Od dłuższego czasu wskazujemy, że już po dwóch tygodniach od ogłoszenia harmonogramu dopłat są opóźnienia w jego realizacji – nastąpiły na koniec każdego miesiąca, począwszy od stycznia, kiedy to harmonogram podano do wiadomości. Jaki jest nowy harmonogram dopłat? – pytamy w związku z tym w agencji.

„Zgodnie z harmonogramem realizacji płatności bezpośrednich za 2015 r. zamieszczonym na stronie internetowej ARiMR http://www.arimr.gov.pl/aktualnosci/artykuly/jak-przebiega-realizacja-platnosci-bezposrednich-za-2015-rok.html ) na:

·         styczeń 2016 - planuje się wypłatę 3,5 mld zł, dla ok. 500 tys. rolników. Do końca stycznia płatności otrzyma ok. 751 tys. rolników (55% rolników ubiegających się o wsparcie za 2015 r.), na łączną kwotę 6,433 mld zł, co stanowi 44,4% całkowitej kwoty płatności bezpośrednich.

·         luty 2016 - planuje się wypłatę 1 mld zł, dla ok. 100 tys. rolników. Ogółem do końca lutego płatności otrzyma 850 tys. rolników na łączną kwotę 7,433 mld zł, co stanowi 51,3% całkowitej koperty finansowej.

·         marzec 2016 - planuje się wypłatę 3 mld zł dla ok 300 tys. rolników. Łącznie do końca marca 2016 r. płatności otrzyma 1 150 tys. rolników na kwotę 10,4 mld zł, co stanowi ok. 72% całkowitej koperty finansowej.

·         kwiecień - czerwiec 2016 - wypłata pozostałej kwoty (3,7 mld zł dla ok. 200 tys. rolników)”

- przyznała agencja w odpowiedzi. Co do tego nigdy nie mieliśmy wątpliwości - harmonogram to właśnie zapowiadał. Z otrzymanych dalszych wyjaśnień wynika, że wprawdzie w lutym nie wypłacono tyle pieniędzy, ile założono w harmonogramie, ale to dało się „nadrobić” w kolejnych dniach następnego miesiąca:

„Do dnia 29 lutego 2016 r. ARiMR naliczyła płatności bezpośrednie dla ponad 900 tys. rolników (co stanowi 68,0% beneficjentów) na kwotę ok. 7,5 mld zł (co stanowi 51,8% koperty finansowej). W tym miejscu wskazać należy, że płatności bezpośrednie przyznane w decyzjach wydanych w ostatnich dniach lutego 2016 r. były jeszcze realizowane w pierwszych dniach marca 2016 r. Wynika to z faktu, że zaksięgowane do końca lutego br. kwoty płatności były jeszcze fizycznie przelewane na rachunki bankowe rolników w pierwszych dniach marca 2016 r.” – tłumaczy agencja i wylicza, co działo się dalej, w marcu:

„Do dnia 15.03.2016 r. ARiMR naliczyła płatności bezpośrednie dla ponad 1 114 tys. rolników (co stanowi 82,2% beneficjentów) na kwotę ok. 9,5 mld zł (co stanowi 65,6% koperty finansowej).”

Zatem do końca marca pozostało jeszcze 36 tys. wypłat na kwotę blisko miliarda, co będzie stanowić 6,4 proc. koperty finansowej - to pozwoli uznać, że agencja na koniec marca „dogoniła” nareszcie harmonogram.

Ale rzeczniczka prasowa ARiMR Agnieszka Szymańska jest dobrej myśli i już podkreśla, że harmonogram jest realizowany:

„W związku z tym realizacja płatności jest dokonywana zgodnie z przyjętym harmonogramem. Jednocześnie informuję, że Agencja dokłada wszelkich starań, aby należne rolnikom płatności wypłacić w jak najkrótszym terminie i realizować przyjęte harmonogramy wypłat płatności, również te przyjęte na marzec. Terminy realizacji płatności są też zależne od terminów składania wyjaśnień przez rolników, na skutek stwierdzanych we wnioskach błędów.”

Miejmy więc nadzieję, że dopłaty ruszyły na dobre i marzec będzie pierwszym miesiącem realizacji przyjętego harmonogramu wypłaty dopłat - czemu tym razem nie staną naprzeciwko przywołane po raz pierwszy jako powód opóźnienia wypłat "wyjaśnienia" błędów we wnioskach, składane przez rolników.

Dotąd realizacja harmonogramu nie udała się w żadnym miesiącu: na koniec lutego wypłacono 6,35 mld, czyli mniej niż w podanym harmonogramie wypłaty dopłat zakładano na koniec stycznia (miało być 6,4 mld na koniec stycznia). Na koniec lutego stan wypłaty miał wynosić 7,4 mld zł. Nie wynosił nawet tyle, ile miał wynosić na koniec stycznia.

Marzec okaże się przełomem?