Przypomnijmy, rząd zdecydował, że gospodarstwa do 5 ha będą mogły wybrać w tym roku (i póki co tylko w tym roku), czy chcą realizować ekoschematy, czy wolą otrzymać ryczałt 225 euro do ha.

Resort rolnictwa dopatrzył się bowiem, że tylko niecałe 20% rolników z tych najmniejszych gospodarstw skorzysta w tegorocznej kampanii składania wniosków o dopłaty bezpośrednie z ekoschematów, co spowoduje, że otrzymają oni zdecydowanie niższe dopłaty.

Zaproponowano też wprowadzenie uproszczeń w samych ekoschematach, ale w momencie ogłaszania obu wyżej wymienionych zmian, minister Robert Telus zastrzegł, że na ich wprowadzenie w życie musi wyrazić zgodę Komisja Europejska.

Nabór wniosków od 1 sierpnia

Możliwość skorzystania z dopłat ryczałtowych i uproszczeń w ekoschematach, minister Telus ogłosił 22 czerwca, tj. wtedy gdy dobiegała końca tegoroczna kampania składania wniosków o dopłaty. Ale - jak uspakajano wówczas rolników - będzie czas na dokonanie zmian.

- W sierpniu (1-31 sierpnia - dop. redakcji) uruchomimy dodatkową możliwość na składanie żądania lub zmian do wniosku, dla tych rolników którzy złożyli wnioski w normalnym terminie, czyli do końca czerwca. W przypadku małych gospodarstw to będzie właśnie wspomniane żądanie – składane poprzez aplikację e-WniosekPlus. Natomiast jeśli chodzi o ekoschematy oraz rolnictwo ekologiczne – to będzie zmiana do wniosku. Czyli rolnicy, którzy złożyli wniosek do 30 czerwca, ale nie składali wniosku o rolnictwo węglowe, dlatego że wiedzieli, że nie osiągną minimalnej liczby punktów, albo nie złożyli wniosku o rolnictwo ekologiczne do upraw paszowych, czy do TUZ-ów, bo wiedzieli, że nie spełniają minimalnej obsady zwierząt na poziomie 0,5 DJP/ha – będą mogli dokonać zmiany wniosku złożonego w normalnym terminie i zawnioskować o rolnictwo węglowe lub rolnictwo ekologiczne - informowała w wywiadzie dla redakcji farmer.pl Joanna Czapla, dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich MRIRW.

Kiedy będzie zgoda KE?

Wraz z upływem kolejnych dni lipca rósł jednak niepokój rolników o to, czy KE zdąży wydać pozwolenie na ww. zmiany.

Redakcja farmer.pl zapytała o to ministra Telusa:

a 28 lipca zapytaliśmy o to samo bezpośrednio Janusza Wojciechowskiego, komisarza UE ds. rolnictwa:

- Panie Komisarzu - czy i kiedy będzie zgoda KE na dopłaty ryczałtowe dla małych gospodarstw oraz uproszczenia w ekoschematach, o co wnioskowało polskie ministerstwo rolnictwa? Rolnicy mieli składać nowe wnioski od 1 sierpnia br.

- Będzie zgoda, jeszcze przed 1 sierpnia. To bardzo ważne uproszczenie WPR, które może objąć ponad połowę gospodarstw rolnych w Polsce, o ile zechcą z tego skorzystać. Sam skądinąd sugerowałem, by Polska skorzystała z tej opcji - odpowiedział dziennikarce redakcji farmer.pl Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa.

Uff, to dobra wiadomość dla mniejszych rolników w Polsce. Dla ilu konkretnie?

Jak informował w połowie lipca w Sejmie poseł Zbigniew Dolata, zmiana będzie dotyczyć 51% rolników, którzy ubiegają się o płatności bezpośrednie, a którzy gospodarują na zaledwie 12% gruntów rolnych.

- Płatność ta zastąpi wszystkie inne rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy. Dzięki tej zmianie rolnicy gospodarujący na niewielkich areałach, czyli gospodarstwa rodzinne, zyskają dodatkowy rok na przygotowanie się do nowych wymagań, a w roku bieżącym otrzymają dopłaty. Płatność dla małych gospodarstw będzie miała charakter opcjonalny. Ci którzy się zdecydują na skorzystanie z tej nowej opcji otrzymają 225 euro na hektar, czyli 1125 euro (przy 5 ha powierzchni) - tłumaczył poseł Dolata.