PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Sprzedajesz gospodarstwo? Weź też 120 proc. dopłat

Sprzedajesz gospodarstwo? Weź też 120 proc. dopłat
Trwale przekazujący gospodarstwo może otrzymać należne do 2020 r. dopłaty; fot. pixabay

Trwa nabór wniosków o pomoc z PROW dla osób przekazujących trwale małe gospodarstwa. Sprzedający lub darujący małe gospodarstwa mogą teraz otrzymać z PROW 120 proc. dopłat bezpośrednich, jakie przysługiwałyby im do 2020 roku.Od 12 września trwa nabór wniosków  o przyznanie pomocy na "Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi" z PROW 2014-2020.

Kto może skorzystać z tej płatności? Warunki postawiono zarówno przekazującemu, jak i przejmującemu gospodarstwo.

Otóż przekazujący musi mieć gospodarstwo niewielkie, upoważniające do otrzymywania płatności bezpośrednich mieszczących się w granicy systemu dla małych gospodarstw (do 1250 euro). Musi być wpisany do ewidencji producentów i ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Musi też mieć ukończonych 18 lat i być obywatelem państwa członkowskiego UE. Ma zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej od dnia przekazania gospodarstwa i nie podejmować jej przez 5 lat od tego dnia, oraz nie podlegać ubezpieczeniu w KRUS – jeśli podlegał. Musi swoje gospodarstwo przekazać trwale innemu rolnikowi (osobie fizycznej, prawnej lub jednostce nieposiadającej osobowości prawnej; może też przekazać gospodarstwo na rzecz więcej niż jednego przejmującego – wówczas każdy z nich musi spełniać poniższe warunki), prowadzącemu na własny rachunek działalność rolniczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który spełnia następujące warunki:

a) nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy,

b) jest wpisany do ewidencji producentów, stanowiącej część krajowego systemu ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności,

c) zobowiąże się do prowadzenia działalności rolniczej na przejętych gruntach rolnych, a w przypadku osoby fizycznej – do prowadzenia tej działalności osobiście, i zachowania całkowitej powierzchni gospodarstwa rolnego powiększonego w wyniku przejęcia gruntów rolnych, przez 5 lat od dnia przejęcia gospodarstwa rolnego.

Trwałe przekazanie gospodarstwa oznacza przekazanie wszystkich gruntów rolnych w rozumieniu przepisów o ewidencji gruntów i budynków oraz zwierząt gospodarskich, objętych systemem dla małych gospodarstw wchodzących w skład gospodarstwa rolnego rolnika, będących zarówno przedmiotem jego odrębnej własności, jak również przedmiotem współwłasności.

Warunek zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej uważa się za spełniony, jeżeli po przekazaniu gospodarstwa rolnego łączna powierzchnia gruntów rolnych posiadanych lub współposiadanych przez rolnika i jego małżonka nie przekracza 0,5 ha, a działalność rolnicza prowadzona na tych gruntach służy wyłącznie zaspokajaniu potrzeb własnych rolnika oraz osób pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym.

Przejmującemu gospodarstwo też postawiono wymagania.

Powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym przejmującego gospodarstwo rolne, po przejęciu gruntów rolnych, ma być równa co najmniej średniej powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w kraju, a w przypadku gdy gospodarstwo rolne jest położone w województwie, w którym średnia powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym jest większa niż średnia powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w kraju - co najmniej średniej powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w województwie; w przypadku gospodarstwa rolnego położonego na obszarze więcej niż jednego województwa, za województwo, w którym jest położone gospodarstwo rolne, uznaje się to, w którym jest położona największa część gruntów rolnych wchodzących w skład tego gospodarstwa, według stanu po przejęciu gruntów.

Przy ustalaniu powierzchni gruntów rolnych, po przejęciu gruntów od rolnika, wchodzących w skład gospodarstwa rolnego przejmującego gospodarstwo rolne, sumuje się powierzchnię gruntów rolnych stanowiących przedmiot:

1) własności lub współwłasności małżeńskiej;

2) użytkowania wieczystego;

3) dzierżawy z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub od jednostek samorządu terytorialnego, jeżeli umowa dzierżawy została zawarta na czas nieoznaczony lub na okres co najmniej 6 lat, jednak nie krótszy niż do dnia upływu 6 lat od dnia następującego po dniu zakończenia naboru wniosków o przyznanie pomocy;

4) dzierżawy od podmiotów innych, na podstawie umowy dzierżawy zawartej w formie aktu notarialnego albo z datą pewną na okres co najmniej 6 lat, liczonych od dnia następującego po dniu zakończenia terminu składania wniosków o przyznanie pomocy.

Można przekazać wyłącznie gospodarstwo rolne, w którym co najmniej 70% wszystkich gruntów rolnych wchodzących w jego skład stanowią grunty rolne będące co najmniej od roku do dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy własnością lub współwłasnością rolnika.

Trwałe przekazanie może nastąpić wyłącznie na podstawie umowy sprzedaży albo umowy darowizny. W przypadku gruntów dzierżawionych przez rolnika, warunek trwałego przekazania uważa się za spełniony po rozwiązaniu wszystkich umów dzierżawy gruntów wchodzących w skład przekazywanego gospodarstwa oraz zwrocie przedmiotu dzierżawy.

Pomoc przyznaje się jednorazowo, w wysokości stanowiącej iloczyn 120% rocznej stawki płatności dla małych gospodarstw,  przyznanych w roku, od którego rolnik uczestniczy w systemie dla małych gospodarstw, i liczby lat kalendarzowych obejmujących okres od roku, w którym rolnik trwale przekaże gospodarstwo rolne, do dnia 31 grudnia 2020 r.

O kolejności przysługiwania pomocy decyduje suma uzyskanych punktów, przyznawanych na podstawie następujących kryteriów wyboru:

1) powierzchnia przekazywanego gospodarstwa rolnego:

a) do 3 ha gruntów rolnych – 1 punkt,

b) powyżej 3 ha i nie więcej niż 6 ha gruntów rolnych – 3 punkty,

c) powyżej 6 ha gruntów rolnych – 5 punktów;

2) powierzchnia gospodarstwa rolnego przejmującego gospodarstwo rolne:

a) do 5 ha gruntów rolnych – 3 punkty,

b) powyżej 5 ha i nie więcej niż 10 ha gruntów rolnych – 2 punkty,

c) powyżej 10 ha gruntów rolnych – 1 punkt;

3) przekazanie gospodarstwa rolnego osobie fizycznej, która w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy ma nie więcej niż 40 lat i jest ubezpieczona jako rolnik na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników z mocy ustawy i w pełnym zakresie – 3 punkty.

W pierwszej kolejności pomoc przysługuje rolnikom, którzy uzyskali największą liczbę punktów, przy czym pomoc jest przyznawana, jeżeli rolnik uzyskał co najmniej 3 punkty.

Nabór wniosków zakończy się 11 października.

Decyzje w sprawie przyznania pomocy mają być wydane w ciągu 90 dni od dnia zakończenia terminu składania wniosków o przyznanie pomocy.

Podano sankcje karne, jeżeli beneficjent, po otrzymaniu pomocy, nie spełni warunków  - do zwrotu całości otrzymanej kwoty.

Zasady pomocy określa rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 18 kwietnia 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej w ramach poddziałania „Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi” objętego PROW na lata 2014–2020. (w załączeniu)

Maksymalna wysokość płatności, jaką może otrzymać rolnik przekazujący gospodarstwo, wynosi obecnie równowartość 7,5 tys. euro – wyliczyła ARiMR (1250 euro razy 120 proc. razy 5 lat). W PROW 2014-2020 przeznaczono na to działanie 130 mln euro.Podobał się artykuł? Podziel się!

PLIKI

×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (15)

 • max 2016-10-05 15:01:30
  Brak zainteresowania tym programem wsrod rolnikow. 100 umow na caly kraj moze z tego bedzie, choc i w to watpie. Wiecej kosztowalo jego przygotowanie niz korzysci dla rolnictwa. Rzenada i brak wyobrazni urzedniczej i tyle.
 • smoku 2016-09-21 23:36:39
  Judaszowe srebrniki dla chłopów, patrzcie do czego są zdolni żeby polskiego chłopa dobić
 • Grzegorz 2016-09-21 15:02:04
  A czy przysługuje mi ta pomoc, jeśli sprzedałem 5-hektarowe gospodarstwo w czerwcu br.?
 • zniesmaczony 2016-09-20 11:16:46
  szanowny autorze artykułu.
  bardzo dobrze, że jest informacja o takim programie, ale czy autor zechciałby pokusić się o analizę warunków programu?
  jak się domyślam program powinien służyć zmniejszeniu liczebności jak najmniejszych gospodarstw i powinien promować powstawanie gospodarstw o pow. minimum średniej wojewódzkiej. jest to oczywiście bardzo słuszny kierunek.
  proszę jednak spojrzeć na zasady układania listy, czyli punkty "żeby się załapać".
  1. dlaczego promuje się przejmowanie większych przez mniejszych?
  2. dlaczego ktoś kto ma pow. 10 ha nie nie może kupić od tego co ma poniżej 3 ha (będą 2 punkty a żeby uczestniczyć w programie trzeba mieć 3) - na zdrowy rozum to te dwie grupy powierzchniowe powinny być najwyżej punktowane, bo likwiduje się gospodarstwo o najmniejszej powierzchni a powiększa to najbardziej rokujące, czyli posiadające już jakąś sensowna powierzchnię do rozwoju.
  Punktacja powinna być odwrócona w tym działaniu, bo obecnie wygląda to kuriozalnie.
 • Adaś 2016-09-17 13:44:34
  A czy piszący zmuszają kogoś by się nie pozbywali ziemi? Czy ja komuś głowę ukręcę. Czy tylko Ty @Astra masz prawo do wyrażenia swojej opinii?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.218.88
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.