"Ponad 80 procent Polaków nie chce, żeby gotówka została wycofana z obiegu. Tylko niespełna 16 procent ankietowanych chciałoby, żeby płatności kartą, telefonem, czy zegarkiem całkowicie zastąpiły gotówkę. Co ciekawe, również młodzi Polacy są przeciwni wycofaniu banknotów i monet" - napisano w publikacji.

Jak wskazano, z sondażu wynika, że 15,8 proc. Polaków chciałoby zastąpienia gotówki płatnościami elektronicznymi. Ze stwierdzeniem, że "płatności bezgotówkowe - czyli te dokonywane kartą, telefonem, zegarkiem, powinny całkowicie zastąpić gotówkę" zdecydowanie zgadza się 3,4 proc. ankietowanych. 12,4 proc. "raczej się zgadza".

 

Polacy są na "nie"

"O wiele więcej jest przeciwników takiego rozwiązania. W sondażu IBRIS aż 66,5 procent pytanych odpowiedziało, że "zdecydowanie się nie zgadza" z wycofaniem gotówki. Z kolej 14,6 procent "raczej się nie zgadza". Tylko 3,1 procent nie ma w tej sprawie zdania" - wyjaśniono.

Dodano, że całkowitego zastąpienia płatności gotówkowych elektronicznymi nie chcą zarówno seniorzy, jak i młodzi Polacy. W grupie wiekowej 18-29 lat, 90 proc. ankietowanych nie chce wycofania banknotów i bilonu. Zwolenników całkowitego zastąpienia gotówki jest 22 proc. Wśród 60-latków, 83 proc. pytanych nie chce zastąpienia płatności gotówkowych elektronicznymi. Wśród osób powyżej 70 roku życia przeciwników wycofania gotówki jest najmniej - to 58 proc.

 

Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Radia Zet został przeprowadzony 03-04.02.2023 r. metodą CATI na ogólnopolskiej próbie 1100 osób.