
Będą zmienione zasady uznawania kwalifikacji zawodowych w zakresie rolnictwa, niezbędne do uzyskania pomocy przez młodego rolnika, i zasady udzielania kredytów z częściową spłatą kapitału dla młodych rolników na zakup ziemi.
Już tylko na podpis premiera czeka rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 sierpnia 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Zmienia m.in. zasady uznawania kwalifikacji zawodowych w zakresie rolnictwa, niezbędnych do uzyskania pomocy przez młodego rolnika, i wprowadza zmiany w zasadach udzielania kredytów z częściową spłatą kapitału dla młodych rolników na zakup użytków rolnych.
Pierwsze mają na celu doprecyzowanie i dostosowanie niektórych kwalifikacji zawodowych młodych rolników do przepisów regulujących kwestie kwalifikacji zawodowych w zakresie rolnictwa określonych w przepisach rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 lipca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na operacje typu „Premie dla młodych rolników”. „Proponowane przepisy dopuszczają możliwość dokumentowania kwalifikacji rolnika również przez staż pracy w rolnictwie, w którym wnioskodawca podlegał ubezpieczeniu w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego lub ubezpieczeniu społecznemu w innym państwie członkowskim z tytułu prowadzenia działalności rolniczej lub był zatrudniony w gospodarstwie rolnym na podstawie umowy o pracę na stanowisku związanym z prowadzeniem produkcji rolnej. Wprowadzenie zmian zapewnia możliwość potwierdzenia posiadania kwalifikacji zawodowych w rolnictwie zdobytych w Polsce lub pozostałych krajach Unii Europejskiej i EFTA na podstawie stażu pracy w rolnictwie” – tak uzasadniono nowelizację.
Druga zmiana dotyczy kredytów dla młodych rolników na zakup użytków rolnych. Częściowa spłata kapitału kredytu bankowego nie będzie przysługiwała do kredytów na zakup użytków rolnych, jeżeli umowa sprzedaży będzie zawierana pomiędzy osobami zaliczanymi do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z przepisami o podatku od spadków i darowizn do I grupy podatkowej zalicza się: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.
Postanowiono też ograniczyć kwotę tej pomocy, inaczej jednak niż w projekcie, o którym pisaliśmy wcześniej:
Więcej: Ruszą kredyty na zakup ziemi?
Ostatecznie przyjęto, że kwota pomocy na spłatę kredytu „nie może przekroczyć 60% kwoty udzielonego kredytu bankowego i nie może być wyższa niż równowartość w złotych kwoty 20 tys. euro, przeliczonej według średniego kursu Narodowego Banku Polskiego ustalonego na dzień udzielenia pomocy.”
Zatem pomoc nie wyniesie maksymalnie 70 tys., jak w pierwszym projekcie, ale będzie zmienna. Ma to umożliwić większej liczbie rolników skorzystanie z tej formy pomocy i jest uzasadnione możliwościami budżetu państwa.
„Kwota 20 tys. euro dotacji z budżetu państwa na spłatę kapitału kredytu generuje kwotę kredytu ok. 150 tys. zł. W 2015 r. średnia wysokość kredytu z częściową spłatą kapitału zaciąganego przez młodych rolników na zakup użytków rolnych wynosiła 381 tys. zł” – podano w uzasadnieniu projektu.
Przepisy mają obowiązywać dwa tygodnie od opublikowania.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)