W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano dziś projekt nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów ws. szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Zaproponowano w nim wprowadzenie pomocy w formie dofinansowania transportu pszenicy i kukurydzy do portów nadbałtyckich.

Wychodzi więc na to, że wicepremier Henryk Kowalczyk, m.in. po ostatnich wydarzeniach w Jasionce, ostro wziął się do pracy....

- W wyniku agresji Rosji na Ukrainę ograniczeniu uległ eksport zbóż z Ukrainy tradycyjnymi kanałami, czyli przez porty na Morzu Czarnym. Spowodowało to znaczący, nienotowany nigdy wcześniej, wzrost przewozu ukraińskich zbóż przez polską granicę. Nadmierny przywóz zbóż z Ukrainy destabilizuje krajowy rynek zbóż, szczególnie w regionach południowo-wschodniej Polski. Do Polski są przywożone w szczególności kukurydza i pszenica - zwrócono uwagę w uzasadnieniu projektu.

Jaka wysokość pomocy i dla kogo?

Rząd proponuje, aby stawki pomocy były zróżnicowane w zależności od odległości od portów nadbałtyckich i wynosiły za tonę pszenicy i kukurydzy przewiezionej z:

  • województwa warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego - 100 zł;
  • województwa - lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego i podlaskiego - 150 zł;
  • województwa lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, opolskiego i dolnośląskiego - 200 zł.

Z informacji zamieszczonej w wykazie wynika, że projekt ma zostać przyjęty przez rząd do końca marca.

Dobrych wiadomości nigdy dość

To kolejna dobra wiadomość dla rolników. Przypomnijmy, że dziś większą pomoc z UE dla rolników poszkodowanych importem z Ukrainy zapowiedziała też Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Zapasy zboża przeznaczyć na pomoc humanitarną

Okazuje się, że o tym jak pomóc krajom członkowskim graniczącym z Ukrainą, a dotkniętym problemem nadmiernego poziomu zapasów ziarna myśli też intensywnie Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa.

Jak poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, spotkał się z Martinem Frickiem, Dyrektorem Światowego Programu Żywnościowego (WFP). Dyskusja dotyczyła możliwości wykorzystania zapasów zboża w państwach członkowskich graniczących z Ukrainą w ramach pomocy humanitarnej Światowego Programu Żywnościowego.