Konferencja prasowa Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego, zapowiadana na temat „Rozpoczęcie wypłat zaliczek płatności bezpośrednich, ONW oraz pomocy suszowej” - w wersji sejmowej, jako organizowana przez Biuro Klubu PSL, ma już temat „400 mln złotych dla rolników”.

- Trwa kampania wyborcza. Część polityków zajmuje się głównie kampanią wyborczą i rozdawaniem kiełbasy wyborczej. Ja tradycyjnie kiełbasy nie rozdaję, rozdaję za to jabłka i przynoszę kolejne dobre informacje dla polskich rolników. Dziś na konta polskich rolników wpłynie pierwsza transza pomocy suszowej w wysokości 200 mln zł  – tak przywitał minister dziennikarzy.

Minister nie podał stawek pomocy do ha udzielanej po suszy, zapewnił tylko, że jeszcze w przyszłym tygodniu cała pula pieniędzy przeznaczonych na ten cel zostanie rolnikom wypłacona. Liczy też na środki unijne.

- Dziś także rozpoczynamy wypłacanie zaliczek w poczet płatności bezpośrednich – mówił minister. - Ma to związek z trudną sytuacją rynkową, także z suszą. Jest to decyzja moja, żeby wcześniej niż 1 grudnia rolnicy mogli być zasileni środkami finansowymi. Łącznie na zaliczki chcemy przeznaczyć do końca listopada miliard sto milionów złotych, ale w dniu dzisiejszym, pierwsza transza, jaką wypłacamy, to 162,2 mln zł. Podobne pule środków będą wypłacane w poniedziałek i we wtorek.

"Trzecią dobrą wiadomością" przekazaną bez ministra była informacja o rozpoczęciu wypłat ONW i płatności rolnośrodowiskowych.

- Na płatności ONW chcemy przeznaczyć w ciągu najbliższych trzech dni prawie 40 mln zł, natomiast na płatności rolnośrodowiskowe 13,6 mln zł. Chcę wyraźnie podkreślić, że w najbliższym tygodniu w związku z trudną sytuacją finansową w polskim rolnictwie, niskimi cenami, i w związku z oferowaną przez rząd pomocą suszową, na kontach polskich rolników znajdzie się ponad 1 mld złotych. Sukcesywnie płatności zaliczkowe, płatności rolnośrodowiskowei ONW będziemy wypłacali do końca listopada, natomiast normalnie z dniem 1 grudnia będą realizowane już pełne dopłaty bezpośrednie – zapowiedział minister.