"Stosowana od 1 lipca 2020 r. tzw. nowa matryca VAT nie wprowadziła podwyższenia stawki tego podatku dla preparatów mikrobiologicznych wykorzystywanych w produkcji rolnej. Zarówno obecnie, jak i przed 1 lipca 2020 r., preparaty takie objęte są stawką podstawową (23 proc.)" - informuje resort finansów.

Biuro prasowe ministerstwa dodaje, że procedowany aktualnie projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych przewiduje obniżenie do 8 proc. stawki VAT dla środków poprawiających właściwości gleby, stymulatorów wzrostu, niektórych rodzajów podłoży do upraw, czyli towarów wykorzystywanych w produkcji rolnej objętych stawką obniżoną już przed wprowadzeniem nowej matrycy VAT, tj. do końca czerwca 2020 r.

"Projektowane rozporządzenie nie przewiduje obniżenia stawki dla preparatów mikrobiologicznych" - zauważono.

W niedawnym liście do premiera Mateusza Morawieckiego Związek Firm Biotechnologicznych BioForum pisze o zaplanowanej drastycznej podwyżce VAT na biologiczne, bezpieczne środki ochrony roślin, co uderzy w rynek ekologicznej żywności. W efekcie, jak wskazano, najdalej w wakacje zdrowe warzywa czy owoce staną się dobrem luksusowym tylko dla bogatych.

Według Związku MF zwiększa z 8 do 23 procent opodatkowanie naturalnych preparatów, utrzymując niską, preferencyjną 8-procentową stawkę VAT na groźną dla środowiska chemię.

BioForum zaznacza, że naturalne biologiczne środki używane w produkcji rolnej to czyste środowisko, a ekologiczna żywność to zdrowe społeczeństwo. Zauważono, że dzięki polityce podatkowej produkcja zdrowej żywności może być opłacalna, a sama ekożywność dostępna dla wszystkich obywateli.

"Nie rozumiemy, dlaczego Ministerstwo Finansów podejmuje decyzje wbrew unijnym przepisom i prowadzi konkurencyjną politykę rolną wobec Ministerstwa Rolnictwa. Nie rozumiemy, dlaczego Ministerstwo Finansów, podwyższając podatek polskim producentom zdrowej żywności, wspiera używanie w rolnictwie środków chemicznych, szkodliwych dla środowiska naturalnego. Nie rozumiemy też, dlaczego Ministerstwo Finansów działa wbrew polskim konsumentom, ograniczając im dostęp do ekologicznej żywności" - podkreślono w liście.