Jak tłumaczył w piątek na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa wiceminister tego resortu Rafał Romanowski, łączny budżet na rolnictwo, rozwój wsi i rynków rolnych wyniesie 9 mld 29 mln 942 tys. zł.

Dodał, że w projekcie budżetu dla Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) przewidziano wydatki w kwocie 17 mld 951 mln 189 tys. zł.

Romanowski wskazał że wydatki na rolnictwo, rozwój wsi i rynków rolnych oraz KRUS stanowią 6,2 proc. wydatków ogółem budżetu państwa.

Dodał, że dochody i wydatki ponoszone na rolnictwo rozwój wsi i rynki rolne w 2020 roku, w częściech budżetowych, którymi dysponuje minister rolnictwa wynoszą: dochody to 79 mln 639 tys. zł, natomiast wydatki to 4 mld 764 mln 936 tys. zł.

Jak zaznaczył wiceprzewodniczący komisji Jarosław Sachajko (PSL-Kukiz15) zaplanowany przez rząd budżet na rolnictwo to jedynie 0,38 proc. PKB. - To mniej niż za PO, które dla rolnictwa przeznaczyła w 2015 r. 0,44 proc. PKB - powiedział. Dodał, że PiS obiecało rolnikom, gdy obejmowało władze w 2016 r. 1,2 proc PKB na rolnictwo, a daje 0,38 proc.

- Tak tragiczne finansowanie rolnictwa, jak w tej chwili zaproponowano, doprowadzi do osłabienia gospodarstw rodzinnych, za to wzmocni farmeryzację - ocenił Sachajko.

Posłanka PO i wiceprzewodnicząca komisji Dorota Niedziela przekonywała, że PiS "oszukał rolników", bo w 2020 roku na rolnictwo jest jeszcze mniej środków z budżetu niż w roku ubiegłym.

Niedziela zwróciła uwagę na niedofinansowanie służb weterynaryjnych, które z powodu rozprzestrzeniającej się choroby ASF i pojawienia ptasiej grypy, mają coraz więcej pracy.

Wiceszef resortu rolnictwa w odpowiedzi posłance PO wskazał, że w budżecie na 2020 r. przewidziano wzrost rok do roku środków na inspekcje weterynaryjną odpowiednio: o 16 proc. dla służb wojewódzkich i 10 proc. dla weterynarii powiatowej.

Ministerstwo Finansów przewiduje w projekcie, że zarówno dochody budżetu państwa, jak i wydatki w tym roku mają wynieść po ok. 435,3 mld zł. Założono, że PKB w ujęciu realnym wzrośnie o 3,7 proc., inflacja utrzyma się na poziomie 2,5 proc., a wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń w gospodarce narodowej oraz emerytur i rent sięgnie nominalnie 6,3 proc. MF zapewnia, że projekt budżetu na 2020 r. spełnia kryteria stabilizującej reguły wydatkowej oraz deficytu sektora finansów według metodyki unijnej niższego niż 3 proc. PKB.