W Sądzie Okręgowym w Lublinie rozpoczął się proces dziewięciu osób, które Prokuratura Okręgowa w Siedlcach oskarżyła o próbę wyłudzenia 4,5 mln zł dotacji z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, poświadczenie nieprawdy w dokumentach oraz składanie fałszywych zeznań – donosi Radio Lublin.

Pierwsza rozprawa odbyła się 26 października. Główni podejrzani w procesie to członkowie zarządu grupy producentów owoców i warzyw: Paweł G., Rafał Sz. i Sławomir Z., którzy usłyszeli zarzuty usiłowania wyłudzenia w oddziale ARiMR w Lublinie 4,5 mln zł dotacji na budowę przechowalni owoców w Piotrawinie, w powiecie opolskim. Mężczyźni na rozprawie wstępnej nie przyznali się za zarzucanych czynów.

Pozostałych 5 podejrzani zostało oskarżonych o poświadczenie nieprawdy w dokumentach, a jedna osoba ma ponieść odpowiedzialność za składanie fałszywych zeznań.

Jak wynika z aktu oskarżenia, podejrzani między marcem 2016 r. a styczniem 2017 r. mieli usiłować doprowadzić ARiMR „do niekorzystnego rozporządzania mieniem”, przedstawiając sfabrykowane dokumenty poświadczające postępy na budowie przechowalni owoców. Milionów jednak nie wyłudzili, bo Agencja wstrzymała wypłatę dofinansowania.

Kolejny termin rozprawy wyznaczono na 5 grudnia br.