Mobilny dom zaprezentowała firma Micco. Choć z zewnątrz wygląda jak typowy budynek, jest pewna różnica, która stanowi o jego wyjątkowości. Konstrukcja nie posiada i nie musi mieć żadnych tradycyjnych fundamentów, a więc praktycznie można ją postawić w dowolnym miejscu i teoretycznie przenieść w każdej chwili gdzie indziej. Właśnie brak fundamentów sprawia, że w rozumieniu przepisów prawa budowlanego nie można mobilnego domu traktować jak budynek. To zaś wyklucza konieczność opracowywania całej dokumentacji projektowo-budowlanej i załatwiania pozwoleń na budowę.

Prezentowane na kieleckich targach domy mobilne zostały zaprojektowane przez naukowców z Politechniki Krakowskiej i można w nich mieszkać z powodzeniem przez cały rok. Oparte są na konstrukcji stalowej zabudowanej płytami i izolowanymi pianą PUR z każdej strony – również pod podłogą. To rozwiązanie pozwala na utrzymanie w domu nie tylko stałej, optymalnej temperatury zarówno w lecie jak i zimie, ale dodatkowo optymalizuje poziom wilgoci. Za ogrzewanie pomieszczeń w sezonie zimowym odpowiadają grzejniki elektryczne, ale jak przekonywał przedstawiciel firmy, koszty w sezonie grzewczym to około 15 zł/dobę.

Domy takie wykonywane są na konkretne zamówienie i dostarczane przez firmę na wskazane miejsce. Klient może wybrać ilość pomieszczeń, ich rozkład oraz standard wykończenia i wyposażenia. Należy tylko pamiętać, że wymarzone M będzie transportowane na kołach, a więc na platformie ciężarówki. Podstawowe wymiary to: 3,55m x 12m, 3,55m x 9m, 3,55m x 6m. Zamawiający musi jedynie zapewnić odpowiedniej wielkości plac, który jest uzbrojony w przyłącza wody, prądu i kanalizacji. Dom można ustawić np. na betonowych bloczkach. Montaż budynku na działce może odbyć się w ciągu kilku godzin.

W Kielcach zwiedzać można standardowy domek trzypokojowy, na który składają się dwie sypialnie, łazienka z toaletą i salon z aneksem kuchennym. W saloniku znalazło się miejsce nie tylko na sofę i telewizor, ale i kominek oraz duże przeszklone drzwi, które mogą stanowić wyjście na taras czy do ogródka. Kuchnia i łazienka są całkowicie wyposażone. Jak się dowiedzieliśmy, domek taki (z wyposażeniem) kosztuje około 120 tys. zł. Koszty transportu domu na działkę klienta są wliczone w cenę.

Nieoficjalnie usłyszeliśmy, że pokazywany na targach dom już znalazł nabywców i prawdopodobnie zostanie pod Kielcami.