Oferta ta skierowana jest do rolników prowadzących gospodarstwa rolne o powierzchni nie większej niż 300 ha, którzy udokumentują sprzedaż kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku.

Transakcja taka musi nastąpić między 15 kwietnia a 15 czerwca 2023 r., a kupującym powinien być podmiot prowadzący działalność w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż lub nasion oleistych.

Istotne jest, by uprawy wymienionych roślin, były uwzględnione we wniosku o przyznania płatności bezpośrednich w 2022 roku.

Między innymi tego typu pomoc zapowiedziana została podczas konferencji zorganizowanej 21 kwietnia br. w KPRM, w której udział wzięli premier Mateusz Morawiecki oraz minister rolnictwa Robert Telus.

Pomoc dla producentów pszenicy i kukurydzy

W ARiMR trwa też nabór wniosków o pomoc dla producentów pszenicy lub kukurydzy, którzy ponieśli straty spowodowane agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Fundusze na ten cel pochodzą z budżetu krajowego.

Uwaga - w tym programie nastąpiły istotne zmiany!

Do tego zmiana przepisów obowiązuje od dnia 29 kwietnia 2023 r.:

  • Termin składania wniosków został skrócony do 31 maja 2023 r.
  • Został zmieniony okres dotyczący dat sprzedaży na fakturach potwierdzających sprzedaż pszenicy lub kukurydzy, z 15.12.2022 r. -31.05.2023 r. na 01.12.2022 r. – 14.04.2023 r.

Powyższe zmiany wynikają z opublikowanego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. poz. 761), które wchodzi w życie w dniu 29 kwietnia 2023 r. i wymagają zgody Komisji Europejskiej.

Jak informuje Agencja, w przypadku wnioskodawców, którzy już złożyli wniosek o pomoc, jego uzupełnienia można dokonać poprzez:

  • złożenie kopii faktur jednak w tym przypadku, aby taki dokument został prawidłowo dołączony do już złożonego wniosku należy do takiej faktury załączyć pismo wskazujące do jakiego wniosku powinny one zostać dołączone, lub
  • złożenie kopii faktur przy zaktualizowanym formularzu wniosku zaznaczając w sekcji I Cel złożenia, że jest to zmiana wniosku.