Senat nie zgłosił poprawek do ustawy. Za jej przyjęciem opowiedziało się 99 senatorów, wszyscy głosujący.

Rządowy projekt nowelizacji niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego został uchwalony przez Sejm 15 grudnia 2021 r.

Rolniczy handel detaliczny (RHD), dawniej nazywany sprzedażą bezpośrednią, jest specyficzną formą handlu detalicznego, funkcjonującą w Polsce od 2017 r. i przeznaczoną dla rolników. Podstawowym warunkiem jej prowadzenia jest to, że żywność produkowana i wprowadzana na rynek musi pochodzić w całości lub części z własnej uprawy, hodowli lub chowu.

Jak mówił senator sprawozdawca Jerzy Chróścikowski (PiS) podczas sesji plenarnej Senatu, komisja wniosła o przyjęcie ustawy bez poprawek. Nowe rozwiązania mają przyczynić się do rozwoju działalności rolniczego handlu detalicznego oraz zapewnić źródła stabilnego dochodu dla małych rodzinnych gospodarstw.

Dodał, że ustawa podnosi kwotę przychodów z tej działalności zwolnioną z podatku dochodowego z 40 tys. zł do 100 tys. zł. Ponadto znosi limity żywności zbywanej w ramach RHD, a także zwiększa ilość punktów sprzedaży o sklepy, restauracje, stołówki. Zbywanie produktów roślinnych będzie możliwe na terytorium całego kraju.

Obecnie rolniczy handel detaliczny prowadzi ponad 14 tys. podmiotów, a liczba ta z roku na rok rośnie.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Teraz trafi do podpisu prezydenta.