PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Pomoc po suszy na pstrym koniu jeździ…

Pomoc po suszy na pstrym koniu jeździ… Dlaczego nie można otrzymać pomocy, dysponując protokołem po suszy? fot. Fotolia

Dlaczego rolnik otrzymał dodatek suszowy z ARiMR, a nie może otrzymać kredytu preferencyjnego?
ARiMR honoruje protokół szacowania szkód po suszy i wypłaca pomoc do ha objętego suszą, a bank odmawia kredytu klęskowego…- Dlaczego mogłem otrzymać pomoc po suszy z ARiMR, a nie mogę dostać kredytu klęskowego? – zapytał nas rolnik. – Bank odmawia mi pomocy, bo mówi, że mam glebę 3 i 4 klasy, a wtedy pomoc po suszy nie przysługuje.

Zapytaliśmy zatem w MRiRW, dlaczego rolnicy gospodarujący na glebach kat. 3 i 4, gdzie wystąpiła klęska suszy potwierdzona powyżej 30  proc., nie mogą się ubiegać o kredyt klęskowy?

Odpowiadając, ministerstwo przypomniało zasady udzielania pomocy:

"Zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U z 2015 r. poz.187 z późn.zm.) podstawowym warunkiem ubiegania się o kredyt na wznowienie produkcji w związku z wystąpieniem suszy jest oszacowanie szkód przez komisję powołaną przez wojewodę w terminie do 2 miesięcy od dnia zgłoszenia przez producenta rolnego wystąpienia tych szkód, nie później jednak niż do czasu zbioru plonu głównego danej uprawy albo jej likwidacji.

Dopłaty do oprocentowania kredytu na wznowienie produkcji rolnej są stosowane:

– w ramach pomocy de minimis (tj. do wysokości równowartości 15 000 euro w ostatnich trzech latach i kumulują się z inną pomocą de minimis udzieloną w tym okresie), jeżeli szkody w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej wynoszą do 30% średniej rocznej produkcji z ostatnich trzech lat;

– poza formułą de minimis, jeżeli szkody w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji z ostatnich trzech lat i kumulują się z inną pomocą publiczną udzieloną w związku z tymi szkodami.”

Wykluczono też możliwość odmowy udzielenia kredytu na podstawie klasy gleb:

„Przepisy ww. rozporządzenia nie uzależniają możliwości ubiegania się o kredyty na wznowienie produkcji w związku z wystąpieniem suszy, gradu, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich od kategorii gleb na których wystąpiły szkody. Należy jednak podkreślić, że suszę, stosownie do przepisów ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 2015 r., poz. 577), oznaczają szkody spowodowane wystąpieniem, w dowolnym sześciodekadowym okresie od dnia 1 kwietnia do dnia 30 września, spadku klimatycznego bilansu wodnego poniżej wartości określonej dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i poszczególnych gleb.

A zatem o preferencyjne kredyty na wznowienie produkcji w związku z wystąpieniem suszy mogą ubiegać się producenci rolni, którzy mają oszacowane szkody w uprawach, w których zgodnie ze wskazaniami klimatycznego bilansu wodnego wystąpiła susza.”

Przekazaliśmy odpowiedź czytelnikowi.

Zapytaliśmy też, czy ministerstwo planuje jeszcze jakąś pomoc związaną z wystąpieniem  suszy w 2015 r. i czy przygotowuje się do ewentualnych kolejnych łatwych do  przewidzenia klęsk: wymarznięć i suszy w 2016 r.?

„Departament informuje, że prowadzona jest analiza mająca na celu usprawnienie systemu pomocy dla gospodarstw dotkniętych klęską żywiołową bądź okolicznościami nadzwyczajnymi uniemożliwiającymi lub utrudniającymi działalność rolniczą” - wyjaśniono.

I powrócono do referowania zasad udzielanej pomocy:

„Niezależnie od powyższego Departament informuje, że w ramach obowiązujących przepisów producenci rolni poszkodowani w wyniku suszy, gradu, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę mogą ubiegać się m.in. o:

1) kredyt preferencyjny zarówno obrotowy na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej jak i na odtworzenie środków trwałych zgodnie z  rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Kredyt obrotowy może zostać przeznaczony na zakup rzeczowych środków do produkcji rolnej (kwalifikowanego materiału siewnego, nawozów mineralnych, środków ochrony roślin, paliwa na cele rolnicze, inwentarza żywego).

Kredyt na odtworzenie środków trwałych (nKL/01) może zostać przeznaczony m.in. na przywrócenie funkcji użytkowych zniszczonych lub uszkodzonych budynków inwentarskich, magazynowo-składowych, szklarni, tuneli foliowych i innych budynków i budowli służących do produkcji rolniczej, poprzez ich odbudowę lub wykonanie niezbędnych remontów kapitalnych oraz remont lub zakup w miejsce zniszczonych: ciągników, maszyn, urządzeń rolniczych.

Oprocentowanie kredytu jest zmienne i nie może wynosić więcej niż stopa referencyjna WIBOR 3M powiększona o nie więcej niż 2,5 punktu procentowego (obecnie nie więcej niż 4,23%), przy czym oprocentowanie należne bankowi jest płacone przez kredytobiorcę w przypadku:

a)            kredytu na wznowienie produkcji rolnej – w wysokości 0,5 oprocentowania należnego bankowi, jednak nie mniej niż 1,5%, jeżeli w dniu wystąpienia szkód co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych, z wyłączeniem łąk i pastwisk, lub co najmniej 50% liczby zwierząt gospodarskich w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej było ubezpieczonych, od co najmniej jednego z ww. ryzyk (w przypadku braku ubezpieczenia o połowę zmniejszana jest dopłata Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR),

b) kredytu na odtworzenie środków trwałych - w wysokości 0,67 oprocentowania płaconego bankowi, jednak nie mniej niż 3%, a gdy oprocentowanie dla banku  wynosi poniżej 3% kredytobiorca płaci odsetki w całości;

2) udzielenie przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, na indywidualny wniosek rolnika, który poniósł szkody spowodowane przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne, w tym suszę na podstawie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2015 r. poz. 704) pomocy w opłaceniu bieżących składek na ubezpieczenie społeczne oraz regulowaniu zaległości z tego tytułu w formie odroczenia terminu płatności składek i rozłożenia ich na dogodne raty, a także umorzenie w całości lub w części bieżących składek;

3) zastosowanie przez Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych na podstawie art. 23a ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (Dz. U. z 2012 r. poz. 1187, z późn. zm.) odroczenia  i rozłożenia na raty płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz ulg w opłatach czynszu, a także umorzenia raty płatności czynszu z tytułu umów dzierżawy, na indywidualny wniosek producenta rolnego, w którego gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej powstały szkody;

4) udzielenie na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast ulg w podatku rolnym.

Pomoc w spłacie zobowiązań wobec Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, gminy oraz Agencji Nieruchomości Rolnych jest udzielana w formie de minimis."  

A pytanie, dlaczego ARiMR ma podstawy do udzielenia pomocy po suszy, a bank już nie - na podstawie tego samego protokołu - pozostaje...Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • Krzysiek 2017-01-12 21:25:57
  Ja dzisiaj byłem w Poznaniu porażka 4 ale 19 jadę na farmera pierwszy raz zobaczę i porównam choć tematy troszeczkę inne
 • a 2016-01-19 10:22:49
  Próbowalem wziąć kredyt klęskowy ale powiedziano mi, że wojewoda kuj-pom nie podpisze się pod protokołem sporządzonym przez komisję mimo iz straty wynoszą ponad 30% i ten sam protokół był akceptowany przez wojewodę w przypadku wypłaty pomocy suszowej przez ARiMR. Gdzie tu sprawiedliwość?
 • F 2016-01-19 08:42:14
  Nie wiek kto zrobił błąd autor artykułu czy Departament Rolnictwa bo zdaje się, że jest to cytat ale linia nKL01 już jest wygaszona. teraz kredyty klęskowe mają zupełnie inne symbole.
 • miki 2016-01-18 20:52:46
  może owy rolnik nie ma już zdolności kredytowej :)
 • Rolnik z Kujawsko pomorskiego 2016-01-18 18:49:17
  Kredyty rolnik i tak musi spłacić chodzi tylko o pomoc w postaci kredytu o niskim oprocentowaniu na co najmie 5 lat od ogłoszenia klęski ,uważam że taka forma kredytowania była by wskazana w związku z brakiem działań zbytu i opłacalności na rynku rolnym,rolnicy by mieli płynność w swoich gospodarstwach i nie mieli by na głowie jak spłacić zaciągnięte kredyty lub zobowiązania wobec firm zaopatrujących w środki do produkcji. Jeżeli takie szybkie działania nie zostaną pod Jęte to trzeba się liczyć z bardzo złom kondycją Polskich gospodarstw i doprowadzenia ich do bankructwa.Czekanie na działania źle wpłyną na nastroje Rolników i tak zdołowanych brakiem opłacalności
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.91.106.223
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.