowiązani są przepisami uiścić podatek w przewidzianym terminie. Jeśli całkowita kwota podatku rolnego nie przekracza 100 złotych, trzeba opłacić go w całości jednorazowo do 15 marca. Jeśli jest to kwota wyższa, można zapłacić w 4 proporcjonalnych ratach w terminach: I rata do 15 marca, II rata do 15 maja, III rata do 15 września, IV rata do 15 listopada.

O zwolnienie z płatności podatku rolnego rolnicy mogą się ubiegać, jeśli posiadają użytki rolne klasy V, VI i VIz, a także grunty zadrzewione i zakrzewione, ustanowione na użytkach rolnych. Przewidziano również ulgi podatkowe, które dotyczą sytuacji powiększenia gospodarstwa, czy inwestycji w zakresie budowy i modernizacji budynków, budowy deszczowni, urządzeń melioracji, lub instalacji OZE.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (19)

 • kris 2020-01-16 18:54:48
  u nas stawka z hektara przeliczeniowego na 2020 rok 110 zł czyli 198 z ha fizycznego czyli dochód z hektara to okolo 1000 zł a podatek to 20 procent dochodu czyli większy niż dochodowy od przedsiebiorców
 • Piotr 2020-01-16 17:40:19
  Wracając do mandatów za zabrudzenie np drogi powiatowej pytanie jak mam ją posprzątać skoro po wjeździe na nią nie mam gdzie stanąć bo przez odcinek okolo 2km jest linia ciągla i sa zakrety , to zakim przyjadę posprzatac sqoje błoto to juz mam wypisany mandat a w cenie paliwa jest podatek na drogi a ja mam sprzątać
  • ad64 2020-01-17 07:41:34
   Masz oczyścić opony przed wjazdem
 • qwe 2020-01-16 16:55:04
  W mojej gminie podatek do góry o 18%
 • in vino ratio 2020-01-16 13:32:33
  kłapiecie dziobami a później zdziwko: dochody dla Gmin z podatku rolnego to pikuś a wydatki na rolnictwo to ogrom. Drogi dojazdowe do pól niszczą rolnicy (notoryczne podorywanie, niszczenie nawierzchni opuszczonym sprzętem, ).
 • W centrum cywilizacj Skarb Państwa 2020-01-16 11:15:06
  Nie mam nic przeciwko logicznym podatkom.Pod pewnymi warunkami, że idzie na logiczne potrzeby ogółu. U nas gleba dobra wiec mnożymy podatek 1,7 średnio. W zamian nie dostajemy kompletnie nic. Jedyne drogi dojazdowe do pól są własnością Skarbu Państwa, rolnikowi nie wolno nic na nich robić. Ani gmina ani starostwo nie chcą ich uporządkować (drzewa w środku pasów drogowych dzięki super ustawie). Niektórzy trochę równają, ale jak znajdzie się oracz co zawłaszczył kawałek drogi - to jest jazda. Kiedy na takiej drodze wydarzył się wypadek, pod ciągnikiem z maszyną rolniczą osunęła się droga, była też policja, mimo poinformowania gminy nikt tego osuwiska z urzędu nawet nie oznaczył. Kiedy stary rolnik tym się zajął, oznaczył, zadbał o bezpieczeństwo, jeździł do wójta i starosty nie wskórał kompletnie nic. Sam z własnej kieszeni zapłacił za fadromę na drodze Skarbu Państwa i udrożnił dla ludzi dojazd. Zrobił to za pozwoleniem na piśmie od starosty. Kiedy poprosił o zwrot kosztów-otrzymał informację że chciał wyłudzić te pieniądze (dla rolnika było to więcej niż upokorzenie). Pikanterii dodaje fakt, że ten rolnik nie mógł kompletnie dojechać państwową drogą do 8 ha swojego pola ,cały sezon uprawowy pole stało odłogiem, a Wójt zażądał podatku bo to obowiązek obywatela. Od 30 lat, bez względu na to co kłapią przed wyborami czerwoni, zieloni, biali i czarni zdzierają podatki a my z pól wjeżdżamy na drogi gminne, powiatowe i krajowe bezpośredni z tzw dróg Skarbu Państwa, które po deszczu to jedna breja. To czarne masło to super fabryka do brania mandatów. Celowo nam nie utwardzają kilkunastu metrów wyjazdu, żebyśmy mogli ogarnąć maszyny, to też dla podniesienia podatków (mandatów) tj statystyk policji. W tym roku obserwowałam człowieka który wywlekał jakieś 2tys ton buraków KOSZMAR. Wydzierał tiry tyłem z drogi Skarbu Państwa bezpośrednio na krajówkę. To że nikt tam nie zginął to cud.
  • nika 2020-01-16 11:51:19
   rób tak jak ja będę w tym roku. Prośba o umorzenie bo brak dojazdu do pól równą drogą. Oni odmówią. Ja wniosę nowe fakty (że rok temu pisałem i że w rok nic nie zrobili) i tak się będziemy wymieniać pismami przez 2-3 miechy, potem o odroczenie do czasu naprawy drogi a w przypadku braku możliwości tego określenia to do 30grudnia 2020. Urzędnicy sobie popiszą pisma, zmarnują w cholerę czasu a ja podatek zapłacę później. Wójt zrozumie jak dostanie tak co kwartał kilka pism że urzędnicy za dużo czasu marnują na durne odpowiedzi ;)
   • Takie pisanie tu nie działa 2020-01-16 20:00:24
    Od 2014 roku proszę o dojazd. Odpowiedź każdego wójta jest jedna: . nie podpisywałem i nie obejmowałem w zarząd dróg Skarbu Państwa. Na wypisie z rejestru gruntów jest napisane- samoistny posiadacz Skarb Państwa pod zarządem gminy. Skarb Państwa podlega Staroście. Ustawa o samorządzie mówi o zapewnieniu przez wójta bezpieczeństwa na terenie gminy. Wg wójta są to grunty które pod jego zarząd nie podlegają. Grunty SP miały być skomunalizowane w latach siedemdziesiątych, leniwe gminy nie zrobiły tego żeby ich nie remontować. Wspomniany stary rolnik otrzymał pismo, że może się starać o skomunalizowanie drogi Skarbu Państwa. Wynik decyzji urzędniczej oczywiście leży w gestii urzędników miejscowych czy wyrażą na to zgodę. Kompletnie niezrozumiała forma. Rolnik ma komunalizować coś co nigdy do niego nie należało na wprost. Jak każdy obywatel tego kraju który ma swój Skarb swojego Państwa) od wieeelu lat ....z racji użytkowania jest nawet na tym użytkowaniu zasiedziały w dobrej wierze. W demokratycznym kraju w praktyce Skarb Państwa to jest NIKT. Najważniejsze są podatki i podniesiona pensja obiecujących wójtów, starostów...w tej opcji dobrej zmiany też. Na tej drodze zginęli by ludzie gdyby nie dobry traktorzysta i mocny sprzęt. Bezpieczeństwo - kompletnie jest bez znaczenia. Za chwile przeniesiemy się ze sprzętem na krajówkę, choć można jeździć siecią dróg poza krajówką, będzie niebezpiecznie inaczej. Tak zadecydowali samorządni wybrańcy obiecańci cacanci.
  • baca56 2020-01-16 12:01:36
   Masz 100% racji. Niestety z drogami samorządowymi jest dokładnie tak samo. Jeśli gmina sprzedała miastowemu działkę rekreacyjną na uboczu, to drogę mu utwardzą. Rolnicy toną w błocie, niszczą gumy na kamieniach, ryzykują. W miarę konieczności sami naprawiamy najgorsze miejsca - ale jest to nielegalne (najczęściej rzeczywista droga przebiega kilka metrów obok drogi geodezyjnej). Ja już nie liczę, że to się zmieni. Chyba że po kolejnych rozbiorach.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.161.98.96
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum


KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.