Zarządzanie własnymi finansami to delikatny temat. Każdy musi się tego nauczyć na własnej skórze. A że przed świętami wydatki rosną, a pieniądze wydawane są w nie zawsze najrozsądniejszy sposób, zapytaliśmy o kondycję finansową mieszkańców obszarów wiejskich.

Z perspektywy całej Polski widać, że to mieszkańcy miast mają większy gest w wydawaniu pieniędzy, ta tendencja jest stała, w ciągu ostatniego roku nic się nie zmieniło. Jak wynika z danych firmy Kruk S.A., gdy popatrzeć na rozkład liczby osób zadłużonych pomiędzy wieś a miasto, to ogółem 74 proc. osób zadłużonych mieszka w miastach. Tylko 26 proc. zadłużonych to mieszkańcy wsi.
Tak wyglądają dane na koniec III kwartału 2016 roku i w porównaniu do III kwartału 2015 dane te nie uległy zmianom.

Z danych firmy windykacyjnej wynika, że w Polsce kłopoty ze spłatą zobowiązań może mieć nawet co 10 Polak. Na koniec września 2016 r. Kruk obsługiwał zadłużenie ponad 4 mln osób. Co czwarta osoba z tej grupy (1 mln 53 tys. osób) mieszkała na wsi.  

W ciągu roku lista dłużników tej firmy bardzo urosła, ponieważ pod koniec trzeciego kwartału 2015 roku Kruk obsługiwał ponad 2,5 mln osób zadłużonych – czyli w ciągu roku na liście przybyło około 1,5 mln dłużników. Mieszkańcy wsi stanowili grupę liczącą 671 tys. osób.

Jak widać, liczba zadłużonych mieszkańców wsi wzrosła ponad dwukrotnie, ale ponieważ liczba zadłużonych (a raczej, mających trudności ze spłatą długów) mieszkańców miast wzrosła jeszcze bardziej, to zmalał odsetek, jaki w grupie dłużników stanowią mieszkańcy wsi.  

W ciągu roku o niemal 5 mld wzrosła kwota zadłużenia Polaków. Jeszcze rok temu na koniec III kwartału ogólna kwota zadłużenia Polaków, według danych Kruka, wynosiła niemal 21,4 mld zł. Na koniec III kwartału 2016 r. przekroczyła 26 mld zł.